481

Sen lze jen zřídka plně pochopit a interpretovat, ale na procesu snahu porozumět vašim snům záleží. Asi před rokem se mi zdál zvláštní sen… Byla jsem ve velkém bílém prostoru. Mohlo to být něco mezi nemocnicí a nebem (tak jako vypadá nebe ve filmech). Byla tam místnost s řadou nosítek s nemocnými lidmi. Byl tam doktor a vážně mi řekl, že mám „organickou mozkovou psychózu“ (což samozřejmě není žádná nemoc, ale spíš něco co si mojí snová mysl vymyslela). V průběhu snu jsem se cítila čím dál více nemocná. V jednu chvíli jsem si myslela, že skutečně umřu. Byli tam dokonce i moji přátelé. Cítila jsem se stále slabší a slabší, ale vůbec jsem se nebála. A pak jsem se najednou probudila 

Intenzivní, že? Mohla bych nad tím mávnout rukou a říci si prostě, že to byl podivný sen. Ale důvod, proč jsem se více obtěžovala pochopením tohoto snu byla, že sny jsou přece oknem do naší nevědomé mysli. Mohou nám pomoci porozumět našim zvykům a tendencím a otevřít oči těm částem naší osobnosti, které máme tendenci ignorovat. Mohou nám pomoci pochopit protichůdné myšlenky, které existují v každém z nás. Mohou nám pomoci s naší vnitřní moudrostí. Co vy na to? 

Zde jsou kroky, jak začít analyzovat a porozumět svým snům:

1. Své sny si zapište

Myslíte si, že si další den budete pamatovat své sny dostatečně dobře, abyste je mohly analyzovat? To pravděpodobně ne. Za prvé: mnoha lidem během několika minut po probuzení vyklouznou detaily našich snů a my zůstaneme s pocitem: „Vím, že se mi něco zdálo, ale nepamatuji si, co…“ Je vám to povědomé? 

Za druhé: zatímco bdělá mysl je logická a racionální, snící mysl nikoliv. Když se probudíte, vaše vědomá mysl se pokusí vyplnit mezery a vytvořit příběh kolem toho, co bylo pravděpodobně sérií obrázků, které nutně neměly logický děj. 

Proto je nejlepší zaznamenat své sny, jakmile se probudíte, a tedy dříve než vaše bdělá mysl bude mít možnost přidat detaily, které ve snu ve skutečnosti nebyly. Namísto psaní příběhu si zapište všechny úryvky nebo obrazy, které vás napadnou. Konkrétní sekvence děje je méně důležitá.

2. Přemýšlejte o asociacích

Dalším krokem je prozkoumat každý z obrázků a postav ve snu a zvážit, co si s nimi vaše vědomá mysl spojuje. Ve svém snu jsem například zvažovala své spojení s nemocnicemi (v té době jsem pracovala ve velice stresové pozici), a diagnóza „organická mozková psychóza“ mi připadala spíše něco jako nádor než psychotické onemocnění, jako je například schizofrenie. Podívejte se do prostředí, kde se sen odehrává. Už jste tam byli? Co vám připomínalo? A analyzujte symboly. Byly ve snu nějaké významné předměty? Co pro vás znamenaly? A cokoliv jiného, co vás napadne.

Foto: Shutterstock

3. Zvažte svůj vztah s lidmi ve snu

Ve snech nejsou lidé vždy lidmi, ale často symboly částí nás samých. Pamatujte, že ve svých snech jste spisovatelem, režisérem a všemi herci. Čím méně sdílíte významný, primární vztah s osobou ve snu (jako je rodič, manžel/manželka, dítě), tím je pravděpodobnější, že tato osoba symbolizuje část vaší vlastní psychiky. 

Takže když zkoumáte lidi, kteří se objevují ve vašich snech, chcete zvážit svůj vztah s nimi v reálném životě a jakou částí vás mohou zastupovat. 

Můj sen měl tři hlavní postavy (kromě mě). Dobrá kamarádka ze školy, známá z práce a kamarádka z domu. Všechny byly ženy a všechny se věnovaly vodním sportům (dvě z nich byly surfařky, jedna byla nadšená plavkyně). Já sama mám pozitivní asociace s vodou (a v určitých ohledech se ve vodě cítím jako doma) a ve snu mě všichni tři tito lidé vedli v průběhu mé nemoci. 

4. Napojte svůj sen na denní režim

Prozkoumejte ve svém snu symboly nebo předměty, se kterými jste přišli do kontaktu během předchozího dne. Jednou se mi například zdál sen o osobě, se kterou jsem chodila na anglický kurz, i když jsem ji dlouhá léta neviděla a ani na ni nemyslela. Předchozí den ale na mě vyskočil její příspěvek z dovolené na Mauricius na sociálních sítích. Ve snu, který popisuji výše, jsem třeba jednu z mých aktérech, se kterou jsem si také nebyla nijak blízká, potkala v restauraci na obědě. 

5. Prozkoumejte své emoce ve snu

Dalším krokem je zvážit emocionální tón snu. Měli jste strach? Byli jste šťastný? Bylo ve snu spojitost mezi tím, jak jste se cítili a tím, co si myslíte? Ve snu jsem se zpočátku cítila opravdu, ale opravdu smutně, že umírám (jak by se dalo očekávat), ale když jsem měla pocit, že opravdu umřu, byla jsem naprosto v klidu, připravená a zvědavá. Když jsem se pak probudila, předtím ještě než se ve snu přiblížil můj konec, moje první myšlenka byla: „Oh, to je škoda. Teď jsem se mohla dozvědět něco zajímavého…“ 

6. Hledejte společné symboly

V jungiánské teorii existují symboly, které se dotýkají našeho „kolektivního nevědomí“ a mohou mít společný význam ve všech našich snech. Například… být pronásledován může symbolizovat útěk před něčím, na co se necítíme připraveni. Nemoc může symbolizovat vnitřní konflikt. Smrt může symbolizovat transformaci. Neváhejte použít slovník snů nebo takzvaný snář a zapište si význam symbolů, které se k vašemu snu vztahují.

7. Zeptejte se sami sebe na sdělení snu

Praxe analýzy snů předpokládá, že sny mají funkci: vyrovnat to, co je nevyvážené, a vrátit nás do homeostázy. Sny nejsou pod naší vědomou kontrolou a nelze je chtít ani předvídat, a proto dává smysl, že sny jsou jako jiné autonomní tělesné funkce a slouží k podpoře zdraví a růstu. 

Proto byste měli analyzovat své sny s perspektivou: co se mi tento sen snaží říci? Zkuste se zeptat: Jaký deficit v mém bdělém životě se tento sen snaží odhalit? Co se tento sen snaží vyvážit? 

Když jsem zkoumala svůj sen, zdálo se jasné, že moje smrt symbolizuje proměnu, ke které se mě moje podvědomí snaží povzbudit. Zdálo se, že „organická mozková psychóza“ symbolizuje způsoby, kterými se přivádím k šílenství díky svým rigidním standardům a perfekcionalismu.

Vypadalo to, jako by se mi ten sen snažil říci, abych se vzdala těchto svých očekávání, a že i když to zní děsivě, na druhé straně nebude nic špatného. Naznačovalo mi to, že bych se mohl probudit k lepšímu způsobu života. 

Faktem je, že tímto procesem nepřijdete na „jednu odpověď“ nebo „jeden význam“, ale díky tomu budete mít řadu otázek a nápadů, nad kterými bude skvělé přemýšlet, až budete vzhůru. A to vás vždy posune dál… Sladké sny přeji!

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account