Protože podzimní sezóna je tu, zahříváte se pod teploučkou peřinou. Trpíte totiž na chladné ruce a nohy. Jenže ta deka, na kterou tak spoléháte, příliš účinná není. Co je špatně a jaké rychlovky vám pomohou mnohem víc?
Chladné podzimní a zimní měsíce jsou proměnlivé jako počasí, ale o něm tento problém není. Trápí vás studené dlaně a nohy? Obvykle se nejedná o nic závažného, nicméně někdy může být pocit extrémního chladu signálem pro zdravotní problémy, jako je anémie, syndrom neklidných nohou, syndrom chronické únavy, poškození nervů, cukrovka, hypotyreóza nebo hypotermie.
Hovoří se i o Raynaudově syndromu, který charakterizuje nedostatečné krevní zásobování končetin. Leckdo ho označuje za nemoc zimomřivých žen. Charakterizuje ji nápadně bledá kůže na prstech, přičemž se pocit chladu zhoršuje ve stresových situacích. Dochází i ke ztrátě citu v prstech. V každém případě je vhodné kontaktovat svého lékaře, nicméně úlevy se můžete dočkat i s pomocí běžně dostupných domácích vychytávek. Co vám určitě pomůže?
Masáž teplým olejem
Masáž je nejjednodušší terapeutický způsob, jak obnovit teplo v chodidlech a dlaních. Tření studených oblastí stimuluje průtok krve a zvyšuje přísun kyslíku. Olej volte kokosový, sezamový či olivový. Jeho účinek zvýšíte tím, že jej promícháte s prohřívacím kořením. Řeč je pochopitelně o kajenském pepři.
Koupel s epsomskou solí
Epsomská sůl je takový malý zázrak. Připravte si z ní pečující lázeň! Do lavoru s horkou vodou přisypte šálek soli, která dodá tělu hořčík, a ponořte do něj svoje dolní končetiny. Takto setrvejte, dokud voda nezchladne.
Jídlo bohaté na železo
Nedostatek železa je jednou z nejčastějších příčin anémie, která může mít za následek studené ruce a nohy. V boji proti anémii konzumujte potraviny bohaté na železo, jako jsou datle, sója, špenát, jablka, sušené meruňky, olivy a červená řepa. Velké množství železa obsahují také luštěniny, obiloviny (zejména quinoa), brokolice, tofu, dýňová semínka, mák nebo tolik oblíbená hořká čokoláda.
Kdy rozhodně na nic nečekat?
Nohy a ruce studené jen občas rizikem nejsou, nicméně v některých případech se návštěva lékaře důrazně doporučuje. Pokud zaznamenáte únavu, horečku, úbytek nebo naopak přírůstek tělesné hmotnosti, bolest kloubů či vyrážku na pokožce, na nic nečekejte, protože se může jednat o poškození nervů.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account