Akutní onemocnění v podobě meningitidy (zánětu mozkových blan) může vážně ohrozit život člověka. Jedná se o zánět mozkomíšních plen, který nejčastěji způsobuje bakteriální infekce a nejvíce ohrožuje malé děti a mládež. Naučte se rozeznat příznaky meningitidy a zvažte prevenci očkováním.

Meningitida se projeví v řádu hodin

Zánět mozkových blan může vyvolat vir, bakterie či jiný mikroorganismus. Bakteriální onemocnění mozkomíšních plen se na pacientovi projeví už v řádu několika hodin. Za bakteriální infekcí mozku a míchy nejčastěji stojí jeden ze 13 typů meningokoka Neisseria meningitidis. Tato nebezpečná bakterie může kromě zánětu mozkových blan způsobit i meningokokovou otravu krve, při které pacientovi postupně selhávají orgány.

Meningokok: Příznaky onemocnění

Nákaza meningokokem způsobujícím zánět mozkových blan se přenáší kapénkovou cestou, tedy například mluvením, kýcháním, kašláním či polibkem. Stačí stát jen moc blízko bezpříznakového přenašeče, kterých je v ČR asi 10 %.

Mezi příznaky meningitidy patří:

  • bolest hlavy a kloubů,
  • ztuhlost krku (hlavu nelze překlonit),
  • horečka,
  • zmatenost,
  • zvracení,
  • podrážděnost,
  • únava,
  • křeče,
  • světloplachost,
  • nepříjemné pocity při hlasitých zvucích,
  • krvácení do kůže, vyrážka (typicky u bakteriální nákazy).

Nachová vyrážka na nohou, těle nebo rukou může být jasným příznakem meningitidy. Může se objevit i ve formě krvavých skvrn na kůži. Pokud pozorujete příznaky zánětu mozkových blan a kožní vyrážku lze pozorovat i přes na kůži přiložené sklo (např. skleničku), měli byste ihned přivolat záchrannou službu.

Inkubační doba invazivních meningokokových onemocnění je velmi krátká, nemoc se projeví do několika hodin. Velmi rychlý postup nemoci však může vést ke smrti pacienta už do 24 hodin od nákazy. Nemoc se v české populaci vyskytuje poměrně málo, ale smrtnost je bohužel vysoká (kolem 20 %). Nejvíce jsou ohroženy malé děti do 5 let, mladí lidé od 15 do 25 let a senioři nad 60 let.

Léčba meningitidy

Po potvrzení diagnózy pomocí otestování vzorku mozkomíšního moku se rychle nasadí vhodná léčba. Nejčastěji se pacientovi podávají antibiotika, antivirotika či jiná léčiva podle typu původce onemocnění. Léčení je případně doplněno kortikosteroidy.

Nerozpoznaná a včas neléčená meningitida může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím – ztrátě sluchu, epilepsie, otok mozku, poruchy kognice, mentální retardace, poruchy hybnosti. Po prodělané meningitidě má podobné doživotní následky 50 % pacientů. Existuje však prevence onemocnění ve formě očkování proti určitým typům meningitidy (proti některým meningokokům, pneumokokům, viru příušnic a dalším). Očkování je doporučené i při cestování do některých zahraničních států.

Foto: Pexels

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account