Chemická továrna v Záluží - největší chemická
továrna v České republice
V roce 1934 zahájila provoz továrna v Záluží na výrobu syntetického
benzinu a dalších strategických surovin.
V Záluží v okrese Most začali po okupaci pohraničí Němci stavět chemický
závod, u něhož byly zřízeny i pracovní a zajatecké tábory.
Německo potřebovalo pro svou totální válku benzin, spoustu benzinu.
Není divu, že se hned po obsazení českého pohraničí v září 1938
začalo uvažovat o výrobě syntetického paliva z hnědého uhlí,
kterého bylo v severočeském revíru dostatek.
Továrna se začala stavět v roce 1939, kdy se slavnostního prvního
"rýpnutí" do země 5. května ujal tehdejší župní lídr Konrád Henlein.
První vlak s cisternami se syntetickým benzinem Němci vyexpedovali
15. prosince roku 1942.
Chemička byla opakovaně cílem spojeneckých náletů.
Po nočním náletu 231 bombardérů typu Lancaster britské RAF ze
16. ledna 1945 už výrobu Němci rozjet nedokázali, chemička byla zničena
ze 70 %. Po osvobození se velmi rychle začalo s obnovováním
chemického závodu. Už 3. června 1945 byly v Záluží vyrobeny první
kubíky "mírového" československého syntetického benzínu.
Posléze "Chemické závody Československo-sovětského přátelství"
upustily od zpracování hnědého uhlí a přešly ke zpracování ropy.
Zajímavé.
Hudlenka
Když jsem neposlouchala
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...