Hudba může ovlivnit atmosféru během porodu a spojení s miminkem.

Pokud se trochu zajímáte o téma hudby a zpěvu v těhotenství (anebo čtete pravidelně můj blog:), pak asi víte, že miminko v bříšku má zpravidla vyvinutý sluch už od 16. týdne svého života. A že od 34.týdne si aktivně pamatuje své prožitky, a můžete ho naučit třeba pěknou ukolébavku. Víme také, že zpěv má blahodárné účinky na naše zdraví a hudba obecně je skvělý nástroj pro komunikaci (nejen) s miminkem.

Zkrátka zpěvem a poslechem hudby v těhotenství sobě i miminku děláte jenom dobře. Dobrá, ale CO přesně je dobré miminku zpívat a pouštět, když je v bříšku? Je nějaký hudební styl nebo skladba, která je pro posluchače „v pupíku“ ta nejlepší a ideální?

Mozart Superstar
Často se říká, že nejvhodnější pro poslech v těhotenství je hudba klasická a především pak dílo W. A. Mozarta. Existovaly dokonce názory, že poslech určitých Mozartových skladeb může zlepšovat kapacitu mozku a děti „odkojené“ jeho hudbou jsou pak „chytřejší“. Bohužel ale žádná studie realizovaná na toto téma neprokázala souvislost mezi poslechem geniálního skladatele a genialitou jeho malých či větších posluchačů. (Konec konců, to bychom to na tom světě měli hodně jednoduché, nemyslíte? Stačilo by si poslechnout Mozarta a šup, můžeme se jít zapsat do Mensy:)

To ovšem nic nemění na tom, že hudba klasická je pro poslech v těhotenství velmi vhodná. Vyznačuje se totiž často výraznou harmonií a melodičností, jemným a pravidelným rytmem, tedy vším, co ladí nejen našim uším, ale i těm malým ouškům v pupíku. Takže ano, poslouchejte klasiku – a může to být Mozart, může to být Vivaldi anebo třeba Bedřich Smetana (zkuste si pustit jeho Vltavu a představovat si, jak ve vás pomalu roste nový život!). Můj tip je třeba i Concierto de Aranjuez od španělského skladatele Joaquína Rodríga.

Ale co když se v klasické hudbě nevyznám? Anebo to prostě není „moje gusto“? Co když mám radši jazz, soul, folk,…..(doplňte si podle sebe)?

Co není zakázáno, je dovoleno
Je obecně známo, že miminko v bříšku reaguje na emoční naladění své mámy – když se něco líbí mámě, prožívá pocity štěstí a radosti i dítě. Troufám si tedy tvrdit, že vaše miminko má rádo takovou hudbu, která přináší radost a pocit štěstí vám. Navíc, pokud budete poslouchat v těhotenství více stylů a žánrů, ukážete svému dítku, že svět hudby je nekonečně pestrý a z tónů lze poskládat rozmanité melodie.
Existuje ovšem několik zásad a doporučení pro „bezpečný“ poslech hudby v těhotenství. Takové zásady lze aplikovat v podstatě na jakoukoliv hudbu. Takže pokud se jich budete držet, můžete poslouchat prakticky cokoliv, co máte rády.

1) Ne moc nahlas! – základní pravidlo bezpečného poslechu nejen pro vás, ale i pro vaše dítě. A to i když posloucháte Mozarta. Plodová voda je „vodivá“ a krásně nese zvuk, takže není potřeba pro miminko hudbu příliš zesilovat. Pokud v místnosti neslyšíte vlastní hlas, je hudba pravděpodobně příliš hlasitá; doporučená úroveň pro poslech hudby (nejen v těhotenství) je ca. 65 decibelů. A pokud při poslechu takovou hranici přesáhneme, nesmí to být často a dlouho.

2) Tuc – tuc – tuc… – vyhněte se dlouhodobému poslechu pravidelného monotónního rytmu či zvuku. O vlivu rytmu na naše vědomí bychom mohli napsat další dlouhé pojednání. Není náhodou, že se bubny a rytmus od pradávna používají pro „sladění“ větší skupiny lidí – při důležitých rituálech, před bitvou apod. Tady si jen řekneme, že dlouhodobý, pravidelný a monotónní zvuk může dokonce v některých případech vyvolat porod. Takže pokud ještě nepřišel váš čas, raději si dlouhé poslechy pravidelných beatů odpusťte.

3) Všeho moc škodí – i když máte hudbu opravdu moc rádi, nepřehánějte to. Cíleného a aktivního sdílení hudby s miminkem si dopřejte tak maximálně 1-2 hodiny denně. Jinak by vjemů mohlo být na děťátko až moc a mohlo by být podrážděné a neklidné.
Při dodržení těchto pravidel věřím, že lze miminku občas pustit třeba i Rammstein, pokud patří mezi vaše oblíbené:)

Porod s písní na rtech?
Pokud se v těhotenství pravidelně věnujete sdílení hudby se svým miminkem, můžete pak oblíbenou skladbu využít i během porodu. Píseň, kterou jste s miminkem pravidelně poslouchala při relaxaci nebo jste zpívala pro společné zklidnění, lze použít i během porodu – například v první době porodní, pro navození klidné atmosféry a pocitu vzájemné důvěry, že to spolu všechno zvládnete. Netvrdíme, že celý porod prožijete „s písní na rtech“, ale v klíčových momentech si písničkou můžete dodat sílu a energii a miminku poslat zprávu – „máma si zpívá, takže je všechno jak má být a těšíme se tu na tebe“ .


Na našich workshopech Zpívání pro pupíky zpíváme a posloucháme různé hudební styly a je jen na přítomných maminkách, jak si tu kterou skladbu prožijí pro sebe a svůj pupík. Workshopy tak mohou být pro vás nejen časem pro odpočinek a vzájemné „sladění“ s miminkem, ale také hudební inspirací pro pozdější poslech doma nebo v porodnici. Závěrečnou relaxaci nám například podbarvuje Natacha Atlas se svou ukolébavkou aneboLisa Gerrard a její elegie. Hudba je mocná. Přijďte to s námi vyzkoušet! Více na www.zpivanipropupiky.cz

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account