Příznaky spojené se začínající či právě probíhající menopauzou jsou u každé z nás jiné. Některé ženy si ani nepovšimnou, že právě prochází přechodem, jiné si vyberou všechny obtíže. Pro ty z vás, které  trápí jakýkoliv nepříjemný příznak, vězte, že existuje řešení. Můžete si pomoci přírodní cestou pomocí bylinek.

Již během premenopauzy se obvykle začínají objevovat příznaky typické pro hormonální nerovnováhu, jako jsou návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad, suchost kůže sliznic (včetně vagíny), padání vlasů, poruchy spánku a změny libida. Hormonální změny spojené s menopauzou mají dopad na různé aspekty zdraví, včetně hustoty kostí, kardiovaskulárního systému a celkového psychického rozpoložení. Běžné příznaky premenopauzy a menopauzy mohou přetrvávat různě dlouho a jejich závažnost a frekvence jsou velmi individuální. Někdy mohou být natolik obtěžující, že jejich řešení vyžaduje lékařskou intervenci nebo dlouhodobou léčbu.

Jak zmírnit příznaky menopauzy

Vhodná léčba příznaků může mít mnoho podob, na které poukazuje lékařka Alica Anna Szabó, autorka knihy Menopauzou s lehkostí, specializující se na funkční diagnostiku a léčbu hormonálních poruch v souladu s celostní medicínou a fytoterapií: ,,Jako první za mě nejjednodušší cestu představuje taková změna stravy, která napomůže organismu docílit návratu k rovnovážné hladině hormonů. Ale v našich končinách je při obtížích nejčastěji používaná hormonální substituční terapie (HRT), jinými slovy užívání těch hormonů, kterých se v  těle tvoří méně. Obvykle se k tomuto účelu používají synteticky vyrobené hormony, jedná se tedy o chemickou cestu. A poté co se jí ujaly farmaceutické koncerny, se stala masovou záležitostí – a také velmi výnosným byznysem. Další, ve světě čím dál populárnější způsob řešení nepříjemných symptomů je tzv. bioidentická hormonální terapie (BHRT). Obvykle se bioidentické hormony, které strukturou napodobují strukturu přirozených hormonů produkovaných lidským tělem, získávají zpracováním rostlin. Nejčastěji se jedná o substituci estrogenu, progesteronu nebo testosteronu. S úspěchem se také používají výtažky z rostlin, tzv. fytohormony. Na organismus mají obdobný účinek jako vlastní hormony a podávají se ve formě tinktur, čajů, lisovaných rostlin, kapslí, náplastí  a podobně. Mezi známé zástupce této skupiny patří třeba kotvičník zemní, kontryhel, maca peruánská, drmek obecný, sója nebo jetel. Nejčastěji se jedná o substituci estrogenu, progesteronu nebo testosteronu.”

Je jen na vás, jakou formu si vyberete, jen myslete na to, že  každém případě patří jakákoli hormonální terapie do rukou lékaře nebo vyškoleného terapeuta! Týká se to i používání bylinných preparátů. I při používání čistě přírodních zdrojů je možné se předávkovat, destabilizovat organismus, zhoršit příznaky nebo ve jménu zlepšení jednoho typu zdravotních obtíží zapříčinit jiné. Dávkování musí být přísně individuální a odpovídat výsledkům předchozích laboratorních měření a podrobného vyšetření.

Pro dlouhověkost a krásu

“DHEA je prekurzor – něco jako „předhormon“, ze kterého si tělo dále dle potřeby vytváří hormony důležité pro menstruační cyklus, ale také mužský testosteron. Má vliv i na kvalitu sliznic, včetně vaginální, což je častým nepříjemným průvodním znakem menopauzy, “ vysvětluje lékařka Alica Anna Szabó a doporučuje tvorbu tohoto hormonu podporovat. Jak? Pomocí bylinek, jako je maca peruánská a nebo ginko biloba.

Pro zmírnění stresu

Užívání těchto bylinek pomáhá snížit dopady chronického stresu na organismus a dostat nadledvinky opět do kondice, nicméně NENAHRAZUJÍ změnu v pohledu na svět, stravování ani pravidelnou fyzickou aktivitu. Mezi bylinky bude patřit po tisíciletí používané v čínské nebo ájurvédské medicíně: vitánie snodárná (Withania somnifera), známá jako ašvaganda; rozchodnice růžová (Rhodiola rosea); klanopraška čínská (Schisandra chinensis), známá jako schizandra; eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus), známý jako sibiřský ženšen; šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis); leskokorka lesklá (Ganoderma lucidum), známá jako reishi; rezavec šikmý (Inonotus obliquus), známá jako čaga.

Pro lepší spánek

Tyto bylinky se osvědčily jako přírodní prostředky pro zklidnění mysli a nervového systému a pro podporu spánku.Kozlík lékařský (Valeriana officinalis); meduňka lékařská (Melissa officinalis); shmel otáčivý (Humulus lupulus); třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum); levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia); mučenka pletní (Passiflora incarnata).

Pro lepší náladu

Jak uvádí ve své knize Menopauzou s lehkostí Alica Anna Szabó, je dobré proti depresi a špatné náladě zařadit tyto bylinky: ,,Šafrán- dokáže při mírné až středně těžké depresi v podstatě totéž co antidepresiva, při denní dávce třicet miligramů po dobu alespoň jednoho měsíce. Griffonia simplicifolia- jde o zajímavou liánu pocházející z tropických oblastí střední a západní Afriky. Dosahuje výšky až 3 metrů a  je ceněná hlavně pro svá semena a  jejich vysoký obsah 5-hydroxytryptofanu (5-HTP), což je prekurzor neurotransmiteru serotoninu. Působí pozitivně na nervovou soustavu a mozkovou aktivitu. Tlumí chuť k jídlu, takže napomáhá hubnutí. Rovněž přispívá k udržení psychické pohody, zdraví kůže a sliznice. A v neposlední řadě tzv. CBD- je přírodní látka získávaná z konopí, která ovšem na rozdíl od THC nemá psychoaktivní účinky. Kanabidiol CBD pomáhá uvolňovat svalové bolesti a  křeče a  přispívá ke zmírnění nežádoucích psychických stavů, úzkosti, podporuje kvalitu spánku, regenerativní procesy.

Kompletně pro všechno

Možná už s nimi máte zkušenost, jsou to různé náplasti. Jednou z osvědčených je náplast Hemnia Menopause, která jemným, neinvazivním způsobem může zmírnit nebo zcela potlačit nepříjemné průvodní jevy menopauzy, jako například výkyvy náklad, návaly horka nebo nadměrné pocení. Náplasti obsahují kombinaci blahodárných rostlin gotu koly, damiány a ploštičníku hroznatého. Celé složení je ryze bylinné, a to extrakt z Gotu-Koly, extrakt z damiány, extrakt z ploštičníku hroznatého, extrakt z kozlíku lékařského, šišák bajkalský, extrakt z ovesných semen, extrakt ze zázvoru “Z reakcí našich zákaznic, které jsou velmi pozitivní, máme obrovskou radost, že mohůžeme nám ženám zpříjemnit život a zbavit je obtíží,” říká zakladatelka značky Hemnia, jež se zabývá přírodními produkty, Markéta Novák Matějková.

Autor/zdroj: Petra Kubalová, profesionální life koučka a spoluautorka knihy Menopauzou s lehkostí

Foto: Pexels.com/ Autorka foto Olena Bohovyk

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account