Pátek třináctého...
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den.
Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie
nebo též friggatriskaidekafobie a jedná se o speciální formu fóbie
z čísla 13 (triskaidekafobie).
V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena táž pověra
o úterý třináctého (trezidavomartiofobia). Tak to slyším (čtu) poprvé.
Původ pověry
Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu
třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
Židé považovali třináctku za nešťastnou, protože třináctým písmenem v hebrejské
abecedě je písmeno M, což je první písmeno ve slově Mavet, které znamená „smrt“.
Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307.
Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním
a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha
z těchto rytířů po celé Evropě a následný zánik řádu.
Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého
za ďábelský a nešťastný den.
Ještě starší událost tohoto data je pátek 13. listopadu 1002, kdy nařídil anglický
král Ethelred II. popravu všech Dánů žijících v Anglii jako reakci na
tehdejší časté dánské nájezdy.
Zajímavé, že?
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč je pátek 13. obávaný den?
Hudlenka
Když jsem neposlouchala
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...