Při hledání nájemního bydlení může být pro některé zájemce rozhodující, zda je v bytě například trouba, pračka nebo gauč. Čím vším je pronajímatel povinen byt vybavit? Kdo má zajistit a zaplatit opravu, když se vybavení bytu porouchá nebo zničí? A může nájemce po pronajímateli chtít zakoupit nový spotřebič, když ten původní doslouží?
Nabídka nájemních bytů je rozmanitá. Některé jsou zařízené novým nábytkem i spotřebiči, v jiných zanechali věci předešlí obyvatelé. Někdo je ochoten si byt sám vybavit, či tomu dává dokonce přednost. Jiný trvá na tom, aby v bytě byly spotřebiče, jako je trouba či pračka. Jak je to ale s údržbou a opravami v nájemním bytě?
Co říkají zákony
Údržbu a opravy nájemního bytu řeší speciální vládní nařízení, ve kterém je uvedeno, co zajišťuje a platí nájemce a co pronajímatel. Najdete tu výčet konkrétních oprav, výměn či revizí a dále finanční limit pro každou opravu či opravy celkově. V nařízení je například uvedeno, kdo zajišťuje a hradí opravu podlah, oken, dveří, elektrických rozvodů, datových sítí, odpadů, vypínačů, zásuvek a jističů, vodovodních baterií, vestavěných skříní a kuchyňské linky.
„Například opravu trouby podle nařízení platí nájemce. V praxi se ale nejčastěji setkáváme s dotazem na revizi nebo opravu plynového kotle. Tu je povinen zajistit a zaplatit také nájemce, ale může se s pronajímatelem dohodnout i jinak,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. A vysvětluje: „Nelze se však dohodnout tak, že by nájemce musel zaplatit ty opravy, údržbu, revizi nebo výměnu, které musí podle nařízení hradit pronajímatel.“
Na čem jste se dohodli
Nařízení ani jiný právní předpis však neřeší veškeré vybavení bytu, například jak je to s pračkou či lednicí. Záleží tedy, na čem se nájemce s pronajímatelem dohodnou. V budoucnu totiž mohou vzniknout spory ohledně toho, kdo je povinen věci nezmiňované v uvedeném nařízení opravit či dokonce nahradit.
„Pokud se jedná o starší věci, tak připadá v úvahu i názor, že pronajímatel nájemci použité věci daroval k užívání a není tedy povinen věci opravit či koupit za ně nájemci náhradu. Nejlepším řešením je napsat přímo do nájemní smlouvy, jaké konkrétní vybavení dává pronajímatel nájemci do nájmu a za jakých podmínek, tedy kdo má zajistit jejich případnou opravu či výměnu,“ uvádí Zelený.
Výčet vybavení a jeho stav je možné popsat i v předávacím protokolu na počátku nájmu. „Součástí předávacího protokolu může být i fotodokumentace či videonahrávka zachycující stav vybavení bytu, na základě kterých nájemce může později při skončení nájmu dokázat například to, že sedačka již byla potrhaná, když se do bytu nastěhoval,“ uzavírá Zelený.
Foto: Shutterstock
Nájemní bydlení: kdo má zajistit a zaplatit opravu spotřebičů v bytě?
-
Oblečení a ručníky pereme často. Co dalšího byste měli pravidelně svěřit své pračce?
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Všichni pereme pravidelně oblečení, ručníky či ložní prádlo, záclony nebo třeba utěrky. Ale to rozhodně nejsou jediné věci, jež...
-
Nechtěný podnájemník: Jak se zbavit všudypřítomných plísní?
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, tipy
Plísně mohou být nejprve nenápadné a přežívat bez povšimnutí, ale dřív či později se již neschovají a je potřeba...
-
Bylinky vždy po ruce. Jejich pěstování je snazší, než si myslíte a jde to i bez hlíny a každodenního zalévání
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Mít vždy po ruce čerstvé bylinky, které si člověk jen tak utrhne a přidá do salátu, pesta na těstoviny...
-
I když nemáte doma brousek, můžete snadno naostřit své nože. Poradíme vám, jak na to!
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost, domácnost, tipy
Štve vás, že si doma nemůžete ukrojit pořádně ani kus chleba a vaše nůžky spíše žvýkají, než aby stříhaly?...
-
Žehlení jedna radost. Bez rizika spálení látky, i když si odskočíte udělat kávu
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Klasické žehlení znamená pro většinu z nás několikahodinové peklo. Koš prádla, který jen pomalu ubývá, zatímco nás začínají bolet...
-
Aby žehlení nebylo mučení. Víme, jak na to!
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Žehlení obvykle nepatří mezi nejoblíbenější domácí činnosti a často jej považujeme za „nutné zlo“. Stačí se podívat na plný...
-
Slovenky, pozor! Zapojte se do testování jedinečných produktů do domácnosti, z kosmetiky nebo módy. Máme pro vás skvělou nabídku!
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost
Rády zkoušíte nové věci? Baví vás testování produktů? Rády sdílíte své zkušenosti s ostatními? Pak určitě dobře naši rubriku...
-
Pes a kočka pod jednou střechou? 4 rady pro bezproblémové soužití
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost
Mít doma kočku i pejska nemusí být jen souboj, útěky, prskání, vrčení, štěkání… Naopak, mohou se z nich stát i...