Josef Suk mladší
Deset let je dneska ode dne, kdy nás opustil český houslista
Josef Suk mladší. Syn inženýra Josefa Suka, majitele cukrovaru a amatérského
houslisty, a Marie Sukové, rozené Vlkové, vnuk skladatele Josefa Suka
a pravnuk Antonína Dvořáka.
Po maturitě na reálném gymnáziu v roce 1945 vstoupil na Pražskou konzervatoř,
kde studoval v letech 1945–1951 u profesorů Jaroslava Kociana, Norberta
Kubáta a Karla Šnebergra. Zejména studium u Jaroslava Kociana na něj mělo
velký vliv. Pod jeho vedením pronikal do celého tajemství houslové hry,
čerpal z vlastního Kocianova interpretačního umění a zblízka poznával
jeho ušlechtilý způsob tvoření tónu. Již během studia v roce 1949 byl vyslán
do Paříže a do Bruselu, aby tam reprezentoval mladou generaci českých houslistů.
Absolvoval také čtyři semestry na AMU v Praze u prof. Marie Hlouňové
a prof. Alexandra Plocka, poté však byl z politických důvodů vyloučen.
„AMU byla tenkrát spíše vojenská a politická škola. Protestoval jsem například
proti tomu, aby studenti museli kopat v zákopech. Při tom trpěly naše prsty
a já chtěl být přece hudebníkem! Byl jsem proto po čtyřech semestrech
vyloučen a za trest jsem měl nastoupit do Košic k vojenskému útvaru.
V poslední chvíli jsem byl zachráněn a dostal jsem se do AUSu,
kde jsem si dva roky odbýval vojenskou službu a mohl hrát na housle.“
Hudlenka
Když jsem neposlouchala
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...