Aktuální epidemiologická situace omezuje také dostupnost běžné ambulantní péče a lékařských konzultací, což v kombinaci s nedostatkem informací může u některých skupin obyvatelstva vyvolávat nejistotu a případné obavy. Patří mezi ně i těhotné ženy, a právě jim nabízí pomocnou ruku pražská klinika asistované reprodukce IVF CUBE. Od pondělí 23. března bude během pracovních dní budoucím maminkám k dispozici desetičlenný tým odborného zdravotního personálu, který je připravený telefonicky a e-mailem odpovídat na všechny otázky související s průběhem těhotenství.
Těhotné ženy hledají odpovědi na množství otázek souvisejících nejen s riziky nového koronaviru, ale i s úplně běžnými a praktickými záležitostmi. Zdravotnický systém je ale už natolik přetížený, že se lékařům často nelze dovolat, některé ordinace mají zavřeno anebo jsou kapacitně tak poddimenzovaní, že konzultace prostě nestíhají poskytovat ani telefonicky.
„Zažíváme období, kdy je solidarita jednou z nejcennějších komodit, a když laici mohou pomáhat například šitím roušek, my jsme se rozhodli nabídnout zdarma naše odborné znalosti, zkušenosti a kapacity v oboru, ve kterém patříme k nejlepším. Nejen našim těhotným klientkám, ale i ostatním budoucím maminkám, které mají z infekce obavy, chceme být k dispozici. Poradit či odpovědět na jejich otázky může být v této situaci klíčové nejen pro jejich zdraví a zdraví dítěte, ale často i pro udržení tolik potřebné duševní pohody. Stejně tak chceme tímto krokem zmírnit nápor na ambulance gynekologů,“ hovoří MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky asistované reprodukce IVF CUBE v Praze.
Tyto ženy podle lékařky potřebují poradit jak s běžnými situacemi provázejícími těhotenství, jako jsou nevolnosti či slabé krvácení, tak s praktickými otázkami typu, který lék užít při bolesti hlavy anebo zvýšené teplotě. Ptají se, jestli je možné vynechat plánovanou poradnu nebo jak dlouho je možné odložit plánované vyšetření. „Pokud jde o mladé, zdravé ženy bez rizikového průběhu těhotenství, není nutné chodit do poradny jednou za měsíc, odklad v mnohých případech snese i plánované ultrazvukové vyšetření. V tomto období je pro těhotnou ženu bez komplikací rozhodně lepší domácí karanténa,“ radí MUDr. Hana Višňová a pokračuje: „Je vhodné si obstarat domácí tlakoměr, vyhýbat se lékárnám a čekárnám u lékařů, dokud epidemie neodezní.“
Konzultace budou těhotným ženám poskytovat zdravotní sestry specializované v oboru gynekologie a porodnictví a porodní asistentky, v případě potřeby specifické konzultace je k dispozici i tým tří atestovaných lékařů. Kromě toho se klinika IVF CUBE v těchto dnech soustředí i na vyhledávání, výběr a zpracování nejnovějších informací souvisejících s novým koronavirem z ověřených lékařských zdrojů. „Dostupná data ukazují, že u těhotných žen infikovaných novým koronavirem je průběh onemocnění méně nebezpečný než u starých lidí, děti se rodí zdravé a v mateřském mléku virus zatím nebyl objeven. Na základě současných informací o charakteru viru a průběhu dosavadních infekcí existuje též předpoklad, že riziko přenosu viru přes placentu do dělohy je nízké. To nám dává naději, že virus nebude zvyšovat riziko vzniku vrozených vývojových vad. Všechny tyto pozitivní zprávy a zároveň dostupnost konzultací k běžnému průběhu těhotenství jsou pro duševní pohodu, a tím i zdraví budoucích maminek a jejich nenarozených dětí, momentálně velmi důležité,“ uzavírá MUDr. Hana Višňová.
Tým odborníků IVF CUBE bude od 23. 3. 2020 až do odvolání k dispozici pro těhotné ženy bez rizikové anamnézy během pracovních dní na čísle 220 303 873 od 8.00 do 16.00 hod. Otázky je možné posílat i e-mailem na adresu po*****@iv******.eu. Na webové stránce www.ivf-cube.eu budou postupně aktualizovány nejčastější dotazy týkající se průběhu těhotenství a doporučení související s aktuální epidemiologickou situací.
FOTO: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account