Oslava Dušiček se odvíjí od svátku Všech svatých. Dušičky se slaví od 10. století, tradici konkrétně založila římskokatolická církev. Věřící se v tento den modlí za duše zesnulých. Dušičky jsou však zakotveny i v současné společnosti, v převážné míře ateisticky zaměřené.
Svátek můžeme najít pod řadou názvů, v kalendáři najdete uvedeno Památka zesnulých. Z lidového názvu Dušičky lze odvodit jeho podstata. Během něj se křesťanských zvyklostí vzpomíná na zemřelé.
Bez ohledu na příslušnost k víře si v tento den připomínáme všechny ty, kteří už mezi námi nejsou. Proto se tradičně chodí na hřbitov, kde se hroby zdobí věnci a květinami nebo jinými dekoracemi.
Původ tohoto svátku je ale mnohem hlubší. Ačkoli se jeho dnešní podoba odvozuje od konkrétní události, úplné počátky svátku lze vysledovat v dobách předkřesťanských u Keltů.
Ti zapalovali ohně, protože věřili, že duše mrtvých pak přijdou, mohou se u nich ohřát a symbolicky tak pobudou na chvíli opět se živými.
Svátek zemřelých na sebe bere celou řadu podob napříč světem. Ať se rozhodnete vyrazit k hrobům svých nejbližších, zapálíte si svíčku pouze doma a potichu zavzpomínáte, půjdete do kostela anebo je vám bližší lehce strašidelný Halloween, důležité je, že věnujete myšlenku všem těm, kteří nějakým způsobem hráli roli ve vašem životě.







Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...