Nejrozšířenějším finančním produktem při spoření či investování pro děti je stále stavební spoření. Oproti roku 2020 však jeho obliba mírně klesla z původních 59 % na letošních 52 %. Rodiče naopak začali častěji využívat podílové fondy, penzijní spoření, akcie, dluhopisy a další alternativní investice. Důvodem je i nárůst počtu rodičů, kteří očekávají vyšší roční zhodnocení úspor pro děti, než tomu bylo před dvěma lety. Zatímco v roce 2020 jich více než 3% zhodnocení očekávala jen necelá pětina (18 %), letos je to už 29 %. Informace vyplynuly z dotazování online investiční platformy Portu.
Jaké je průměrné roční zhodnocení spořicích / investičních produktů pro děti?
Téměř 7 z 10 rodičů spoří či investuje svým dětem. S celkovými 67 % je tento údaj identický s výsledky dotazníku společnosti Portu z roku 2020. Změna se však během dvou let odehrála především v otázce očekávaného průměrného ročního zhodnocení u daného spořicího či investičního produktu, který využívají. Zatímco před dvěma lety se 35 % rodičů vyjádřilo, že věří v maximálně 1,5% roční zhodnocení, letos takto odpovědělo jen 28 % dotázaných. Na druhou stranu zhruba stejný podíl rodičů (29 %) v letošním dotazování uvedl, že očekávají minimálně 3% roční zhodnocení, což znamená nárůst o 11 % oproti dotazování před dvěma lety.
„Za uplynulé dva roky zasáhlo do našich životů hned několik faktorů a nejistot, které výrazně ovlivnily trhy a tím i finanční situaci rodin. Nyní se nacházíme v náročném období rekordní inflace, rostoucích cen i úrokových sazeb, a lidé si uvědomili, že zhodnocení úspor na konzervativních produktech z jejich úspor spíše ukrajuje,“ říká managing director investiční platformy Portu Martin Luňáček. Právě kvůli okolnostem dnešní doby se podle něj trend přesouvá k finančním produktům, které dávají z dlouhodobého hlediska větší smysl a nabízí vyšší zhodnocení. „Lidé proto začali přesouvat část peněz do rizikovějších investičních nástrojů s potenciálem vyššího zhodnocení. To je zvlášť v případě investic pro děti v pořádku, protože jejich investiční horizont jde potenciálně vyššímu zhodnocení naproti,“ dodává Luňáček.
Pokud se podíváme na využívání spořicích a investičních nástrojů, za poslední dva roky klesl zájem o ukládání peněz do stavebního spoření o 7 p. b., když v letošním dotazování potvrdilo jeho využití pro děti 52 % dotázaných. K poklesu zájmu došlo také u dětských spořicích účtů nebo investičního životního pojištění. Naopak vzrostl zájem o penzijní spoření, podílové fondy, akcie, dluhopisy a alternativní investice, kde došlo v souhrnu k 10% nárůstu oproti roku 2020. Využití těchto nástrojů deklarovalo v letošním dotazování 35 % rodičů.
Zapojte děti do rozhodování od útlého věku
Je dobré mít na paměti, že v případě spoření pro děti je vhodné zapojit ratolesti do procesu hospodaření v penězi už od útlého věku, jakmile budou schopny dané principy alespoň částečně chápat. „Čím dříve dítě pochopí, že za penězi stojí nějaké úsilí, tím lépe. Zvlášť pokud svým dětem chcete vstup do dospělosti ulehčit nejen návyky, ale i finančním zajištěním, může přijít vhod odkládat jim pravidelně peníze s dětským účtem u Portu. Třeba při odkládání tisícovky měsíčně pak může mít dítě v 18 letech kolem půl milionu korun, což už je fajn obnos pro vstup do dospělosti,“ vysvětluje analytička společnosti Portu Anna Kortusová. Založení dětského účtu Portu i jeho obsluha jsou jednoduché a umožňují investovat do ETF fondů s nejnižším poplatkem na trhu, který je 0,25 %. „Navíc tak můžete dítě inspirovat k pravidelnému a zodpovědnému odkládání peněz. Starší děti si mohou s účtem Portu poprvé osahat svět investic, sledovat zhodnocování ve formě grafů a učit se tak vnímat hodnotu peněz a nakládání s nimi,“ uzavírá tipy na snadnější finanční zajištění dětí Kortusová.
Foto: Shutterstock
Zdroj: ShrtCut Studio
Určitě je to správná cesta 🙂
Pokud si člověk děti pořídí, měl by myslet i na jejich budoucnost.
To dává smysl. Investovat do dětí čas, energii a finance je investice nejlepší a většinou vratná.
Je třeba myslet na zadní vrátka.
není z čeho