Pečlivě si myjete ruce, byt máte nablýskaný tak, že byste se nebáli jíst z podlahy, toaletu drhnete každý den… Ale i tak se jistě najdou ve vaší domácnosti předměty, které přehlížíte a které mohou znamenat zdravotní riziko. Na které se zaměřit?
Následující věci se snažte dezinfikovat co nejčastěji.
Houbičky a hadříky na nádobí
Řada studií ukázala, že houbička na mytí nádobí je bezkonkurenčně nejšpinavějším předmětem ve vaší domácnosti (kam se na ni hrabe vzpomínaná toaleta). Není divu – přichází do styku se zbytky jídla, navíc je většinou vlhká a udržovaná v teple, což je ráj pro bakterie a plísně. A navíc bakterie, jež mohou být pořádně nebezpečné – E. coli, salmonela… Když si uvědomíte, že s nimi myjete nádobí, ze kterého pak jíte, není to příjemná představa. Co s tím? Zkuste po každém použití vlhké houbičce dopřát „jízdu“ v mikrovlnné troubě (někteří radí předtím hubku namočit v octu). Stačí několik vteřin, a i když se možná nezbavíte všech mikroorganismů, většina jich nepřežije. I tak houbičku nejpozději po týdnu vyměňte za novou.
Co se hadříku týče, ten pravidelně perte na vysokou teplotu a nebojte se mu dopřát lázeň v dezinfekci či octu. Kromě toho jej po každém použití pořádně vymáchejte v horké vodě a nechejte uschnout (to ostatně platí i pro houbičky).
Držák na kartáčky
Zubní kartáčky mění většina z nás poctivě alespoň každé tři měsíce. Ovšem jak je to s kelímkem, v němž kartáčky skladujete, případně s držákem na ně? Věnujete mu pravidelnou údržbu? I ten totiž může obsahovat spoustu bakterií, jež by do našich úst rozhodně neměly mít přístup… Pokud to výrobce nezakazuje, nechejte kelímek/držáček „projet“ jednou týdně cyklem v myčce. Pokud tu možnost nemáte nebo není jasné, jestli by to nádoba na kartáčky přežila, pak ji pravidelně (a často) dezinfikujte octem nebo dezinfekcí.
Ťapkova miska
Pokud máte doma kočku nebo psa, pak jistě musíte s přítomností chlupáče počítat i při úklidu (počínaje chlupy a přes blátivé tlapky až po občasné „nehody“). Jenže ruku na srdce – jak často vydrhnete Mindě nebo Ťapkovi mističky na jídlo a vodu? Jednou týdně? Popravdě řečeno, to je o 6 dní později, než byste v rámci svého i mazlíčkova zdraví měli. Vy byste jistě také nechtěli jíst celý týden z jednoho talíře! Mističky proto drhněte každý den. Jde ostatně i o vaši bezpečnost.
Kohoutek v koupelně
Jen málokdo z nás žije v takovém luxusu, že má v koupelně kohoutky, jež se spouštějí, aniž bychom se jich museli dotknout. Většina z nás pěkně musí zvednout páku nebo otočit kohoutkem, aby se dostala k vodě. Jenže na vodovodní baterii saháme nejčastěji špinavýma rukama (však si je jdeme teprve umýt), a tak na ni naneseme spoustu bakterií či virů. Paradoxně, když následně kohoutek zavíráme, saháme na něj čistou rukou a mikroorganismy jsou zpět na našich dlaních. Ideálně bychom proto měli dezinfikovat vodovodní baterie každý den. Ostatně to samé se týká klik u dveří nebo vypínačů!
Ovladač na televizi
Spousta z nás se už naučila pravidelně čistit mobilní telefon nebo třeba klávesnici u počítače. Ale jak je na tom takový ovladač na televizi? Jistě, na něj většinou nesaháme rukama špinavýma zvenku, ovšem to neznamená, že září čistotou. Často jej používáme, když jíme, vaříme, uklízíme… Na tlačítcích a kolem nich se tak hromadí nejrůznější nečistoty a s nimi i spousta mikroorganismů, jež s každým dalším dotykem putují na naše ruce. Ideální pro čištění ovladačů jsou dezinfekční ubrousky, nicméně pokud se chcete vyhnout chemii, můžete použít i ubrousek či hadřík namočený v octu (jen důkladně ždímejte, aby ocet nezatekl do ovladače a nezničil ho).
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account