Při hledání nájemního bydlení může být pro některé zájemce rozhodující, zda je v bytě například trouba, pračka nebo gauč. Čím vším je pronajímatel povinen byt vybavit? Kdo má zajistit a zaplatit opravu, když se vybavení bytu porouchá nebo zničí? A může nájemce po pronajímateli chtít zakoupit nový spotřebič, když ten původní doslouží?
Nabídka nájemních bytů je rozmanitá. Některé jsou zařízené novým nábytkem i spotřebiči, v jiných zanechali věci předešlí obyvatelé. Někdo je ochoten si byt sám vybavit, či tomu dává dokonce přednost. Jiný trvá na tom, aby v bytě byly spotřebiče, jako je trouba či pračka. Jak je to ale s údržbou a opravami v nájemním bytě?
Co říkají zákony
Údržbu a opravy nájemního bytu řeší speciální vládní nařízení, ve kterém je uvedeno, co zajišťuje a platí nájemce a co pronajímatel. Najdete tu výčet konkrétních oprav, výměn či revizí a dále finanční limit pro každou opravu či opravy celkově. V nařízení je například uvedeno, kdo zajišťuje a hradí opravu podlah, oken, dveří, elektrických rozvodů, datových sítí, odpadů, vypínačů, zásuvek a jističů, vodovodních baterií, vestavěných skříní a kuchyňské linky.
„Například opravu trouby podle nařízení platí nájemce. V praxi se ale nejčastěji setkáváme s dotazem na revizi nebo opravu plynového kotle. Tu je povinen zajistit a zaplatit také nájemce, ale může se s pronajímatelem dohodnout i jinak,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest. A vysvětluje: „Nelze se však dohodnout tak, že by nájemce musel zaplatit ty opravy, údržbu, revizi nebo výměnu, které musí podle nařízení hradit pronajímatel.“
Na čem jste se dohodli
Nařízení ani jiný právní předpis však neřeší veškeré vybavení bytu, například jak je to s pračkou či lednicí. Záleží tedy, na čem se nájemce s pronajímatelem dohodnou. V budoucnu totiž mohou vzniknout spory ohledně toho, kdo je povinen věci nezmiňované v uvedeném nařízení opravit či dokonce nahradit.
„Pokud se jedná o starší věci, tak připadá v úvahu i názor, že pronajímatel nájemci použité věci daroval k užívání a není tedy povinen věci opravit či koupit za ně nájemci náhradu. Nejlepším řešením je napsat přímo do nájemní smlouvy, jaké konkrétní vybavení dává pronajímatel nájemci do nájmu a za jakých podmínek, tedy kdo má zajistit jejich případnou opravu či výměnu,“ uvádí Zelený.
Výčet vybavení a jeho stav je možné popsat i v předávacím protokolu na počátku nájmu. „Součástí předávacího protokolu může být i fotodokumentace či videonahrávka zachycující stav vybavení bytu, na základě kterých nájemce může později při skončení nájmu dokázat například to, že sedačka již byla potrhaná, když se do bytu nastěhoval,“ uzavírá Zelený.
Foto: Shutterstock
Nájemní bydlení: kdo má zajistit a zaplatit opravu spotřebičů v bytě?
-
Kterým místům bychom se při úklidu měli věnovat pravidelně, ale zapomínáme na ně?
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
Zatímco některé věci a povrchy čistíme pravidelně, a v rámci „velkého úklidu“ například před svátky nebo na jaře jim proto...
-
Kočky versus pokojovky: jaké květiny vybrat do domácnosti s chlupatým mazlíčkem
Lucie Janotová||#, Bydlení a domácnost, rodina, tipy
Máte doma chlupatého kočičího miláčka a zároveň milujete pokojové rostliny? Víme, jaké vybrat, abyste měli jistotu, že nebudou jedovaté.
-
Podlaha jako zrcadlo bez námahy a bolavých zad? Víme jak na to!
KristinaGrey||Bydlení a domácnost
Velký jarní úklid může být i zábava Těšíte se na příchod jara, ale zároveň se děsíte velkého jarního úklidu?...
-
5 věcí, které byste měli vědět o krmítkách pro ptáky
Redakce Ženy s.r.o.||Bydlení a domácnost
S krmením ptáků by se mělo začít už v listopadu Ideální čas, kdy umístit krmítko na zahradu, je listopad. Stěhovaví ptáci...
-
RPSN, IBAN nebo CVV: Ověřte si své znalosti finančních zkratek
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost
Zkratky z bankovnictví a finančního prostředí se staly každodenní součástí našeho jazyka. Přesto občas tápeme, co se za těmi písmeny...
-
Dobrá designérka interiérů vám pomůže najít řešení, která jsou třeba krapet odvážnější a jiná, ale rozhodně nadčasová a praktická, říká Linda Povolná
Lucie Janotová||#, Bydlení a domácnost, inspirativní ženy, rozhovor
Někdo při zařizování spoléhá na svůj vkus, někdo na obrázky v časopisech. Proč ale nezkusit služby interiérové designérky?
-
Předvánoční úklid nemusí být horor. Mějte jasný plán a využijte technologie
Redakce Ženy s.r.o.||#, Bydlení a domácnost, organizace, tipy
Adventní čas bývá hektický, ale úklid už vás stresovat nemusí. Připravte si jasný plán a využijte moderní technologie, vše...
-
Stěhujete se do nového? Nezapomeňte se včas pojistit
Lucie Janotová||Bydlení a domácnost, tipy
Pořídili jste si nové bydlení, dům, nebo byt? Gratulujeme, ale současně byste měli myslet na to, že je váš...