Pocení reguluje tělesnou teplotu. Nadměrné pocení může signalizovat některá onemocnění a způsobit dehydrataci.
Pocení je přirozený mechanismus na regulování tělesné teploty. Pocení, které není způsobeno horkem nebo tělesným pohybem, nebo které je častější, než je obvyklé, nebo na více částech těla, případně na celém těle, může být známkou četných chorobných stavů.
Nadměrné pocení může být pro člověka škodlivé a může způsobit vážné komplikace – dehydratace. Pokud se člověk hodně potí, je důležité mít dostatečný příjem tekutin.

Pocení chrání organismus před přehřátím a pomáhá udržovat jeho stabilní teplotu, zároveň odplavuje z těla škodliviny a pomáhá nám tak s detoxikací.

Potíme se všichni a každý den. Na těle máme zhruba tři miliony potních žláz, nejvíc jich je však na chodidlech a dlaních, dále pak v podpažní jamce, v tříslech, na zádech a v okolí ňader. Potní žlázy se rozdělují na ekrinní a apokrinní, tyto dva druhy žláz pak vytvářejí dva druhy potu. Na rozdíl od ekrinních žláz, které produkují pot bez zápachu, apokrinní žlázy produkují pot s jeho typickým zápachem, dále pak tvoří mléčný sekret, který obsahuje feromony zodpovědné za chemickou přitažlivost mezi partnery. Dá se tak zjednodušeně říct, že si vybíráme svůj protějšek podle toho, jak nám “voní”.

Pocení je nutné pro správné fungování těla, kdy funguje vlastně jako chladič. Tělo se veškerou svou činností ohřívá a vyprodukované teplo musí být z těla odvedeno, aby nedošlo k přehřátí, k čemuž slouží právě proces pocení. Pot však není jen přebytečná voda, obsahuje množství látek, které je nutné tělu opět doplnit. Jsou to minerální látky, sodík, hořčík, kyselina mléčná.

Zapáchající pot připomínající zkažená vejce bývá například varováním, že došlo k onemocnění jater. Silné pocení v noci může poukazovat na infekci, vysoký krevní tlak nebo projevy menopauzy.
Spousta z nás trpí také tzv. lokální hyperhidrózou, která často souvisí se špatnou životosprávou a duševní nerovnováhou. Jedná se o nadměrnou činnost potních žláz, a to nejčastěji v oblasti chodidel, dlaní, podpaží a beder.
Nadměrné pocení je opravdu nepříjemnou záležitostí, která se dotýká nás samotných i okolí. Pojďme si říci pár tipů, jak pocení zmírnit, nebýt “cítit” a být nejen v létě ve větší psychické pohodě.

 
Šalvěj proti pocení – do čaje i do koupele
Nejznámější bylinkou účinnou v boji proti pocení je bezpochyb šalvěj.Pocení zmírní popíjení zhruba tří šálků šalvějového čaje během celého dne. Je možné připravit si také šalvějovou koupel. 6 hrstí sušené šalvěje zalijeme 2 litry horké vody a necháme 20 minut louhovat. Poté bylinkový nálev scedíme, přilijeme do napuštěné vany a už si jen užíváme bylinkami provoněnou koupel.
 
 
Rajčatová koupel proti nadměrnému pocení
Lázeň z rajčat? To by napadlo málokoho, ale přesto má silný účinek právě proti nadměrnému pocení a nepříjemnému tělesnému pachu. Do vany s teplou vodou přilijeme 3 litry rajčatové šťávy a 15 minut v ní relaxujeme. Tělo po rajčatové koupeli opláchneme vlažnou vodou.

 
 
https://poceni.zdrave.cz/
https://poceni.zdrave.cz/nadmerne-poceni/
https://poceni.zdrave.cz/poceni-je-zdrave-a-prirozene-nebranme-se-mu/

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account