1. listopadu si připomínáme Den Všech svatých
a k tomuto dni se váže mnoho pranostik

Den Všech svatých je poslední, který léto zahání.
Nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí.
Je-li o Všech svatých léto, bývá o Martině zima; je-li zima
o Všech svatých, bývá o Martině léto.
Když o Všech svatých zima nemá moci, tak o svatém Martině o půlnoci.
O Všech svatých větry-li jsou, znamenají zimu proměnlivou;
přijdou-li ale s Ondřejem, dobré zimy se nadějem.
Jak na Vše svaté, tak měsíc po nich.
Když na Všech svatých mrazivo, bude zima teplivo;
když déšť tu je třeba za pecu vlézt.
Jíní o všech svatých věští tuhé mrazy o vánocích.
Sedláci utnou 1. listopadu z dubového anebo bukového stromu třísku:
Jestli je tříska suchá, tedy očekávají levnou zimu;
jestli ale vlhká a zaostnatá, tady se domnívají, že bude tuhá zima.
Je-li tříska ze zeleného buku na den Všech svatých vyťatá suchá,
následuje zima mírná; je-li vlhká, následuje zima mokrá.
Je-li na Vše svaté buková blána suchá, každý se rád za kamna schová;
je-li však blána mokrá, bude 1.
Je-li Všech svatých bouřka, bývá zima měnivá; je-li suchá z buku tříska,
často v zimě pršívá.
Utni z buku třísku: je-li suchá, bude zima tuhá;
je-li však vlhká, bude zima mokrá.
Hudlenka
Když jsem neposlouchala
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...