Do Nové Paky to z chaty nemáme nikterak daleko a jako hráči geocachingu tím směrem vyjíždíme poměrně často. Nejinak tomu bylo i o minulém víkendu. Vždy krom keší si najdu i nějaký ten výletní cíl a jedním z nich bylo i zmíněné Růžencové schodiště, které vede z dolní části města k bývalému klášteru a ke Kostelu Nanebevzetí Panny Marie. Za stavbou stojí řeholní bratři sv. Františka z Pauly, kteří sídlili v novopackém klášteře, kteří jej nechali postavit v roce 1735.
Růžencové schodiště má padesát schodů po pěti. Účelem stavby nebyl jen snazší přístup věřících k chrámu, ale zároveň bylo i symbolickým odkazem k růženci a k modlitbám, které poutník má odříkat před vstupem do velkolepého svatostánku. Na podél schodiště byly rozmístěny obrazy ze života Panny Marie od uznávaného novopackého malíře Josefa Mühla. Dnes už ale obrazy schodiště nezdobí. Před nepřízní počasí a vandalismem byly přemístěny do klášterní chodby.
Zdroj: mapy.cz
Foto: Jaroslava Korpášová
Růžencové schodiště má padesát schodů po pěti. Účelem stavby nebyl jen snazší přístup věřících k chrámu, ale zároveň bylo i symbolickým odkazem k růženci a k modlitbám, které poutník má odříkat před vstupem do velkolepého svatostánku. Na podél schodiště byly rozmístěny obrazy ze života Panny Marie od uznávaného novopackého malíře Josefa Mühla. Dnes už ale obrazy schodiště nezdobí. Před nepřízní počasí a vandalismem byly přemístěny do klášterní chodby.
Zdroj: mapy.cz
Foto: Jaroslava Korpášová









Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...