Ořešák královský (Juglans regia) se dožívá až stovky let a dorůstá do výšky asi 20 metrů. Jeho plody, jádra vlašských ořechů, jsou výtečnou pochoutkou s mnoha léčivými vlastnostmi. V evropské medicíně se kromě jader využívají rovněž listy a oplodí. Listy se sbírají v červnu, slupky a nezralé plody v červenci a srpnu a zralé plody na přelomu září a října. Latinský botanický název ořešáku “Juglans” vznikl ve starém Římě podle boha Jupitera.

Čím vlašské ořechy prospívají našemu tělu
Vlašské ořechy jsou cennými látkami doslova nabité. Obsahují zejména rostlinné omega-3 mastné kyseliny, které podporují zdravý cévní systém tím, že snižují srážlivost krve, zlepšují prokrvení v cévách a snižují krevní tlak. Najdeme v nich i vitamíny E, B6, rostlinné steroly, vlákninu, polyfenoly, draslík, hořčík, bílkoviny a arginin, aminokyselinu udržující cévy hladké a pružné. Jsou však energeticky dost náročné, sedm „vlašáků“ obsahuje zhruba 185 kcal, což spálíme asi 40 minutami chůze. Jíst bychom je měli ale pravidelně, i když střídmě.
Pozitivní vliv na zdraví má už pouhá konzumace jednou za měsíc. Někteří vědci jsou dokonce přesvědčeni, že vlašské ořechy umí snížit riziko infarktu. Zcela prokazatelně ořechy snižují riziko cukrovky, ischemické choroby srdeční a rakoviny. Léčebný efekt vlašských ořechů se projeví při pravidelné a dlouhodobé konzumaci. Jako prevenci bychom si měli dopřát asi pět ořechů denně. Ořechy působí také na nervy a mozek. Zlepšují soustředění, paměť a dokonce snižují riziko vzniku Alzheimerovy choroby. Obsažený hořčík zlepšuje zubní sklovinu, obecně působí pozitivně proti migréně, zlepšuje srdeční činnost a snižuje cholesterol. Ale pozor, existují specifické případy, kdy právě vlašské ořechy záchvat migrény vyvolaly.
Užitek přinášejí i ořešákové listy
Listy ořešáku mají antiseptické vlastnosti. Důležitá je protizánětlivá schopnost listů, které obsahují silice, třísloviny, flavonoidy, juglon (chemicky podobný vitamínu K), hořčík, kyselinu elagovou, karotenoidy a přírodní kyselinu askorbovou. Nálev z listů dezinfikuje, používá se jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní, omývá se jím akné, léčí záněty kůže a opruzeniny. Naše lidová medicína ho doporučuje k zastavení krvácení třeba při zánětech trávicího ústrojí se sklonem ke kapilárnímu krvácení. Ořešák se též přidává do koupelí při nadměrné potivosti nohou.
Správné skladování vlašských ořechů
Vlašské ořechy brzy žluknou, protože obsahují mnoho tuku. Nesvědčí jim skladování v teple, vlhku a na světle. Mají chutnat sladce, nikoliv ostře nebo hořce. To může značit napadení plísní. Hořké jsou též ořechy skladované při pokojové teplotě. Jak tedy na ně? Oloupané vydrží ve vzduchotěsné nádobě v chladu 4-6 měsíců, v mrazničce či ve skořápce na tmavém místě až 1 rok. Ořechy musíme skladovat na temném a suchém místě, protože olej v jádrech snadno oxiduje. Žluklé ořechy pak mají hořkou pachuť a ztrácejí léčebné vlastnosti, dokonce mohou organismu uškodit. Vyloupaná jádra je nezbytné skladovat bez přístupu vzduchu nebo je naložit například do medu. Optimální je promíchat 1 kg jader s 1 kg medu a společně zahřívat, až se med rozpustí. Také ořechový olej bychom měli uchovávat v temnu, chladu, suchu a bez přístupu vzduchu. Ten za studena lisovaný spotřebujeme co nejrychleji.
Ani v kuchyni by nám vlašské ořechy neměly chybět
Bez vlašských ořechů si jen těžko umíme představit pečení vánočního cukroví. Můžeme je však kromě sladkého cukroví a moučníků využít i do pomazánek, na posypání slaných koláčů, do slaného pečiva či na zahuštění omáček. 
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account