„Těhotné mají divné chutě a když jím, musím jíst za dva“
„Je pravda, že tělo je v těhotenství celkově vnímavější. Někomu vadí pachy, některé ženy mají raději sladké, jiné dávají přednost kyselému, další nejí nic a někomu je to jedno a změny nepozoruje. U každého je to zkrátka jiné,“ popisuje zkušenosti nastávajících maminek Lucie Pecinová. Pokud jde však o množství jídla, porodní asistentka upozorňuje, že „jíst za dva“ se opravdu nemusí. „I kdyby těhotná žena nejedla, dítě si vezme, co potřebuje a hlady neumře. Je ovšem důležité říci, že nejde o kvantitu, ale zejména o kvalitu jídla,“ doplňuje Pecinová. Vyvážený jídelníček doplňte také o kyselinu listovou, která je pro zdravý vývoj dítěte klíčová zejména v prvních týdnech těhotenství.
„Co dítě, to jeden zub“
Toto pořekadlo naráží na fakt, že se ženám v období gravidity často zhoršuje kvalita zubů. Na vině jsou hormonální změny ovlivňující krvácení dásní, častější zvracení, kdy agresivní žaludeční kyseliny rozpouštějí zubní sklovinu, či změny stravovacích návyků, například častější konzumace sladkého. Správnou péčí však můžete zdraví zubů zachovat a jejich kazivost minimalizovat. V tomto období proto obzvlášť dbejte na zubní hygienu: nejméně dvakrát denně si čistěte zuby, především nezapomínejte na důkladné čištění večer před spaním, využívejte mezizubní kartáčky na čištění špatně dostupných prostorů mezi zuby, používejte kartáček s měkkými štětinami, které nedráždí dásně, a v jídelníčku omezte nadbytečný příjem cukrů a sladkých nápojů. Myslete také na to, že ženy mají během těhotenství nárok na dvě preventivní prohlídky u stomatologa hrazené ze zdravotního pojištění – určitě je využijte. „Také kvalita nehtů a vlasů se může během těhotenství zhoršit,“ upozorňuje Lucie Pecinová. Po dohodě s lékařem můžete vyzkoušet potravinové doplňky s vitaminy.
„V těhotenství nesmím pít alkohol ani kávu“
Těhotná žena by se měla snažit dodržovat zdravý životní styl, aby se miminko vyvíjelo ve zdravém prostředí. „Kouřit nebo pít alkohol by maminky samozřejmě neměly, protože všechny škodlivé látky přecházejí placentou na miminko, stejně jako pak při kojení přecházejí do mléka. Také kofein je návyková látka, ale některé maminky pijí kávu nebo čaj, i když kojí. My jim to nezakazujeme, ovšem doporučujeme si jej dát hned po kojení, aby do dalšího kojení byl co nejdelší časový interval,“ doporučuje Lucie Pecinová.
„Když jsem těhotná nebo kojím, nesmím jíst syrové maso a plísňové sýry“
„Ano, to stále platí. Při konzumaci syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa lze onemocnět salmonelózou,“ potvrzuje Lucie Pecinová. U plísňových sýrů zase hrozí riziko, že v nich bude obsažena listerie. Pozor také na potenciální alergeny, jako jsou mořské plody či jahody. „To platí i při kojení. Když kojíte, můžete jíst prakticky všechno, ovšem po troškách. Nesníte tedy kilo jahod na posezení, ale dáte si jich třeba jen pět a sledujete, zda je vše v pořádku. Obden si můžete zkusit dát pomeranč a zase vyzkoušet, jak miminko bude reagovat. To samé se vztahuje i na nadýmavé potraviny, jako je květák, brokolice, luštěniny… Nedávejte si všechno v jeden den, ale jděte na to postupně. Každému miminku vadí něco jiného. Některému působí potíže, i když si dá kojící maminka jen chleba nebo rohlík,“ dodává Pecinová.
Komentáře
Pro přidání komentáře se musíte .
Načítání komentářů...