Bitva Tří císařů u Slavkova
- největší a nejkrvavější bitva v Českých zemích
K nejkrvavější bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805
u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu.
Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I.,
ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.
Události bitvy připomíná památník Mohyla míru i naučná stezka.
Počátkem prosince roku 1805 stanula v prostoru mezi Šlapanicemi
a Slavkovem spojená rakousko-ruská vojska proti armádě francouzského
císaře Napoleona I.
Nejslavnějšímu Napoleonovu vítězství předcházelo skvělé tažení, v němž
během dvou měsíců přinutil ke kapitulaci rakouskou armádu v Bavorsku
a její zbytky, spojené s ruskými oddíly, zatlačil přes celé
Dolní Rakousko až na Moravu k Olomouci.
U Olomouce spojence posílila další ruská vojska a jejich početní síla přivedla
ruského cara Alexandra I. a rakouského císaře Františka I.,
přítomné u armády, k myšlence ofenzivního postupu proti Napoleonovi,
a to bez ohledu na skutečnost, že se ze severní Itálie blížila na pomoc
silná armáda arcivévody Karla. Spojenci vyrazili od Olomoucek Brnu
a 2. prosince, ve výroční den Napoleonovy korunovace,
se obě nepřátelské armády střetly.
Spojenci obsadili linii táhnoucí se od prostoru severně od olomoucké
silnice přes Staré Vinohrady, dominantní Pracký kopec až na jih k Telnici.
Jejich záměrem bylo úderem levého křídla rozbít pravé křídlo Napoleonovo,
odříznout jej od jeho spojovacích linií s Vídní a zničit jej či zatlačit do Čech.
K tomuto cíli disponovali oba spojenečtí monarchové asi 90 000 muži.
Jejich protivník byl asi o 15 000 mužů slabší, ovšem vojensky mnohem zkušenější.
Hudlenka
(zdroj: https://www.kudyznudy.cz/ceska-nej/historicke/bitva-tri-cisaru-u-slavkova)







Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...