Kolik společných let strávíme se svým desetiletým dítětem, než bude dospělý? Osm? Ale správně může být i čtyři, a to v případě, že soud určí střídavou péči. Pro mnohé ženy je to děsivá představa. Nabízí se ale i společná péče. A jak je to s alimenty?
Komu soud svěří dítě? Advokát Jakub Svoboda ve videu vysvětluje, co s sebou přináší řízení o úpravu výchovy a výživy dětí.
Rozvod
První fází rozvodu je řízení o úpravu výchovy a výživy dětí. Běžně o něm mluvíme jako „soudu o děti.“ Žalobu o rozvod a návrh, jak si kdo z rodičů představuje péči o dítě a výši alimentů, můžeme podat i současně, ale soud o děti musí vždy proběhnout ještě předtím, než nás soud rozvede.
Dohoda
Dohoda mezi manželi, kdo a jak často bude pečovat o děti a jaké bude platit výživné, znamená, že soud může rychle rozhodnout.
Co soud zjišťuje
I přesto, že se manželé dohodnou na péči a alimentech, soud dohodu schválí, pouze pokud je v nejlepším zájmu dítěte a podle práva.
Neshoda
Pokud chce každý z rodičů jinou péči, objeví se tato rozdílná stanoviska v jejich podáních k soudu. Vždy však platí, že se můžete jít podívat do soudního spisu, kdo a co tam napsal.
Advokát
Sepsání návrhu, vyžádání listin od soudu, komunikace s protistranou je nejlepší svěřit do rukou advokáta. Vše s námi konzultuje a přesně ví, jak nejlépe obhájit péči a výživné, o které usilujeme.
Formy péče
Asi všechny víme, že můžeme dítě dostat do výlučné péče, střídavé nebo společné. Názory odborníků i OSPODu, co je nejlepší pro dítě, se často mohou lišit od názoru soudu.
Výlučná péče
Dítě je svěřeno do péče jednoho z rodičů, častěji to bývají matky. A druhý rodič může dítě vídat ve stanovených dnech, například jednou za čtrnáct dní na víkend. Po roce se střídají významné svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce, je stanoven také zvláštní režim během prázdnin.
Společná péče
Žít pod jednou střechou i po rozvodu z důvodu, aby děti každý den trávily čas s mámou i tátou, je nejméně častá forma péče. Důvod je logický, žít s exmanželem v jednou domě znamená omezení hlavně pro rodiče, zvlášť, když většinou jeden z rodičů odchází právě kvůli jinému vztahu.
Střídavá péče
Dříve byla přímo až nemyslitelná, nyní je naprosto běžná. Děti si rodiče střídají po týdnu nebo po dvou týdnech, ale i zde je možné, že se dohodnou na jiném režimu.
Nechci střídavou péči
Advokát je ten, který může nejvíce pomoci obhájit náš důvod, proč některé z nás odmítáme střídavou péči. Advokát se pak opírá nejen o váš názor, ale i důkazy, stejně tak o zprávy od lékařů, psychologů, psychiatrů, učitelů atp.
Střídavá péče má zelenou
V současné době, když otec (pochopitelně to může být i matka) zažádá o střídavou péči, s velkou pravděpodobností soud takto i rozhodne. Zapříčinil se o to Ústavní soud, který tuto rozhodovací praxi výrazně posunul.
Máte dotaz?
Máte k tomuto tématu nějakou otázku? Napište ji do komentáře a advokát Jakub Svoboda natočí video, kde vám všechny vaše otázky rád zodpoví.
V předešlém díle jsme si říkali, co nás čeká při rozvodu. V příštím díle si řekneme více o alimentech.
Foto: Shutterstock
Zdroj / autor: Advokát Jakub Svoboda
Tagy:děti rodina zajímavosti