Vlhčené ubrousky, které se používají pro úklid, jsou oblíbenými pomocníky v řadě domácností. A není divu. Za celkem přijatelnou cenu díky nim získáte pomocníka, který si v mžiku poradí s nepořádkem po vaření, s prachem na policích nebo následcích dětského tvoření.
Ovšem jsou i situace, kdy byste je raději používat neměli.
Místo ubrousků na ruce
Vlhčené ubrousky jsou v zásadě dvojí – jedny používáme na úklid, druhé pak nosíme třeba v kabelce, abychom si s nimi otřeli ruce nebo upatlané pusinky našich ratolestí. Ovšem neměly by se zaměňovat! Úklidové ubrousky rozhodně neslouží k péči o pokožku. Naopak, mohou ji nepříjemně podráždit (a platí to i o tlapkách našich zvířecích mazlíčků).
Na žulovou linku
Potřeboval by váš kuchyňský pult po vaření pořádně otřít? Vlhčené ubrousky se k tomu skvěle hodí. Pokud máte ale linku či pult ze žuly, vždy se přesvědčte, že jsou ubrousky, které máte doma, k tomuto kameni dostatečně šetrné. Jinak hrozí, že chemikálie z ubrousků naruší povrch žuly.
K otření nádobí
Vytřít vlhčeným ubrouskem talíř od jídla se možná zdá jako dobrý nápad, ale ve skutečnosti rozhodně není. Látky z ubrousků by se do lidského těla vůbec neměly dostat – mohou v něm nadělat pořádnou paseku (a opět to platí i pro zvířata – ani jejich misky ubrousky nevytírejte). Na nádobí používejte raději prostředky k tomu určené.
Pro lesklé brýle
Ačkoli odmašťovací schopnosti úklidových vlhčených ubrousků z nich dělají skvělé adepty pro leštění brýlí, jejich složení už tolik ne. Raději investujte do ubrousků přímo k tomu určené. Obsahují totiž látky, jež jsou šetrnější k očím. Klasické ubrousky by je mohly podráždit.
Na neošetřené dřevo
Ostatně pokud máte doma nábytek z neošetřeného dřeva, pak k němu univerzální úklidové ubrousky také nepouštějte. Jednak by mohly způsobit nadměrné vysušování a popraskání dřeva, jednak pamatujte, že neošetřené dřevo je porézní. Takže se sice díky ubrouskům jedné skvrny zbavíte, ale druhou s nimi vykouzlíte…
K čištění kůže
Ostatně podobně jako se dřevem je to i s kůží. Ačkoli se může zdát jako dobrý nápad, když otřete koženou sedačku ubrouskem, ve skutečnosti hrozí, že se kůže vysuší a začne drolit. Což gauči na vzhledu dvakrát nepřidá.
Na skvrny na oblečení
Polili jste se čajem, a tak rychle skvrnu zachraňujete vlhčeným ubrouskem? Pak se může stát, že k jedné skvrně přidáte druhou, ovšem tu už nikdy nevyperete. Sloučeniny ve vlhčených ubrouscích mohou narušit barvu látky (a platí to i pro bílou, na které mohou zanechat žluté mapy).
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account