Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) u příležitosti 70. výročí od svého založení zahájila výstavu “Hledá se mistrovské dílo”, která představuje více než 200 děl ze svých rozsáhlých sbírek. Veřejnost má možnost v rámci výstavy zvolit to nejlepší dílo. Své jubileum si galerie připomene přesně 30. listopadu, návštěvníkům nabídne komentované prohlídky a vstup zdarma do všech stálých expozic a výstav. Návštěvníci budou moci navíc na základě svých estetických zkušeností a preferencí vybrat nejlepší dílo sbírek, v nichž se nacházejí díla od konce 18. století až po současnost. Vše bude k vidění do 25. května příštího roku.

„Kurátorský výběr záměrně kombinuje díla známých malířů s obrazy, které vytvořili autoři méně věhlasní, polozapomenutí, regionální, ale v podstatě neméně důležití. Návštěvníkovi předkládáme značně bohaté spektrum umělecké a technické kvality,“ vysvětluje kurátor výstavy Tomáš Kolich.

„Ve sbírce jsou zastoupeni například František Kupka, Bohumil Kubišta, Toyen, Mikuláš Medek, Jan Preisler, Jan Zrzavý a mnoho dalších. Kolekce čítající více než 11 000 položek je dále členěna na několik podsbírek: Obrazy, Plastiky, Kresby, Grafika, k nimž nově přibyla rozsáhlá sbírka brněnského galeristy Karla Tutsche,“ dodává ředitel GMU František Zachoval.

Každý návštěvník před vstupem do výstavního prostoru obdrží žetony pomocí, nichž může hlasovat tak, že vhodí svůj žeton do boxu před každým obrazem. Tento systém zajistí pozornost každého návštěvníka, který se k jednotlivým dílům i opakovaně vrací, aby skutečně zodpovědně vybral svoje preferované dílo. Finální výběr nejlepších děl, který vzejde z veřejného hlasování, bude následně v příštím roce vystaven. Oproti běžným výstavním projektům, kde estetickou kvalitu stanovují odborníci, je královéhradecká výstava, která vychází z poznatků recepční teorie, postavena na názoru široké veřejnosti a jejím hlasování. Cílem výstavy je porovnat zavedený názor dějin umění s vkusem soudobého publika. Výstava je vhodná jak pro širokou veřejnost, tak pro školy i rodiny s dětmi.

Foto: se souhlasem Galerie moderního umění HK

Základem výstavy jsou díla ze sbírky výtvarného umění, kterou GMU od svého vzniku v roce 1953 vytváří a doplňuje. Po celou dobu věnuje galerie pozornost vyváženému zastoupení všech období, uměleckých směrů a tendencí, které měly vliv na vývoj českého umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných autorů. Nezanedbatelnou část fondu tvoří také práce umělců spjatých s regionem východních Čech.

V  rámci oslavy 70 let nabídne galerie návštěvníkům 30. listopadu vstup zdarma po celý den (12:00–20:00). K vidění budou dvě stálé expozice a pět krátkodobých výstav. V průběhu odpoledne se uskuteční také tři komentované prohlídky. Od 14:00 proběhne prohlídka stálých expozic s kurátorkou GMU Petrou Příkazskou, od 16:00 si budou zájemci moci prohlédnout secesní budovu Osvalda Polívky a v 18:00 představí kurátor Tomáš Kolich novou výstavu Hledá se mistrovské dílo.

Foto: se souhlasem Galerie moderního umění HK

GMU byla založena v roce 1953 jako Krajská galerie tehdejšího Hradeckého kraje. V prvních letech své existence sídlila na zámku v Rychnově nad Kněžnou, na jaře roku 1963 se vrátila do Hradce Králové, kde pro svou činnost využívala dvě křídla biskupské rezidence na Velkém náměstí. Tehdy byla přejmenována na Oblastní galerii a následně na Krajskou galerii (1963–1990). Své stálé sídlo a současný název Galerie moderního umění v Hradci Králové získala v lednu 1990, kdy se přestěhovala do budovy bývalého Záložního úvěrního ústavu, kde vystřídala právě zrušené Muzeum revolučních tradic východních Čech. Sbírky galerie sledují především vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti. Od roku 2008 má GMU ve své správě nejen sbírku Galerie moderního umění v Hradci Králové, ale také další soubory uměleckých děl – sbírku Galerie Vladimíra Preclíka a Křížovou cestu 21. století tvořenou sochařským cyklem Příběh utrpení a nadějí člověka, přístupným ve volné přírodě na loukách mezi Stanovicemi a Žirčí, nedaleko Kuksu. Kromě toho byly v roce 2019 založeny dvě zcela nové sbírky – Sbírka pohyblivého obrazu a Sbírka střední a východní Evropy. Více o galerii na: www.galeriehk.cz

 

Zdroj: Galerie moderního umění HK

Foto: se souhlasem Galerie moderního umění HK

Tagy:
2 Komentářů
  1. Iva Pekařová 1 rokem ago

    Zajímalo by mě jak se dnešní architektura dívá třeba na zasklení pergoly. Jestli to je už nemoderní prvek a nebo se jedná o něco co vás skutečně nadchne i v těch nejluxusnějších vilách. Je to zároveň něco co byste na baráčku chtěli nebo ne?

  2. Romana Mlynářová 1 rokem ago

    Článek zbuzující zvědavost, která díla budou vybrána veřejností jako mistrovské dílo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2025 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account