V souvislosti s pandemií Covid-19 vzrostl i v České republice počet případů domácího násilí o 30 %, jak ukazují výstupy kvalitativního výzkumu Fakulty humanitních studií a Sociologického ústavu AV ČR. Na situaci se rozhodlo reagovat pražské Centrum LOCIKA, které v září spustilo platformu Dětství bez násilí, kde mohou najít okamžitou pomoc a podporu nejen děti a jejich rodiče, ale i učitelé a další profese pracující s dětmi.
Přímými účastníky násilných incidentů v rodině jsou bohužel velmi často i děti, u kterých se prožitá traumata odrážejí nejen na jejich aktuálním psychickém stavu, ve vztazích a školní úspěšnosti, ale mohou výrazně ovlivnit i budoucnost a zdraví dítěte. Děti zažívající násilí doma potřebují odbornou, specializovanou pomoc a podporu, ale také především někoho, kdo jim pomůže situaci v rodině odhalit a iniciuje pomoc celé rodině. Pomoci dětem by mohla škola, kde děti tráví velkou část dne a s učiteli i dalšími pedagogickými pracovníky jsou v úzkém kontaktu. Častá zkušenost z praxe však je, že ačkoliv pedagogové velmi často vědí, kterých dětí ve třídě se domácí násilí týká, bohužel už nevědí, co dělat, jak reagovat a jak jim pomoci.
„Náš přístup je unikátní v tom, že nečekáme na změnu iniciovanou shora, zároveň neklademe na učitele žádné další nároky, ale podáváme jim pomocnou ruku. Cílem projektu Okamžité pomoci je včasná identifikace dětí a rodin, které potřebují podporu. Učitelům nabízíme možnost zavolat na linku Dětství bez násilí a poradit se, případně poslat dotazy emailem. Pokud jsou z Prahy, mohou i přijít, vše lze řešit i anonymně,” říká ředitelka Centra LOCIKA Petra Wünschová.
Centrum LOCIKA v minulých letech společně s Prahou 7 realizovalo projekt prevence násilí ve školách, ve kterém se potřeba podpory učitelů ukázala být jako klíčová. „Na základě analýzy potřeb učitelů se Praha 7 začala ve školách věnovat tématu domácího násilí a zvolila strategii intenzivní podpory učitelů a ředitelů – formou školení, supervizí, vzájemného sdílení dobré praxe, nebo v praktické podobě,” doplňuje Hana Šišková, radní pro oblast vzdělávání a školství Prahy 7.
Na webu Dětství bez násilí nabízí Centrum LOCIKA kromě zmíněné pomoci i chat a linku pro děti, anonymně mohou do Centra přijít nejen děti samotné, ale i jejich rodiče. Kromě toho zde všechny cílové skupiny najdou řadu materiálů, které jim mohou pomoci se zvládáním úzkosti, obav či se zvládáním vlastních emocí.
Nad projektem informační platformy a Okamžité pomoci poskytla záštitu Mariana Čapková, pražská zastupitelka a předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP. „Jsem velmi ráda, že mohu podpořit nejen vzniklou platformu, ale i myšlenku Dětství bez násilí jako takovou. Násilí, jehož jsou děti svědky nebo je přímo zažívají, je velkým problémem i mimo dobu pandemie Covid-19, o to více však v posledním půl roce. A zdá se, že nás všechny čekají ještě náročné měsíce. Jako matka dvou dětí vím, jak může být rodinný život náročný a jak strašně důležité je vědět, kam se může kdokoliv z rodiny obrátit pro pomoc a informace. Zcela klíčová je pak spolupráce dalších lidí, kteří přicházejí s dětmi do kontaktu, zejména pedagogů a pracovníků školy. Skvělé je, že Centrum LOCIKA nabízí opravdu konkrétní, co nejvíce dostupnou a profesionální pomoc, aby rodiny, děti či pedagogové, kteří nechtějí být k situaci dítěte slepí, mohli skutečně efektivně jednat,” uvedla Čapková.
Projekt podpořila Nadace České spořitelny, která dlouhodobě usiluje o zlepšení vzdělávacího systému. „Jsme si vědomi toho, že násilí v rodině ovlivňuje i aktuální prožívání dítěte, jeho schopnost se soustředit, být úspěšné ve škole, ve výuce i ve vztazích. Základním předpokladem pro to, aby se děti mohly vzdělávat, je jejich psychická pohoda. Pokud chceme dosahovat udržitelných pozitivních změn v českém vzdělávacím systému, nesmíme přehlížet tak palčivé problémy, jakým bezesporu domácí násilí je,” říká Kateřina Šaldová k důvodům podpory ze strany Nadace.
Kontakty:
www.detstvibeznasili.cz
www.centrumlocika.cz
www.facebook.com/centrumlocika
Centrum LOCIKA, z.ú.
Centrum LOCIKA, zahájilo svou činnost v květnu 2015. Jedná se o první takto specializované centrum komplexní odborné péče pro děti zažívající domácí násilí v ČR. Vzniklo na základě dlouholetých zkušeností a vysoké poptávky po těchto službách ze strany rodičů i státních orgánů. Pražský magistrát udělil Centru LOCIKA pověření k sociálně-právní ochraně dětí. Ročně odborníci centra pomohou až 275 dětem a jejich rodinám. Služby Centrum LOCIKA poskytuje na adrese Umělecká 6, Praha 7.
Vzhledem k tomu, že v České republice stále neexistuje jednotný systém evidence ohrožených dětí ani relevantní data k tématu dětí a násilí v rodinách, zveřejňuje Centrum LOCIKA každoročně údaje z analýzy spisové dokumentace klientů Centra provedené ve spolupráci s Výzkumným ústavem práce a sociálních věcí. Z loňské analýzy dat vyplývá, že do násilného vztahu se rodí téměř každé čtvrté dítě, 50 % však zažilo první projevy domácího násilí do dvou let věku. Přesto se děti dostanou do kontaktu s odbornou pomocí nejčastěji až při docházce do školy. Nejfrekventovanější věk dětských klientů Centra LOCIKA je 6˗8 let.
Foto: Shutterstock
Nová platforma přináší pomoc pro učitele a děti při řešení případů násilí v rodině
-
Nejčastější důvody, kvůli kterým muži ztrácí zájem o sex
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
O mužích se říká, že „myslí jen na to jedno“. Odhlédneme-li od skutečnosti, že se jedná o jeden z největších...
-
Moje milé děti, Ježíšek (ne)existuje. Kdy říci dětem pravdu?
KristinaGrey||Rodina a vztahy
Konec víry v Ježíška: Jak zvládnout dětské zklamání bez slz Věřit na Ježíška je v Čechách taková samozřejmost a...
-
Milování se ženou i svazování: co znamenají sexuální sny?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Sex ve třech, BDSM hrátky či homoerotický milostný zážitek: to jsou některé z nejrozšířenějších sexuálních fantazií současnosti. Zatímco po...
-
Chci umřít: Proč je deprese mezi mileniály stále častější diagnózou
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, děti, péče o tělo, tipy
Pocit smutku nebo špatná nálada je někdy součástí života každého z nás. Pokud máte pocit, že se to týká...
-
Tereza Šauer: Musím si často připomínat, že jsem slezla hrobníkovi z lopaty
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, inspirativní ženy, rozhovor, zdraví
Tereza byla zvyklá neustále posouvat svoje hranice. Tvrdě trénovala, pracovala na své fyzičce, pozitivní mysli, cestovala, vybudovala tělocvičnu na...
-
Těhotná a sexy? Se správným spodním prádlem to jde rozhodně dohromady!
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Vaše miminko pomalu roste a tím se mění i vaše postava. Od určitého momentu přijde na řadu výběr těhotenského...
-
Hurá na led. Kdy je nejlepší čas naučit dítě bruslit a jak předejít zraněním
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Jistě si pamatujete ze svého dětství, jak jste se během zimy proháněli po zamrzlém rybníku či stadionu. A určitě...
-
Jaké jsou aktuální trendy v předškolním vzdělávání a co můžeme čekat do budoucna?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, děti, trendy, vzdělávání
Svět jde kupředu a my máme pořád nové a nové možnosti v podstatě ve všech oblastech svého života. Jednou...