Všichni to máme v plánu: zorganizovat kuchyň, perfektně vycídit všechny nedostupné plochy, které již několik týdnů ostentativně ignorujeme, vyprat záclony, umýt okna a tak dále. Jenže někdy je naše životní tempo tak hektické, že jsme doslova „rádi, že jsme rádi“ a malé velké vítězství je třeba jen uklizený stůl nebo poskládané boty, které se hromadí ve vaší předsíni. Věřte nám, jsme v tom spolu! Od kuchyně až po koupelnu se může seznam věcí, které je třeba ve vaší domácnosti vydrhnout zdát nekonečný. Naštěstí existují způsoby, jak zajistit, aby byl váš domov čistý a vy jste si políčko na seznamu povinností jarního úklidu mohla v klidu odškrtnout.
Jak rychle a snadno uklidit vaši domácnost?
1. Dezinfikujte dřez
Je těžké tomu uvěřit, ale váš špinavý kuchyňský dřez má více bakterií než vaše záchodové prkénko. Zaměřte se proto na pravidelné utírání dřezu mýdlem nebo antibakteriálním sprejem. Ideálně veškeré prostředky nechte působit pár minut a pak vše opláchněte vlažnou vodou.
2. Hloubkově vyčistěte myčku
Stejně jako ostatní spotřebiče ve vaší domácnosti vyžadují pravidelnou údržbu, myčka by se měla stát středobodem vašeho zájmu. Dobrou zprávou je, že vás to nebude stát příliš úsilí a ona sama se postará o většinu práce. Stačí na ní navolit předvolbu hloubkového čištění a nebo do myčky postavit misku s bílým octem a umístit ji na horní koš. Poté myčku spusťte (prázdnou) na nejvyšší teplotu.
3. Dodejte své skleněné varné desce krapet lesku
Upatlaný sporák se zbytky zaschlého jídla je první věc, které si vy i vaše rodina doma všimnete. Pořiďte si spolehlivého pomocníka v podobě (ideálně) přírodního přípravku na čištění skleněné varné desky a neváhejte ho použít. Případně klidně můžete zvolit variantu pasty z jedlé sody v poměru 3:1 jedlé sody a vody, kterou si smícháte v misce. Za pár minut budete mít zářivou kuchyň!
4. Zaměřte se nerezové úchytky a kliky
Nerezová ocel je jedním z nejjednodušších povrchu na čištění a udržování lesku. A také věc, na kterou řada z nás při běžném úklidu zapomíná! Vše, co budete potřebovat k utření úchytek na komodách nebo kuchyňských šuplících je mýdlo a voda. Nejprve navlhčete měkkou houbu vodou a jemným saponátem, abyste povrch otřeli. Pomocí papírové nebo látkové utěrky pak setřete zbytky mýdla.
5. Vyperte houbičku
I když byste měli svou houbičku na nádobí měnit průměrně jednou za dva týdny (v závislosti na míře znečištění a toho, jak moc ji používáte), pokud ji chcete mít opravdu čistou, smíchejte tři čtvrtiny šálku bělidla v jednom litru vody, houbičku do ní namočte a nechte ji tam po dobu 5 minut. Poté je vyperte ve vlažné vodě.
6. Odvápněte váš kávovar
Vzpomenete si, kdy jste to dělali naposledy? Ruku na srdce… my také ne! A přesto je tento přístroj nenahraditelnou a nejvíc využívanou ikonou každé domácnosti. Držte se návodu vašeho kávovaru a postupujte podle něj. Kávovar se postará o všechnu práci za vás a vy se tak budete moci po úklidu těšit na svůj hrneček lahodné kávy.
7. Otřete povrchy skříní a skříněk
Většina typů skříní – včetně kovových, laminátových, lakovaných dřevěných nebo vinylových – lze čistit roztokem tekutého saponátu a teplé vody. Použijte lahvičku s rozprašovačem a hadříkem otřete všechny povrchy. Následně je můžete důkladně osušit papírovou nebo látkovou utěrkou.
8. Vyčistěte koš
I když vždy používáte rozložitelné pytle do koše, váš odpadkový koš se v průběhu týdne vždy zašpiní. Začněte tím, že ho vyprázdníte, odstraníte všechny velké kusy jídla (ano, víme, že tam jsou 🙂 a koš vypláchněte zvenku i zevnitř. Jakmile je nádoba důkladně opláchnutá, použijte dezinfekční čistič k nastříkání vnitřní a vnější strany, nechte ho chvilku působit a pak ho vydrhněte kartáčkem s nylonovými štětinami.
9. Zaměřte se na sprchovou hlavici
Ve sprchových hlavicích se může množit nespočet baktérií, takže je velmi důležité, abyste je pravidelně čistili. Vyzkoušejte je udržovat čisté pomocí bílého octa. Stačí naplnit plastový sáček octem a poté nasadit na sprchovou hlavici a upevnit kolem dokola gumičkou. Vše nechte působit klidně 30 minut (kdy se můžete věnovat jakékoliv jiné činnosti) a poté sundejte a použijte kartáček k dočištění nečistot. Závěrem nechte několik minut téct horkou vodu, abyste vypláchli veškeré minerální usazeniny uvnitř sprchové hlavice.
10. Vytřete dlažbu
Koho by neznepokojilo, když si všimne doma zamlženého filmu nebo špinavé spárovací hmoty na podlaze? Při čištění keramických nebo porcelánových dlaždic je nejlepší použít jemný saponát a čistou vodu s hadrem nebo mopem. Po vytratí podlahu ihned osušte čistým hadříkem, který nepouští vlákna.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedia Commons
Autorka: Lucie Janotová
Zdravím! Hledám doporučení na stěhovací firmu. Potřebujeme se stěhovat do většího bytu a nevím, jak to zvládneme. Něco mi říká, že bychom měli raději najmout odborníky. Jaké máte zkušenosti s tímto procesem?
Já jsem se do takového generálního úklidu konečně pustila minulý týden. Musím říct, že ten pocit, kdy má člověk zase všude čisto je opravdu k nezaplacení. Asi největší problém mi tradičně dělala koupelna a pak podlahy. S těmi to ale tentokrát vlastně až tak hrozné nebylo, protože tentokrát jsem zkoušela novou chemii na podlahy a s tou šlo vytírání nakonec levou zadní. 🙂
Je čas na jarní úklid, takže rady určitě využiju. 🙂
Úklid na jaře mám ráda, ale na Vánoce ne. Je pravda, že sprchovou hlavici pravidelně nečistím, možná by to bylo fajn, díky za radu 🙂
Super rady. Já úklid beru vždycky jako takovou údržbu dobré pohody a atmosféry. Stejně jako navštěvuji kosmetické studio, kde mě udělají krásnou, tak doma i uklízím a dělám to tak poctivě, jak to jenom jde. Ale teda přiznám se, že jednou za rok si pozvu firmu na úklid. Většinou před Vánocemi, kdy standardně nestíhám. 🙂
Já jsem schopná uklidit rychle a prakticky, ale jen když jsem sama doma. Když se mi pod nohamo motá manžel, nějak mě to už nebaví…
Nemám ani myčku, ani kávovar….tak hurá, dvě položky jsou uklizeny 🙂
Dobré rady.
Já jsem se hodně naučila používat ocet místo sava a vše tím dezinfikovat od dřezu, záchodu, vana, umyvadla…
také to tak mám, ocet je v mnoha případech lepší, jak drahé přípravky