Žena s červeným květem

Většina z nás už asi přivykla myšlence, že naše těla mají vnitřní mechanismy, které jim říkají, kdy bdít a kdy spát. Tento takzvaný cirkadiánní rytmus je zárukou toho, že si v noci odpočineme. To, že je velmi reálný, na vlastní kůži cítíme, když máme jet-lag při přeletech mimo naši časovou zónu. Naše tělo prostě trvá na tom, že má spát, kdy je naučené.

A že kvalitně se vyspat ovlivňuje náš život k lepšímu – to dá rozum a hodně se o tom mluví. Je to součástí vědy o tom, jak se “hacknout” do vlastního těla a naladit ho na optimální výkon, zvané biohacking (více o ní tady).

Spánek ano, cyklus ne?

Málo ale věnujeme pozornost rytmu takzvaně infradiánnímu – tomu měsíčnímu. Zkrátka, je dokonale přirozené, že někdy jsme plné energie a všechno nám jde, zatímco jindy bychom potřebovaly jen ležet stočené do klubíčka pod dekou a snít (nebo sjíždět seriály na Netflixu).

Superženy

Představa, že ženské musejí být „superženy“, které fungují neustále na 300% a zvládnou všechno, co zvládne muž, ba ještě mnohem více, je ve skutečnosti produktem mužského nazírání na svět. S feminismem nemá co dělat – protože tento přístup jen říká ženě, že má ignorovat vlastní tělo a fungovat podle pravidel, která nastavili chlapi.

Dejte si volno

A to říkáme přesto, že dobře víme, že superženy jsme a mnohem více než průměrný muž rozhodně zvládneme. Obecně vydržíme více chronické bolesti či nepohodlí při nemoci, zvládneme více věcí najednou, jsme zvyklé fungovat na několik frontách současně. Chlapi jsou prostě stavění víc do boje, my víc do života.

Jak respektovat sama sebe?

Pokud chceme, aby naše tělo fungovalo optimálně, musíme ale respektovat jeho cykličnost. O tom už jsme psali. Kdyby se tato filosofie měla shrnout do jednoduchého návodu, můžeme říci: během menstruace odpočinek a snění (úplně jinak nám totiž pracuje mozek), během ovulace zábava a okouzlování (milostné i jiné), v první polovině plány a kreativita, ve druhé dotahování.

To je všechno pěkné – ale co když patříte k velké skupině žen, která nemá ani chvilku pro sebe? Co když si nedokážete představit, že takovou věc zvládnete? A představa, že si vezmete den pro sebe v „měsíčním stanu“ je už mnoho let utopická?

Snadno by se řeklo: je to známkou, že něco ve vašem životě není vyvážené. Ale to jsou knížecí rady. Pojďme si říct pár triků, jak na to.

Synchronizace s cyklem je věda

Začněte zlehka

Metoda kai-zen, která radí jít po malých krocích k cíli, platí i tady. Začněte jednoduše a časově nenáročně – tím, že budete svůj cyklus sledovat. Obvykle to dělají jen ženy, které mají problémy počít. Další příklad toho, jak na sebe máme sklony pohlížet jen jako na prostředek k nějakému cíli!

Nemyslíme mírně otravné měření bazální teploty, to je skutečně věc přípravy na otěhotnění. Jde o to si každý den zaznamenat, co se děje, jak vám je fyzicky, psychicky, jak jste výkonné, jakou máte náladu. A samozřejmě, kdy krvácíte, nebo máte jiné fyzické projevy (PMS a tak dále). Můžete si vše zaznamenávat na papír, ale jsou i výborné appky, které to udělají (skoro) za vás a máte je všude s sebou.

Menstruace není sprosté slovo

Věnujte se i své krvi. Menstruace už dávno není sprosté slovo. To je zase chlapský pohled – pro muže je totiž krev spojená jen s bojem a zraněním. Zkuste si všímat, jakou má krev kvalitu – jsou v ní sraženiny? Je tmavá? Světlá? Kolik jí je? Co ve vás vyvolává? Jestli odpor, je to dobré téma, s nímž by to chtělo časem pracovat.

Odpočinek s termoláhví

Vytvořte si mapu

Postupně zjistíte, že vaše výkonnost a nálada mají poměrně jasný vzorec. Vytvoříte si něco jako mapu vlastní výkonnosti, zdraví a nálady v průběhu zhruba dvaceti osmi dnů (některé cykly jsou kratší a jiné delší). Pak vás čeká velký krok: opravdu na sebe začít dbát tím, že budete podle mapy plánovat.

Jedno odpoledne pro sebe

I když nemáte vůbec čas, určitě zvládnete si dát jedno odpoledne v měsíci čas pro sebe. Nejlépe to, kdy máte opravdu odpočívat. Jedno odpoledne týdně míval volno i komorník ve staré Anglii, a ten přece musel být pánovi neustále k dispozici. Jistě jste na tom lépe než komorník? Děti může pohlídat partner, nebo kamarádka. Práce většinou počká.

Dejte si (jen) záměr

Samozřejmě jsou matky samoživitelky bez příbuzných, ženy v managementu, vládě, letectví, umělkyně, ženy vojandy, a tak dále. Co dělat, když není ani trochu možnost odpočívat?

Začněte tak, že si dáte jen záměr být k sobě dotyčný den laskavá. Určitě si nenakládejte, všechno, co není úplně nezbytné, odložte. Necvičte, nestresujte se. Pokud zrovna nenavádíte letadlo na ranvej, zkuste si představit, že jste na Měsíci a díváte se na Zemi z dálky. Jak velké jsou vaše problémy? Jaká je „na Měsíci“ nálada? Co to s vámi dělá?

Berte to jako investici

Někdy máme problém si naplánovat v kalendáři volno, protože nám připadá neužitečné a máme trochu pocit viny, že nedoháníme horu restů, které se nám v práci i doma vrší. V takovém případě je dobré svou mysl přesvědčit logicky. Pokud jste nemocné či v nepohodě, váš výkon jde dolů. Nebo rovnou nemůžete dělat nic. Není tedy lepší investovat půl dne či den do své budoucnosti? Se spotřebou času je to stejné jako se spotřebou peněz – také není ideální utratit každý měsíc vše do poslední koruny.

Základní biohacking pro ženy je přesně tohle – vnímat se a být k sobě laskavá. Zkoušet to každý den znovu a znovu. Jednoduché? Složité? Co myslíte?

Autorka: Erika Hájková
Foto: Shutterstock

Tagy:
2 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 3 roky ago

    Vyzkouším 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account