Ibuprofen, aspirin, paracetamol: libovolný počet volně prodejných léků slibuje, že bolest hlavy zmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Podle odborníků však snadno může vyvolat něco, čemu se říká bolest hlavy z nadužívání léků – kdy příliš mnoho léků ve skutečnosti vyvolá častější bolesti hlavy a činí pacienta odolným vůči léčbě. Nejčastěji k tomu dochází, když osoby trpící chronickou bolestí hlavy nebo migrénou užívají volně prodejné léky více než několikrát týdně. Ale příležitostná běžná tenzní bolest hlavy může mít prospěch z holistického přístupu. Důležité je, ale uvědomit si, že byste měli vždy navštívit lékaře, pokud pociťujete bolest hlavy jednou týdně nebo i vícekrát.
Co můžete udělat doma, abyste předešli bolesti hlavy:
1. Vytvořte si plán spánku
Abyste předešli migrénám, odborníci a lékaři doporučují svým pacientům, aby dodržovali mnemotechnickou pomůcku SEEDS (z anglického jazyka): spánek, jídlo, cvičení, pití a snižování stresu. Gen pro migrény nám v podstatě dává hyperaktivní nebo příliš citlivý mozek, kvůli kterému může jakákoliv změna vyvolat migrénu. Například příliš mnoho nebo příliš málo spánku může vyvolat migrény, ale pravidelnější rutina může pomoci i s občasnými bolestmi hlavy. V každém případě to znamená vyhnout se přespávání o víkendech nebo o prázdninách a držet se konzistentní rutiny před spaním a vstáváním.
2. Pravidelně jezte
Pokud ještě nesnídáte, je čas začít. Doplňování „paliva“ tělu od východu do západu slunce může pomoci udržet vaše bolesti hlavy na uzdě. Pokud nestíháte jíst tři jídla denně, dejte si alespoň zdravou svačinu jako jsou mandle nebo rozinky v průběhu dne.
3. Vsaďte na cvičení
Cvičení s bušením hlavy se nezdá zrovna tou nejlákavější představou, ale… Cvičení může pomoci, protože během pohybu se uvolňují endorfiny, které jsou přirozenými léky proti bolesti. Odborníci doporučují cvičit alespoň 150 minut středně intenzivního cvičení po celý týden. To je asi 20 minut denně, během které se můžete věnovat například svižné chůzi, plavání, jízdě na kole nebo třeba tanci.
4. Nezapomínejte pít
Dehydratace je jedním z nejčastějších spouštěčů bolení hlavy a migrén. Většina z nás potřebuje vypít alespoň 8 šálků vody denně, a toto číslo se zvyšuje s ohledem na změny tepla, váš pot, léky nebo vlhkost ve vzduchu. Začněte svůj den skleničkou vody, kterou si necháte na nočním stolku.
5. Udržujte stres pod kontrolou
Cvičení progresivní svalové relaxace může pomoci uvolnit napjaté svaly, které přispívají k bolesti hlavy. Vyzkoušejte zaměřit svou mysl na konkrétní svalovou skupinu – například tu na vaší ruce. Nadechněte se a po dobu 8 vteřin sevřete pěst tak silně, jak jen budete moci. Poté uvolněte napětí výdechem a vnímejte, jak se svaly uvolňují a napětí ustupuje. Opakujte s různými svalovými skupinami na těle od chodidel až k obličeji.
6. Dejte si kávu
Pokud si obvykle každé ráno dáte několik šálků kávy a jednou jste vynechali, je velice pravděpodobné, že to může být spouštěč vaší bolesti hlavy. Existují studie, že pití kofeinu stabilní dávky, vám může s bolením hlavy pomoci. Na druhou stranu příliš mnoho kofeinových nápojů může u některých lidí bolesti hlavy způsobit. Snažte se proto nepřekračovat limit 2 šálků denně.
7. Vsaďte na ledový nebo horký obklad
Záleží jen na vás, který z nich preferujete, ale podle odborníků vám s migrénou nebo bolestí hlavy mohou pomoci oba. Ledové obklady fungují, protože v podstatě znecitlivují bolavou oblast. Horké zábaly jsou naopak prospěšné, protože zvyšují průtok krve v dané oblasti. Pokud jste doma, zkuste si stoupnout do sprchy a nechat teplou vodu dopadat na vaši hlavu.
8. Dopřejte si masáž
Při bolestech hlavy typu napětí někteří lidé také pociťují zvýšené svalové napětí, takže uvolnění spouštěcích bodů by mohlo výrazně pomoci. Nechte svou drahou polovičku přitlačit na trapézový svaly v ramenou. Tlak na spánkové oblasti nebo přes uši také může pomoci uvolnit napětí.
9. Najděte temnou a tichou místnost
Jedním z hlavních příznaků migrény je fotosenzitivita. Světlo a hluk mohou bolesti hlavy přímo ovlivňovat. Distancování se od všeho, co bolest zhoršuje, vám může pomoci být rychleji ve formě.
10. Odpočiňte si od obrazovky
Jedním z nejčastějších příznaků spojených se syndromem počítačového vidění nebo digitálním namáháním očí jsou bolesti hlavy. Ať už jde o počítač, mobilní telefon nebo tablet, pouhé posouvání očí nahoru a dolů může u některých z nás bolest hlavy vyvolat. Zkuste pravidlo: 20 – 20 – 20. Udělejte si 20 sekundovou přestávku za každých 20 minut práce.
Foto: Shutterstock
Zdroj: WHO, Wikipedia Commons
Autorka: Lucie Janotová
mě nikdy nebolí hlava
Rady jsou to zajímavé, některé sama využívám, ale někdy není možnost vyřešit jinak než práškem.
Neuvěřitelné co všechno pomůže na bolest hlavy. Budu zkoušet bez léků třeba to bude fungovat. Někdy zabere jenom prášek.
Neuvěřitelné co všechno pomůže na bolest hlavy. Budu zkoušet bez léků třeba to bude fungovat.
Niekedy mi zaberá iba Ibalgin
Naštěstí se s bolestí hlavy setkávám jen zřídka a to mi pak stačí jeden Ibalgin, snažím se pokud možno vyvarovat stresu, ten mi ty bolesti působil nejčastěji.
Byly roky, kdy jsem trpěla zhruba 1x za 1/4 roku silnými migrénami, většinou trvaly 3 dny a dva ještě doznívaly. Jsem ráda, že jsem se jich zbavila…. moje spouštěče byly stres, leknutí se, čokoláda!!!, přepracování…..
od té doby nejím čokoládu, a snažím se vyhýbat se všemu, co by mě mohlo hodně rozrušit. Někdy to jasně nejde, přijde to z čista jasna…
A pak dodržuji to, o čem píšete v článku…
Také některé praktikuji, ale když už mě chytne hlava, tak je pozdě. Tyhle rady jsou spíše jako prevence :(, ale jsou i přírodní oleje, nemám zkušenosti osobně, ale od ostatních a je to Migrenol, atd…
Skvělé rady, některé aplikuji.