Přemýšlela jste někdy, jak chválíte? Sebe, své děti, své zaměstnance? Pochválíte své dítě za výsledek, nebo za cestu, kterou ušlo? Jak dáváte zpětnou vazbu svým zaměstnancům a na druhou stranu, jak ji přijímáte? Vše závisí na nastavení vaší mysli. Pokud věříte, že talent a inteligence jsou dány geneticky a nelze je ovlivnit, tak máte pravděpodobně fixní nastavení mysli. Zpětnou vazbu přijímáte jako kritiku a stejně tak ji i podáváte.

Máte-li rozvojové nastavení mysli, tak pravděpodobně zpětnou vazbu vnímáte jako poučení a možnost dalšího seberozvoje, nebo rozvoje svých zaměstnanců.

Chválit ano, ale celý proces, nikoliv jen výsledek

Představte si, že vaše holčička přinese domů obrázek ze školy. Řeknete jí: “To je ale nádhera, jsi moc šikovná!” A co ona slyší? Aha, tenhle obrázek je nádherný a já jsem šikovná, ale co když se mi příště nepovede? Znamená to, že už nejsem šikovná? To je fixní nastavení mysli, kdy upřednostňujete a vyzdvihujete talent, ale nevidíte proces, čas, který dítě projektu věnovalo.

Co kdybyste to zkusila takto? Ten obrázek je moc pěkný, ten tě určitě stál mnoho úsilí. Co myslíte, že si ve své hlavičce řekne? Ano, byla to makačka, ale stálo to za to, líbí se. Když budu takhle pokračovat, tak příště můžu zkusit toho koně, na kterého jsem si netroufla.

Příklad rozvojového nastavení mysli a učení, možnost neustálého zlepšování se. Když se něco nepovede, není nutné vše shodit a zhatit. Za vším je nějaká snaha, investovaný čas a námaha.

Nejen děti, ale i dospělí potřebují upřímnou a konstruktivní zpětnou vazbu. Pokud příliš ochraňujete, nebo svalujete neúspěch na okolí a okolnosti, nepřinese to žádný posun. Ba naopak. Nenabízíte řešení na zlepšení, utvrzujete sebe nebo dítě v tom, že za vše mohou ostatní. Rady a zpětnou vazbu budou pak děti nebo zaměstnanci snášet negativně.

Proč, co a jak?

Zpětná vazba by neměla být jen o tom, co se stalo v minulosti, ale měla by zhodnotit celý proces a nasměrovat do budoucnosti. Měla by být poučením a nasměrováním k dalším cílům. Hojně používané anglické slovo feedback, které odkazuje na minulost, už někteří odborníci zatracují a raději používají feedforward.

Zpětnou vazbu dávejte za účelem rozvoje, nikoliv jako kritiku. Stejně tak ji přijímejte. Pokud oceníte jen výsledek, tak je to jen špička ledovce. Koncentrovat se pouze na výsledek vede k fixnímu nastavení mysli.

Za každým výsledkem totiž stojí práce, úsilí, učení, pozornost a čas. Když pojmete zpětnou vazbu jako zhodnocení celého procesu, dáte najevo, že víte, co vše za výsledkem stojí.

Jak tedy podávat zpětnou vazbu? Je jedno, zda ji dáváte svému dítěti, spolupracovníkovi,nebo partnerovi.

  • Nejprve nechte mluvit druhou stranu. Posilujete tak jeho sebedůvěru, sám řekne, co myslí, že se povedlo, jaká k tomu vedla cesta, na čem je potřeba zapracovat.
  • Naslouchejte a zopakujte, co se povedlo, řekněte, kam se člověk posunul, co by se ještě mohlo zlepšit.
  • Vymezte si vždy dostatek času, aby na vás netlačil další termín a vy jste mohli vše probrat.
  • Zpětnou vazbu podávejte vždy v uzavřeném kruhu těch, kterých se to týká, nejlépe mezi čtyřma očima.
  • Společně najděte řešení případných problémů a poslechněte si i návrhy druhé strany.

I když se něco nepovede podle původních přestav, oceňte alespoň úsilí, snahu, případně otevřenost, že to s vámi daná osoba sdílí. Tím se člověk z chyb poučí a neparalyzujete ho. Nezasekne se na místě, bude chtít pokračovat dál a lépe.

Pokud chcete své zaměstnance rozvíjet, dávejte jim zpětnou vazbu pravidelně, pomůžete jim tak odhalit silné a slabé stránky, budou se učit ze svých úspěchů i chyb. Posilujete tak i vztahy mezi sebou. Rozvoj zaměstnanců posouvá nejen je, ale i celou firmu. Zpětná vazba v práci může odhalit i špatné postupy, které díky tomu napravíte. Je také na místě nechat si dávat zpětnou vazbu vůči sobě. Můžete tím ohromě posunout sami sebe i svůj celý projekt.

Zpětná vazba je důležitá, protože příjemci ukazuje pohled zvenčí, často konstruktivní, někdy kritický, nicméně takový, který není subjektivně zatížený.

Pokud vám záleží na tom, aby se lidi na základě rozhovoru s vámi posouvali a rozvíjeli, buďte jim sami příkladem. Ochutnejte jak vám v tom mohu pomoci.

Foto: Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů
  1. Kristýna Štírová 3 roky ago

    Inspirativní článek. Já osobně věřím, že umím. Ono v mé profesi to bez zpětné vazby ani nejde. Hodně jsem teď začala investovat, koupila jsem od https://www.pfcinvest.cz/ nejlepší dluhopisy a tak samozřejmě musím být otevřená i zpětné vazbě. Spíš mám problém s tím zpětnou vazbu dávat. Ne že bych na někoho řvala, ale prostě si říkám, ať si na to ten dotyčný nebo dotyčná přijdou sami. Je to trochu sobecké, ale pracuji na tom. 😉

  2. Romana Mlynářová 3 roky ago

    Inspirativní 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account