Potíže se zúžením předkožky jsou velkým strašákem většiny rodičů malých chlapců. Někteří lékaři doporučují začít s jejím stahováním už v kojeneckém věku, jiní radí počkat, dokud dítěti není alespoň pár let. Jak se v tom tedy vyznat a kdy je potřeba situaci řešit, pokud se vám nepodaří docílit úspěchu?
Netlačte na pilu
Zúžená předkožka, která nejde přetáhnout přes žalud penisu, je u novorozenců a kojenců naprosto běžným jevem. Nikdy byste se ji neměli pokoušet přetáhnout násilím, abyste neporanili tkáň, ke které je přichycená, ale také proto, abyste nezamezili prokrvování chlapcova orgánu v případě, že se vám předkožku přetáhnout podaří, ale zpět už to tak snadno nepůjde. Pokud nechcete spoléhat na to, že se o tento poměrně důležitý úkon postará chlapec v pubertě sám, vyčkejte s tím alespoň do věku jeho tří až čtyř let. Tehdy už je předkožka schopna elasticity u zhruba poloviny dětí. Pokud to ale nepůjde, nepanikařte. Ještě to neznamená, že bude nutné podstoupit zákrok v narkóze. Většinou se s průběhem růstu dítěte sama uvolní a dojde k nápravě. Někdy je však předkožka zúžená natolik, že ji nebude možné přetáhnout nikdy, aniž by si chlapec ublížil. Na to by vás měl upozornit jeho pediatr, který doporučí následný postup.
Bez skalpelu to nepůjde
K situacím, kdy je nutné přistoupit k obřízce, dochází jen velmi zřídka. Přesto je mnohdy jediným řešením, jak chlapcům pomoci k normálnímu životu bez bolesti a potížemi z hygienou.
Nejčastější příčinou, která nevyhnutelně vede k úplnému odstranění předkožky je takzvané BXO, což je chronické onemocnění kůže, které způsobuje ztrátu elasticity. BXO se projevuje šedavým až bílým zbarvením postižené části kůže a zkušený lékař ji odhalí velice snadno. Nejprve se přistupuje k léčbě pomocí steroidních mastí, když ani ty nezaberou, teprve přichází na řadu obřízka.
Jak zákrok probíhá?
Obřízka je poměrně jednoduchý zákrok, při které se odstraní předkožka nebo její část a kůže se přišije k okraji pod žaludem penisu. U dětí se přistupuje k celkové narkóze, u dospělých mužů je však zákrok prováděn pouze v lokální anestezii. Zákrok většinou provádí urolog nebo plastický chirurg. Po obřízce je nutné dodržovat přísnou hygienu, jinak ale bývá zákrok bez závažných rizik.
Obřízka má své výhody
Odstranění předkožky má i své klady. Jednak v oblasti hygieny, která je po zákroku jednodušší, ale také v otázce možného přenosu pohlavních chorob. Obnažená pokožka žaludu po nějaké době zesílí a není pohlavním virům tolik prostupná jako ta, která je nadále chráněna další vrstvou. Riziko přenosu viru HIV se snižuje dokonce až o 60 procent. Jedinou nevýhodu, kterou obřízka přináší, je menší citlivost penisu. Muži, kteří ji podstoupili, mohou mít v budoucnu potíže dosáhnout vyvrcholení v kratším čase.
 Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account