Základy péče o vagínu v těhotenství: Co musíte vědět

Období těhotenství je pro nás také obdobím velkých změn. Jídlo, které jsme dříve milovaly, teď nesnášíme, a místo ranního poklidného výběhu do parku pořádáme pravidelné sprinty na záchod. Jedna věc se ale nezmění. Vaginální infekce tu s námi budou vždy, (bohužel) vážně nezmizí při prvním pozitivním těhotenském testu. Přečtěte si, jak proplout cestou těhotenství i porodu a buďte “tam dole” v pohodě.

Zase ten mikrobiom

Je to tady zase. Opakování je ale matka moudrosti, a tak si pojďme oprášit základy z 1. Příběhu vagíny. V něm jsme psali, že za valnou většinou vaginálních infekcí stojí vaginální mikrobiom, který udržuje pH v pochvě lehce kyselé. Ani v těhotenství tomu není jinak. Jenomže díky hormonální bouři se mění také celé vaginální prostředí a s ním i jeho pH. Snadněji tak dochází k nerovnováze a následnému přemnožení kvasinek.

„Další potíž je v tom, že děložní hrdlo je jediné, co dělí plod v plodovém obalu od prostředí v pochvě a potažmo infekce, neboť jak víme, vagína rozhodně není sterilní prostředí. Zároveň ale dodávám, že těhotenství není nemoc, je to jiný stav, a tak má děložní hrdlo k dispozici mechanismy pro to, aby infekci k miminku nepustilo. Když už se ale objeví, je rizikovější než u netěhotných žen, a tak je třeba k ní přistupovat s rozumem.“ doplňuje MUDr. Kristýna Koutná.

Ženy v těhotenství také často sahají po sladkých jídlech, které, jak víme, nejsou zrovna nejlepším přítelem rovnováhy v yoni. Problém se tak může objevit hned v začátcích a není na místě jej podceňovat.

Není výtok jako výtok

Pokud máte pocit, že s vaší yoni není něco v pořádku, ale zatím jste nevytočily číslo do ordinace vašeho gynekologa, ještě chvíli počkejte. Nejdříve si zopakujte pravidlo 3 N ze 4. Příběhu vagíny. Ono se totiž dost dobře může stát, že ten výtok, který si myslíte, že vás ohrožuje, je úplně normální. Jak to poznáte? Nesvědí, nepálí, nezapáchá. Může mít také bělavou až nažloutlou barvu a většinou jde o cervikální hlen. V tomto případě by lékař neměl co léčit.

Když je problém na světě

Pokud ale svědí, pálí nebo zapáchá, určitě návštěvu gynekologa neodkládejte. Vzhledem k tomu, že už nejde jen o vás, ale i o vaše miminko, experimenty nechte stranou a svěřte se do péče odborníka.

„Většinou se volí léčba antibiotiky, třeba v případě bakteriální vaginózy nebo zjištění přítomnosti Streptokoka rodu agalactiae. Žena ani často netuší, že ho v pochvě má, ovšem miminku by při porodu a následné nákaze mohl uškodit. Přeléčení infekcí také napomáhá k menšímu poranění v průběhu vaginálního porodu. Pokud ale žena nebude dbát na prevenci a záněty se budou opakovat, mohou být sliznice, kůže pochvy i hráze velmi křehké a náchylné k roztrhnutí, a tak může jednoduše dojít k větším poraněním.“ popisuje proces MUDr. Kristýna Koutná.

Zároveň je třeba mít na paměti, že nasazení antibiotik s sebou nenese jen samá pozitiva. Kromě špatných bakterií totiž zničí i ty dobré. Mějte po ruce dávku vaginálních čípků, které vám poškozenou vaginální mikroflóru pomohou obnovit.

Jděte cestou prevence

Ať už jsou pro vás vaginální infekce cizími slovy nebo starými známými, radíme jít po celý váš život tou nejlehčí a zároveň nejtěžší cestou. Cestou prevence. Ono se to jednoduše řekne: nestresujte se, nemějte stravu bohatou na cukry, neměňte často sexuální partnery nebo nebuďte dlouho v mokrých plavkách. Chápeme. Pokud se ale na tyto oblasti zaměříte, ušetříte si do budoucna spoustu starostí.

Zároveň pro vás máme i jednu radu od paní doktorky: „Když už se těhotná žena chce koupat v bazéně či rybníku, měla by použít například probiotické tampony. Slouží jako bariéra pro bakterie nebo porušení mikrobiomu chlorem. Pokud je ale voda opravdu znečištěná, rozhodně se koupání vyhněte.“

Sex? Ne, děkuji.

Samostatnou kapitolou je pak sex. Odmítající věta ale ve vašich ložnicích rozhodně zaznívat nemusí. Pohlavní styk je i v těhotenství úplně v pořádku, pokud není rizikové. Mějte ale na paměti, že ejakulát je zásaditého charakteru. Co to znamená? Může být důvodem změny pH ve vaší yoni, což vede opět k přemnožení kvasinek a následným problémům. Vyvarujte se jim například použitím kondomu.

Také se po sexu nezapomeňte vyčůrat a osprchovat (a to nejen v těhotenství!). Možná se vám nebude chtít, ale vaše budoucí já vám určitě poděkuje. Tímto “rituálem” předejdete infekcím, zejména těm, které se týkají močových cest. Pokud jste i přesto mírně nervózní, pořiďte si doplněk stravy, který díky laktobacilům podpoří vaši přirozenou imunitu.

A co ten porod?

Možná to zní neuvěřitelně, ale i během porodu jde být „tam dole“ (v rámci možností) v pohodě. Jak? Díky ženské vaginální napářce. Zní vám to až moc alternativně? Nebojte se. Bylinná napářka je metoda, která je podporovaná gynekology i porodními asistentkami. Zároveň ji používá už třetina porodnic po celé České republice.

„Může ulevit všem ženám, ať už jsou naladěny přírodně nebo medicínsky. Napářka ženu provází po celý její život, v těhotenství se ale používá až na konci – před porodem, přesněji od ukončeného 38. týdně těhotenství. Teplé bylinné výpary prohřejí ženské pohlavní orgány, zlepší krevní cirkulaci v oblasti malé pánve a pomohou ženě k hladšímu průběhu přivedení miminka na svět.“ říká majitelka Steamy.cz Monika Valová. Vaginální napářka má ale ještě jednu nespornou výhodu: pokud zvolíte vhodné bylinky, pomohou vám eliminovat nežádoucí bakterie a kvasinky. Ať už potřebujete poradit s výběrem bylinek nebo provedením samotné napářky, určitě se neváhejte na Moniku obrátit.

#PoweredByGynella

Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Koutná, Mgr. Monika Valová

Foto: se souhlasem společnosti Steamy.cz, Shutterstock

Tagy:
1 Komentář
  1. Tereza Příhodová 2 roky ago

    Tak tohle je fakt parádní článek. Mockrát díky! Přesně toto je téma, které už nějakou dobu řeším. Já hlavně nejsem úplně spokojená s tím, jak po porodu “tam dole” vypadám. Vím, že je to přirozené, ale i tak bych s tím ráda něco udělala. Zkoušela jsem si o tom něco zjišťovat a zjistila jsem, že to umí vyřešit například tady https://www.labioplastika-praha.cz/ tak jsem si říkala, že bych to možná minimálně mohla s panem doktorem prokonzultovat.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account