Mnoho novopečených rodičů si klade otázku, jak nejlépe svého drobečka uspávat. Neexistuje patrně jeden osvědčený recept, který by fungoval pro všechna miminka a všechny rodiče. Je ale důležité věnovat přípravě na spánek děťátka velkou pozornost. 
Jak nejlépe uspávat malé děti? Co přesně od nás dospělých potřebují, abychom jim pomohli navodit tu správnou náladu evokující, že přijde spánek? A jak předcházet tomu, aby se miminko po krátké době vzbudilo a zase se nevyspali sami rodiče?
Podle neonatoložky Soni Šulákové je klíčem k rozpletení těchto zapeklitých otázek následující: „Univerzální uspávací recept bohužel neexistuje. Ideální by byl speciální lektvar – tři kapky na lžičku a spíme celou noc. Ale zatím takový nikdo nevymyslel. Každé dítě má individuální povahu a potřebuje k usnutí něco jiného. Zkuste také pamatovat na to, že příliš unavené a „přetažené” dítě usíná hodně těžko. Jak to poznat? Jakmile dítě začne být klidnější, chce se mazlit, tulit, je tišší než obvykle, nemá už takový zájem o hračky, nastala ta správná chvíle k tomu, abychom ho začali uspávat. Klidně můžete v tu chvíli i přeskočit některé pravidelné denní úkony, aby se dítě neunavilo příliš. Další fáze únavy se projeví zíváním a třením očí. Jakmile ale dítě i tuto fázi překlene, počítejte s tím, že usínání bude mnohem náročnější.”
A jaké uspávací tipy budou fungovat ?  
Než půjdeme spinkat
Kromě samotného ukládání ke spánku v postýlce je dobré začít s přípravou na spánek ještě o krok dříve. Záleží při tom pochopitelně na denním režimu, na který jsou rodina a děťátko zvyklé. Většinou ale uspávání předchází koupel. Pro dosažení co nejpříjemnější atmosféry neváhejte udělat z koupání klíčovou událost večera. Teplá voda je pro miminko uklidňující a na spánek je dobře naladí. S gumovými hračkami nebo obrázky přilepenými na stěnu vaničky jistě neuděláte chybu. Pokud máte více než jedno dítě, vyzkoušejte, jestli se rády koupou společně.
Pohádky a uklidňující zvuky
Hlas rodičů je pro děti znamením bezpečí, proto by mělo být povídání nebo tiché prozpěvování součástí večerního rituálu. Pro úplně nejmenší děti se nabízí spojení hlasu s libou melodií ukolébavky. V případě starších dětí vyprávějte pohádku. Vymyslete si příběh, který budete vyprávět právě v době před spaním. Děti milují příběhy z reálného života.
Můžete také předčítat z nějaké dětské knížky. Někdy může pomoci s usínáním i tzv. bílý šum. Ten kombinuje všechny frekvence, které je naše ucho schopno zachytit. Představte si ho jako 20 tisíc tónů hrajících zároveň. Na usnutí pomáhají zvuky vodopádu, šumění vln, déšt, sprcha, praskání v krbu, dech člověka, vítr nebo les.
Opravdu spolu
Využijte klidný čas před spaním ke stmelení celé rodiny. Pokud máte více než jedno dítě, můžete jedno děťátko nakojit nebo krmit z lahvičky, zatímco váš partner se bude věnovat uspávání. S miminkem se před spaním pomazlete, jsou to krásné chvíle vzájemného přiblížení. Budete-li s děťátkem před spaním komunikovat tiše a klidně, v atmosféře milující rodiny, bude se vaše dítě cítit v bezpečí, milované a připravené na cestu do říše snů.
Uklidňující doteky
Což takhle udělat svému dítěti masáž? Jemné česání vlásků nebo masáž nožiček působí uklidňujícím dojmem a mohou vašim maličkým usnadnit usnutí. Rodičovský dotek má magickou moc. Posiluje vzájemnou blízkost, pocit bezpečí, a pokud bezprostředně předchází spánku, zvýšíte tím šanci na klidný a nepřerušovaný spánek vašeho miminka.
Pohodlí a společnost
U dětí je poměrně obvyklé, že mají v době ukládání ke spánku strach z odloučení. Oblíbené plyšové zvířátko nebo například měkká deka je mohou uklidnit a ujistit, že jsou v bezpečí, když odcházíte z pokoje. Sem patří také zmenšení prostoru v postýlce do podoby pelíšku. To děťátku připomene období, kdy bylo v bříšku maminky.
Abyste měli klidnou noc, je potřeba, aby se miminko cítilo komfortně. Je důležité dát mu čistou plenku před uložením do postýlky. Podle Soni Šulákové je pro spokojený noční spánek novorozenců i rodičů důležité, aby zvolená plenka skutečně vydržela celou noc. Zejména důležitá je schopnost udržet pokožku dítěte v suchu.
Co když nic nezabírá?
Možná to zní překvapivě, ale i u malých dětí se stále častěji vyskytují nejrůznější poruchy spánku, které je těžké ovlivnit sebelepšími uspávacími rituály. Statistiky říkají, že až 25 % dětí zažije nějakou spánkovou poruchu. Je to dáno uspěchanou moderní dobou a nedodržováním přirozených zásad spánkové psychohygieny.
K tomu doktorka Šuláková doplňuje: „Snažím se apelovat na rodiče, ať nezapomínají na svůj mateřský a otcovský pud. Dejte mu prostor, funguje zaručeně. Slibuji vám, že ve většině případů intuitivně vycítíte, co potřebuje právě ten váš drobek. Z mých osobních uspávacích triků nejlíp zabírá povídání pohádky na dobrou noc, při kterém zároveň dítě hladíte prsty nebo šimráte kapesníkem od středu čela až po kořen nosu. Pomalu a rytmicky ve stejném tempu. Anebo použijte šátek, který běžně nosíte, a vložte ho do postýlky k dítěti. Vůně maminky uklidní vždycky.”
Každý rodič si musí cestu ke svému děťátku najít sám a tomu přizpůsobit i večerní a uspávací rituály. Zjistí tak nejlépe, co pro které miminko funguje nejlépe, tak, aby se nejen celá rodina dobře vyspala, ale aby se atmosféra a vztahy v rodině vyvíjely harmonicky. Věříme, že vám k tomu pomohou i naše dnešní tipy a doporučení k uspávání vašich dětí. A hlavně, věřte tomu, že jednou opravdu dojde k tomu, že svoji ratolest uložíte večer a probudí se až za bílého dne!
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account