Může to přijít z ničeho nic. Bez důvodu. Nebo naopak s nějakou zdrcující životní událostí jako je rozchod, ztráta někoho zvláštního nebo svého pracovního místa. Může se to projevovat pomalu a nebo zasáhnout náhled bez varování. Ať už to má jakoukoliv formu, smutek je něco, co zažíváme v průběhu života všichni – a přesto může být neuvěřitelně obtížné ho překonat!
Dobrou zprávou je, že to jde! Prostě se můžete naučit, jak přestat být smutní. Zatímco některé osvědčené metody vyžadují hloubkový zásah, jiné způsoby jsou poměrně snadné a jednoduché. Jedna věc je ale třeba zmínit: pokud smutek přetrvává delší dobu a nic nefunguje, je na čase vyhledat odbornou pomoc.
Jak vyhnat smutek z vašeho života? Toto jsou sady psychologů a expertů na duševní zdraví:
1. Nemějte špatný pocit z toho, že jste smutní
Když se vám v životě přihodí něco negativního, může to vypadat, že váš svět končí. Ale místo toho, abyste potlačovali nebo zavrhovali své emoce – třeba tím, že se nějak rozptylujete – měli byste je ve skutečnosti přijmout. Podle psychologů je důležité všechny emoce prožít a vybrat si z nich jen to cenné. Jedinci, kteří své duševní zkušenosti spíše přijímají, než je posuzují, mohou dosáhnout lepšího psychického zdraví, částečně proto, že přijetí jim pomáhá prožívat méně negativních emocí v redakci na stresové faktory.
2. Nedokážete přesně určit, proč jste smutní? Zkuste psát
Někdy je snadné určit důvod, proč se cítíte nešťastní. Může to být proto, že nedokáže dostat svého exmanžela z hlavy nebo jste se pohádali se svou rodinou. Ale jindy můžete být smutní bez zjevného důvodu. Když je to tak, vezměte si tužku a kus papíru a piště bez zastavení pět minut nebo déle. Nejenže můžete přirozeně odhalit, co je příčinou vašeho smutku, ale pouhý akt psaní vám může pomoci začít se cítit lépe, což je podloženo četnými studení. Případně můžete také zkusit vést si deník, jít na lekci jógy nebo meditovat – to vše jsou skvělé způsoby, jak se soustředit na své nitro.
3. Přijměte své emoce
Jak jsme již zmínili, když si smutek v hlavě úplně zakážete, ve skutečnosti děláte více škody než užitku. Nemůžete uzdravit to, co necítíte. Jakkoliv nepříjemné to může být, přiznat a přijmout svůj smutek je vlastně prvním krokem k lepšímu pocitu. Místo toho, abyste utekli, jedli, pili nebo na někoho byli nepříjemní, zkuste pro začátek jen hluboce dýchat. Bez ohledu na to, jak špatný je to pocit, prostě dopřejte sobě pár minut prostoru a vzduchu navíc.
4. Chcete-li uvolnit smutné emoce, nepřehlédněte hodnotu pláče
Průchod emocí je pro vaše uzdravení velice důležitý. Pláč je spojen s aktivací parasympatického nervového systému, který stimuluje relaxační reakci, což znamená, že může mít na lidi uklidňující účinek. Sečteno podtrženo právě pláč vám může pomoci ke zlepšení nálady.
5. Nastavte svou laťku směšně nízko
Abyste zajistili, že nepůjdete z nuly na sto a znovu na nulu, položte základy úspěchu zahájením akce v co nejmenších krocích. Začněte tím, že uděláte něco jednoduchého (jako například, že si půjdete vyčistit zuby a udělat šálek kávy), a poté pokračujte v malých, dílčích krocích dále. Jakmile se dostanete do pohybu, můžete být překvapeni, že se cítíte lépe, než když celý den strávíte v pyžamu na gauči.
6. Zjistěte, co vám dělá radost
Pusťte si oblíbený film, jděte přesazovat květiny nebo vyrazte s přáteli do přírody. Smích v reakci na bolest a smutek může být úžasný vyrovnávací mechanismus. Uvolňuje totiž endorfiny podobné cvičení, snižuje stresový hormon kortizol a zvyšuje dopamin (neboli hormon dobré nálady). Proces truchlení samozřejmě vyžaduje čas, takže je naprosto jasné, že se vám třeba úplně smát nechce (nejde). Nic ale nezkazíte, když to budete čas od času alespoň zkoušet.
Foto: Shutterstock
Tagy:tipy zdraví