Již vícekrát nás zlákala návštěva Vyšehradu. Jednak se nám líbí místní hřbitov, kde je pochováno hodně známých osobností, pak výhledy z Vyšehradu a také nás vždy při vstupu do areálu nadchne Rotunda sv. Martina.
Rotunda svatého Martina se nachází na Vyšehradě, je nejstarší dochovanou rotundou na území Prahy. Od výstavby po současnou dobu budova prošla mnoha změnami, ať už architektonickými nebo způsobem využití. Byla postavena za krále Vratislava II. v poslední třetině 11. stol. na východním okraji raně středověkého hradiště a zřejmě sloužila jako farní kostel předhradí.
Po zřízení pevnosti byla proměněna ve skladiště prachu. Roku 1841 byla málem zbourána, jelikož měla ustoupit komunikaci mezi Novým Městem a Pankrácí, hraběti Karlu Chotkovi se však podařilo románskou rotundu uchovat. V roce 1875 ji koupila vyšehradská kapitula a dala ji obnovit.










Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...