Ustanovení tohoto mezinárodního dne je spojeno s datem dobytí vesmíru lidmi, neboť právě v tento den v roce 1961 se konal první let člověka do vesmíru. Jednalo se o ruského pilota Jurije Alexejeviče Gagarina a vesmírné lodi Vostok. Start proběhl z ruského kosmodromu Bajkonur.
Tradičně se k těmto významným událostem váží i výroky, po Gagarinovi se dochovala věta, kterou po letu pronesl: "Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem jak je krásná. Lidé chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji."
V dějinách 20. století se jednalo o jednu z nejvýznamnějších událostí. Druhá významná událost připadající na tento datum se udála o dvacet let později, v1981, kdy byl z amerického mysu Canaveral vypuštěn na zemskou oběžnou dráhu raketoplán Columbia.










Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...