Výběr parfému se může zdát jako snadná záležitost, ale někdy může být docela oříškem. Základem samozřejmě je, aby vám byla vůně příjemná, pak ale přicházejí na řadu další faktory. Jak si tedy zvolit ideální parfém třeba konkrétně pro letní období?

Obecně lze parfémy zařadit do různých skupin. Adéla Bartlová, zakladatelka Arome, se jimi dlouhodobě zabývá a rozčleňuje je konkrétně do čtrnácti. Setkat se tak můžete s citrusovými, v nichž dominuje citron, pomeranč či bergamot. Dále ovocnými, kde ucítíte nejrůznější druhy ovoce, nebo zelenými s tóny například čerstvě posečené trávy. Posledně jmenovaným jsou podobné parfémy aromatické, jež voní po bylinkách. Populární je skupina květinových parfémů, kde již název napovídá, co je základem. Ve vodních či aquatických parfémech na vás dýchne vůně moře či květin typu leknín. Zemité vůně se základem zpravidla v pačuli řadíme do skupiny chyprových parfémů. Z dalších skupin jmenujme dřevité, orientální, kořeněné, gurmánské, pižmové, kožené či kapradinové.

Léto si žádá svěžest

Takový letní parfém bývá nejčastěji velice svěží a zpravidla bychom ho zařadili do prvně uvedených skupin, neboť voní po citrusech, ovoci či květinách. Existují však státy, typicky země blízkého východu, kde se setkáte spíše s těžšími orientálními vůněmi. Vycházejí zde totiž z filozofie, že teprve v horku se naplno rozvinou. „Ať už se rozhodnete pro svěží vůni nebo nějakou výraznější, nejprve si ji vyzkoušejte, až bude teplý den,“ radí Adéla. „Toto je důležité hned z několika důvodů – jedním z nich je skutečnost, že se každý parfém skládá z různých tónů, jež dohromady tvoří finální vůni. Tyto tóny pak mají tři různé vrstvy – základ, srdce a hlava. Hlava je tím, co vytváří první dojem z parfému, proto je na ni kladen zvláštní důraz. Zpravidla se však do 15 minut odpaří a přichází ke slovu srdce parfému. Tyto složky voní 2 až 3 hodiny, než se na scéně objeví základ. Jde zpravidla o těžší tóny, které odeznívají 3 až 4 hodiny, ale u parfémů s vyšší koncentrací mohou přetrvávat až desítky hodin. V průběhu času se tak vůně parfému proměňuje. Dalším důvodem je, že stejný parfém voní na každém člověku zcela jinak, neboť každá pokožka má svůj jedinečný kód hormonů a feromonů,“ vysvětluje Adéla. Ač se to může zdát zvláštní, vůně mají velkou moc. Vyvolávají vzpomínky, podtrhují osobnost a dokáží dodat sebevědomí, proto pečlivý výběr parfému nepodceňujte.

Aby parfém vydržel

Jakmile najdete ten pravý letní parfém, poskytněte mu správné podmínky, aby dlouho vydržel. Pokud jej máte v ložnici na poličce, kam svítí slunce, rozhodně mu to svědčit nebude. Parfém potřebuje být skladován na temném místě. Pomoci si však můžete tím, že budete flakon vždy vracet do krabičky. „Parfémům nevadí ani nošení v kabelce, ale doporučuji koupit si spíše menší balení nebo využít plnitelný rozprašovač, který si naplníte parfémem z velkého flakonu,“ říká Adéla. Netřeba dodávat, že když parfém změníte, kupte si i nový rozprašovač.

I když jsme obecně zvyklí používat označení parfém, není to zcela přesné. Parfém jako takový představuje nejvyšší koncentraci, v jaké se vůně vyskytuje. Trh však nabízí spoustu parfémovaných vod, toaletních vod či kolínských. Nákupní rádce Heureka má v nabídce nejširší výběr vůní všech druhů a pohodlně si zvolíte, zda chcete vybírat z eau de parfume, eau de toilette nebo jiných. Pro někoho může být hlavním ukazatelem cena, kde povětšinou platí, že čím je parfém dražší, tím vyšší obsahuje procento vonných látek, a je tedy kvalitnější.

Správná aplikace vůně

Aplikace parfému má obecně zažité pravidlo, že jej nanášíme na pulsující místa na těle. Jinými slovy na zápěstí a krk. Tímto způsobem určitě nic nepokazíte, ale lze využít i jiné způsoby. „U hodně svěžích parfémů je někdy lepší, když se vyloženě posprejujete. Případně se aplikace provádí tak, že stříknete parfém do obláčku před sebe a projdete jím. Potom budete vonět celí. U výraznějších parfémů stačí, když je aplikujete třeba jen na klíční kosti, za uši nebo na předloktí,“ doporučuje Adéla Bartlová. Vůni po aplikaci nikdy neroztírejte, aby neztratila svou sílu a složky kompozice se nesmísily.

Jestliže patříte k osobám s citlivou pokožkou či alergií, vždy si před zakoupením parfém zkuste aplikovat na jedno místo a chvíli nosit. Nanesením například na předloktí ihned zjistíte, jak vaše pokožka na parfém reaguje.

A jedno doporučení závěrem. Při výběru, a především aplikaci parfému myslete i na své okolí. Hodně výrazné vůně či jejich přehnaná aplikace nemusí každého potěšit, dokonce někomu mohou způsobit i nevolnost. Buďte tedy ohleduplní a všeho s mírou.

Zdroj: Heureka

Foto: iStock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Tereza Poláková 1 rokem ago

    Já mám už dlouho oblíbený květinový parfém ARM DI GIO a už jsem si konečně koupila plnitelný flakon , takže si vždycky trochu parfému odliju a nosím ho všude s sebou stejně jako tvářenku, řasenku a hřeben, abych se mohla vždycky upravit, když už je to potřeba 🙂 .

  2. HelenaSvatková 1 rokem ago

    Mám oblíbených pár parfémů, dostávám od rodiny u příležitosti svátku, narozenin a Vánoc. Dávám přednost svěží, citrusové vůni. Momentálně je GIORGINO ARMANI ACQUA di Gioia.

  3. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Díky za podnětný článek, můj problém je právě alergie, takže si stříknu parfém na předloktí a většinou se za chvíli drbu. Včera jsme byli v Mariánských Lázních a jak tam chodí hodně, ale opravdu hodně lidí, tak u každého druhého mi jeho parfém vadí, a to jak u žen, tak i u mužů. Nesnesu nejméně jednu složku, kterou z jiných lidí hodně často cítím…
    Sama sebe raději stříknu na oblečení, a když mi to vadí, tak si ho prostě a jednoduše vyměním (to oblečení). Vybrat pro mne parfém je fakt hodně těžké.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account