Že je nesmírně důležité hlídat si během těhotenství to, co si nakládáme na talíř, není žádnou novinkou a většina maminek si na stravu dává během oněch devíti měsíců opravdu pozor. Ovšem tyto snahy by s narozením miminka neměly ustat. Naše výživa v období kojení má na děťátko také významný vliv!
Jaké živiny by neměly v jídelníčku nastávající a kojící maminky rozhodně chybět?
Ne za dva, ale pro dva
Dobře a správně se najíst během radostného očekávání na příchod miminka může být občas trochu věda. Kvůli hormonům nás ovládají nejrůznější chutě, těhotenské nevolnosti, na jedné straně nezvladatelný hlad a na druhé nechutenství… Dobroty, které jsme tak milovaly, nám najednou nechutnají nebo nám pořádně zahýbou se zažíváním (to u některých žen ostatně bývá během gravidity kapitola sama pro sebe). Zajistit si tak správný, a hlavně dostatečný přísun živin tak může být složitější, než by se na první pohled zdálo.
Co by tedy rozhodně nemělo na talíři chybět? Základem jsou samozřejmě kvalitní zdroje všech základních složek potravy, tedy sacharidů, tuků i bílkovin. Hlídat byste si měla také přísun důležitých vitaminů a minerálů – u většiny z nich je denní dávka doporučovaná pro těhotné o něco vyšší než pro ostatní ženy (jen pozor na předávkování, které se týká především vitaminu A). V jídelníčku by proto neměla chybět zelenina a ovoce. Nejčastěji se skloňuje trojice minerálních látek a vitaminu, jež by nastávající maminky neměly podcenit – vápník, železo a kyselina listová. Ačkoli jejich potřebu můžete pokrýt i vyváženou stravou, není od věci zařadit i speciální přípravky či po poradě s lékařem i doplňky stravy.
Mimochodem, velmi rozšířeným mýtem, který se týká stravování se v těhotenství, je pověra, že žena musí jíst za dva. Jenže to by se v žádném případě nemělo týkat velikostí porcí, jako spíše jejich výživové hodnoty. Ačkoli je totiž váhový přírůstek v těhotenství normální a žádoucí, rozhodně se nic nesmí přehánět. Maminky, které přiberou třeba 20 a více kilogramů, mohou nejen zkomplikovat příchod na svět svému děťátku, ale často ohrozí kvůli obezitě své zdraví.
Konečně je na světě
Jídelníček by si maminka měla hlídat i po porodu, respektive při kojení svého novorozeného děťátka. Prostřednictvím mateřského mléka totiž miminku předává všechny důležité živiny, a tak je jasné, že je nutné stravovat se nejen pro své vlastní dobro, ale i správný vývoj a růst dítěte.
Strava kojících žen by měla být opět velmi pestrá (ostatně té těhotenské se hodně podobá) a složená především z kvalitních potravin. Velmi důležitý je v tomto období opět příjem bílkovin (získáte je především z masa, mléčných výrobků, vajec, tofu apod.) a všech základních vitaminů a minerálů. Občas pestrost stravy novopečené maminky komplikuje nadýmání miminka, v takových případech se vyplatí vynechat luštěniny, cibuli, kynuté potraviny, brokolici nebo květák či příliš tučná nebo kořeněná jídla.
Pokud plánujete těhotenství, jste těhotná nebo už kojíte, můžete k vyvážené a pestré stravě přidat i mléčný nápoj Sunar Gravimilk. Je obohacený o vybrané vitaminy a minerální látky, na jejichž dostatečný příjem je v těchto obdobích kladen větší důraz. Obsahuje kyselinu listovou, jež ovlivňuje růst zárodečných tkání během těhotenství, jód, který přispívá k normální činnosti nervové soustavy a štítné žlázy, nebo železo, jež je významné pro rozvoj poznávacích funkcí dítěte, je důležité pro normální tvorbu červených krvinek a hemoglobinu a přispívá k přenosu kyslíku v těle. Maminka se v rámci pestré a vyvážené stravy také neobejde bez příjmu např. vitaminů B2 (riboflavin) a C ani bez omega-3 mastných kyselin DHA, které jsou v obohaceném mléčném nápoji Sunar Gravimilk rovněž zastoupeny. Z dalších látek nelze zapomenout ani na hořčík, s jehož nedostatkem má zkušenost mnoho nastávajících i novopečených maminek, jež bojují s úmornými křečemi, který přispívá k normální činnosti svalů a nervové soustavy. Sunar Gravimilk dostanete ve třech lahodných příchutích: vanilka, čokoláda a nově i banán.
Foto: Shutterstock
Jak jídlo v těhotenství může ovlivnit vývoj vašeho miminka
-
Na poslední chvilku: čím potěšit svou lásku na Valentýna?
Lucie Janotová||Mám se ráda
Krásný svátek Svatého Valentýna přejeme! Nezáleží na tom, jestli je pro vás oslava svátku zamilovaných událostí nebo jen komerční...
-
Jak se naučit bojovat se strachem
SabrinaHarris||Mám se ráda
Kolikrát jste něco chtěla udělat, s někým promluvit, vyjádřit svůj názor, požádat o lepší podmínky, ale strach vás zastavil? Už...
-
Co karty nechtějí, to neprozradí, říká kartářka Kateřina Šlehoferová
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
Kateřina Šlehoferová je na Dni, kdy se mám ráda, již pravidelným hostem. Její výklad karet se během let stal...
-
Sebeuspokojování se věnuje drtivá většina lidí a dle zkušeností odborníků je masturbace prospěšná pro jedince i páry
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
Podle nejnovějšího výzkumu amerických neurologů si pak ženy používáním vibrátoru mohou užít výrazně delší a intenzivnější sexuální prožitek, navíc...
-
Proč jsme během chladnějších dní více podráždění a více stresujeme? Návod na lepší náladu
Blogerka Michaella||Mám se ráda
Úbytek sluníčka a světla nás s příchodem chladnějších dní ve své podstatě děsí. Zjišťujeme, že se rychleji stmívá, že...
-
Skutečné ženy, které udělaly ve svém životě drobnou změnu, a zhubly 20 kilo! Poučte se z jejich zkušeností
Lucie Janotová||Mám se ráda
Když neřešíte zrovna problém zhubnout o 2 nebo 5 kilo, ale stojí před vámi daleko vyšší číslo, může být...
-
Jak prožívají menopauzu Němky nebo Japonky? Co je pro ženy v souvislosti s klimakteriem společné a rozdílné?
Redakce Ženy s.r.o.||Mám se ráda
I když by se mohlo na první pohled zdát, že lidské tělo je jen jedno, a tak v něm...
-
Naučte se používat svou intuici
KristinaGrey||Mám se ráda
Intuice jako klíč k úspěchu: Tipy pro podnikatele od mentální koučky Víte, když máte pocit, že určité rozhodnutí je...