Jako malá holka se chtěla věnovat profesionálnímu lyžování. Šla si za svým a stala se instruktorkou. Toužila cestovat a navzdory rodičům odjela na Nový Zéland. Zdálo se, že pro Evu Weberovou nic není nemožné! Ale jako manažerka velké korporátní společnosti zodpovědná za 40 lidí v týmu se dostala pod velký tlak. Chtěla plnit náročné cíle, poskytnout maximální servis zákazníkům a současně být podporujícím lídrem pro své kolegy. Postupně se dostala do kleští. Pracovala minimálně 12 hodin denně. Nosila si práci domů. Tehdy se jí poprvé v životě rozblikaly vnitřní kontrolky a uvědomila si, že chce změnu. Zastavila se, přeskládala si priority a zjistila, jak zase najít rovnováhu mezi kariérou a osobním životem. Získaný čas věnovala svému rozhodnutí zúročit své talenty a letité manažerské dovednosti nejenom při rozvoji sebe samé a svého týmu. Proto se vydala na dráhu koučky.
Učení se je pro Evu Weberovou koneckonců nikdy nekončící proces. Aby byla přínosem pro druhé, neustále pracuje na sobě. Má za sebou Professional výcvik koučů u Dr. Vladimíra Tuky. Ten zatím jako jediný kouč v České republice a na Slovensku získal nejvyšší stupeň certifikace Master Certified Coach (MCC) u Mezinárodní federace koučů (ICF). Tím ale její učení zdaleka nekončí. Absolvovala program „Rozvoj TOP koučů“ u Neuroleadership s. r. o. a sama získala certifikaci ACC u Mezinárodní federace koučů (ICF). Teď na cestě v osobním rozvoji pomůže třeba vám… S Evou se nyní budete moci setkávat každých 14 dní prostřednictvím našich článků, Seriálu pro lídry, ve kterých vás provede procesem změny ke spokojeném a plnohodnotnému životu. Seznamte se!
Více jak 10 let jste vedla logistické mezinárodní projekty a týmy pro nadnárodní společnosti. Sama přiznáváte, že jste svou prací doslova žila. Přesto jste se rozhodla, že působení v logistice opustíte. Co vás k tomu vedlo?
Bylo to pro mě nelehké rozhodnutí. Pracovala jsem s úžasnými lidmi řadu let. Leadership je mojí srdcovkou. Zpětné vazby od kolegů, vedení i zákazníků směrem ke mě byly pozitivní.
Za tu řadu let v mé vedoucí pozici jsem poznala, jak enormní podíl na výsledcích a úspěchu projektů a firem má styl vedení. Jak se lídři chovají, jednají s druhými a přemýšlejí. A taky jak je i pro ně důležité mít k sobě profesionála, se kterým si mohou své věci probrat, promyslet, naučit se a kontinuálně zlepšovat sebe a tím přispívat i celé společnosti.
Odtud byl už jen velmi malý krok k tomu, abych přestoupila na opačný břeh ve své kariéře. Chtěla jsem přispívat i jiným projektům a firmám rozvíjet jejich lídry. Přispívat k úspěchu a spokojenému životu (nejen lídrům, ale i jejich týmům a společnosti jako takové).
Co vás přivedlo ke koučinku?
Moje zvídavost, touha učit se, posouvat se dál jako lídr. Koučovací dovednosti jsem nejdříve využívala v rámci své vedoucí role, ale i mimo práci.
Jaké vlastnosti by měl podle vás mít dobrý kouč?
Za mě nejdůležitější je partnerský přístup, vzdělání a akreditace od mezinárodních autorit (Mezinárodní federace koučů (ICF) nebo Evropská rada pro mentoring a koučink (EMCC)), a kontinuální celoživotní vzdělávání. Kvalitním koučem se nestanete přes víkend, ani za týden.
Jste certifikovanou kočkou Mezinárodních federací koučů. Napomáháte tedy jen ambiciózním manažerům nebo lídrům, aby byli úspěšní (nejen) v práci?
Ano, vzhledem k mým dlouholetým zkušenostem s vedením projektů a týmů se nyní specializuji na spolupráci s lidmi v manažerských pozicích.
“Lidskost je pravou rukou profesionality.”
Eva Weberová
Při své práci se potkáváte s řadou úspěšných lidí. Říká se, že je dobré potkávat se s úspěšnými, že to motivuje. Jaký je váš názor?
Zde bych ráda zdůraznila 3 věci:
1. Je důležité si uvědomit, že ke každému výsledku (úspěchu) vede cesta. Pro mě je daleko důležitější pátrat po tom, co k danému výsledku vedlo. Co daný člověk pro to všechno potřeboval udělat. Jak dlouho na svém úspěchu pracoval. Co potřeboval překonat. Čeho se musel vzdát. Co se potřeboval naučit. Od koho se učil. Jak přemýšlí. Jak se chová. Jak podporuje ostatní k úspěchu. Čím víc vím o tom, co až tolik není na první pohled vidět, potom si udělám jasnější představu o tom, jestli je daný “úspěch” pro mě skutečně inspirativní.
2. Hlídejme si hranici, kdy jsme ještě inspirováni a kdy už nám cizí úspěch vyvolává pocit např. nižšího sebevědomí.
3. Mít své vzory je fajn, ale dejme si pozor na srovnávání se s někým. Když už srovnáváme, srovnávejme srovnatelné. A nejlíp, srovnávejme se hlavně sami se sebou.
Co podle vás spojuje úspěšné lídry?
Mají svojí vizi a jdou si za ní. Jsou přirozenými, inspirativními autoritami. Pracují na sobě. Záleží jim na lidech kolem nich. Podporují je k rozvoji a úspěchu. Překonávají nezdary, protože i ty k úspěchu patří.
Jaké hodnoty by měli dnešní top manažeři ctít?
Lidskost, profesionalita, férovost, integrita.
Jak velký vliv má na úspěch a výsledky chování, jednání a myšlení manažera a lídra?
Obrovský. Například, pokud jednáte s lidmi ve svém týmu jenom direktivně, oni sice svojí práci vykonají, ale vás to stojí mnohem víc energie, času i peněz. Nepřináší to velkou angažovanost, lidi se bojí chybovat, tedy i přicházet sami od sebe s inovativními záměry. Nebo pokud si dobře nevyhodnotíte svoji skutečně přidanou hodnotu ve firmě a sklouznete k mikromanagementu, brzdíte tím celý váš projekt. Naopak, když i přes svoje postavení ve firmě berete svoje podřízené jako svoje týmové partnery, vedete je k samostatnosti, inspirujete je, věnujete jim potřebný čas, důvěřujete jim, pokud se jim něco nepovede, vedete je k tomu, aby se ze svých chyb poučili, jste k nim féroví a otevření budujete tím spíš takové prostředí, kam lidi nebudou chodit jenom pro peníze, ale budou i více angažovaní a inovativní.
Na čem tedy podle vás stavět, abychom byli v životě i ve své kariéře šťastní?
Tato otázka mi hned připomíná ještě známější: “Co je štěstí? ….Muška jenom zlatá.”
Když se ptáte na čem stavět, tak podle mě je zásadní si uvědomit co to pro nás znamená být šťastný. Co to pro nás znamená dnes a jak si představujeme svůj šťasný život do budoucna. Když tohle víme, tak si za tím jděme.
Jak to máte vy? Umíte si dělat radost?
Umím. Práce na smysluplných projektech mi dělá radost. Mám radost, když se můžu podílet na radosti druhých. Mám neskutečnou radost, když mi děti řeknou, že mají tu nejlepší rodinu na světě. Mám radost, když si s manželem zajdeme na společný oběd nebo večeři ve dvou. Mám radost, když se sejdeme s přáteli. Moc ráda lyžuji a cestuji.
Považujete sama sebe za úspěšného člověka?
Taková otázka vyžaduje nejdřív definici úspěšného člověka a podle čeho se pozná, že je úspěšný, jaká jsou měřítka. Já si troufnu říci, že tím co jsem dosud dokázala, a také ze zpětných vazeb od ostatních, se můžu považovat za úspěšného člověka. Pro mě je ale důležitější pracovat na spokojenosti než na úspěchu. Proto také když spolupracuji s manažery, kteří mají ambiciózní cíle a chtějí být úspěšní, pracujeme společně na tom, aby byli úspěšní a zároveň spokojení.
Co vaši klienti považují za největší přínos koučování s vámi? Vedení k cíli, praktickou zpětnou vazbu, motivaci….?
Ano, toto jsou některé z přínosů, které moji klienti zmiňují. Také si cení velmi efektivně stráveného času. Při práci na ambiciózních cílech občas natrefí i na překážky, kde ve mě cítí i tak říkajíc mentální oporu. Když se na závěr své několikaměsíční spolupráce spolu ohlížíme, jsem na ně pyšná. Vidím, jak jsou úspěšní a spokojení. Nejen oni sami, ale i lidi kolem nich.
Sestavila jste 4 týdenní koučovací Program pro skutečné lídry. Jaké jsou jeho hlavní benefity pro všechny klienty?
Tento program jsem sestavila na základě toho, jak pracuji s klienty individuálně a co vnímám i ze své manažerské praxe za klíčové pro seniorní lidi ve vedoucích pozicích.
Program je sestavený tak, aby byl co nejvíce praktický. Když si poslechnete teorii a neuvedete ji do praxe, tak jste akorát promrhali svůj drahocenný čas.
V rámci Programu pro skutečné lídry se setkáváme ve skupině max. 8 účastníků, online, na 1,5 hodiny každý týden v podvečer. Program je rozdělen do 4 modulů. Každý modul je rozdělený do 3 částí (teoretická, praktická a diskusní). Účastníci se zamýšlejí a rovnou pracují v rámci společné 1,5 hodiny na tom, co aktuálně řeší. Během týdne (mezi jednotlivými moduly) si daná témata dopracovávají. Přímo během online setkání nebo i po něm, mají prostor se mnou a s ostatními účastníky svoje témata sdílet, diskutovat o nich a vzájemně se i inspirovat.
Hlavními benefity Programu pro skutečné lídry tedy jsou orientace na řešení aktuálních témat účastníků, moduly vychází z osvědčené praxe, možnost vzájemné diskuse, inspirace a navázání nových kontaktů, moje podpora v průběhu celých 4 týdnů, třetinová cena oproti individuální spolupráci.
Pořádáte pravidelně skupinové online webináře, Program pro skutečné lídry, a také spolupracuje s lidmi ve vedoucích pozicích individuálně. Co vás na vaší práci nejvíce baví?
Mně moje práce dává velký smysl. To je základ toho, že mě i moc baví. Neskutečně mě nabíjí, když vidím, jak se lidé, se kterými pracuji, posouvají. Jak mají radost, jaké mají výsledky. Vzhledem k tomu, že pracuji s lidmi ve vedoucích pozicích, tak se pozitivní efekt šíří i na lidi v jejich týmech a případně i dál.
Jak vypadá váš běžný pracovní den?
Vzhledem k tomu, že mám 2 děti (školkové a 3. třída ZŠ), tak začínám pracovat kolem 8 hodiny. Dopoledne si pokud možno vyhrazuji na soustředěnou práci. Ať už je to práce s klienty nebo vymýšlení a tvoření obsahu webinářů, programů, článků apod. Dopoledne si dokáži udržet největší pozornost a nejvíc mi to přemýšlí.
Všechny další pracovní aktivity od pracovních schůzek, plánování, emaily, až po LinkedIn směřuji až od oběda dál. Pracuji obvykle do 15:30. Máme doma 2 malé fotbalisty, takže odpolední program se odvíjí většinou od toho.
V 8 večer jdou spát a já se věnuji vzdělávání, čtení, případně dodělávání úkolů, které jsem záměrně přesunula na večer. Je to taky čas klidu, kdy s manželem probíráme svoje a rodinné záležitosti.
Každý den není stejný. Záleží na tom, jestli jsou otevřené školy, jsme zdraví, kdy mám svoje koučovací programy, jak si rozvrhneme s manželem aktivity s dětmi a podobně.
Jaké je vaše životní motto?
Plnohodnotný život každý den.
Foto: archiv