Na zahrádkách už nastává období dozrávání jednoho u nás hojně pěstovaného druhu drobného ovoce – rybízu. Mezi jeho dobře známé odrůdy, kromě rybízu červeného, bílého a růžového, patří i rybíz černý, pocházející původně ze severní Asie. Plody černého rybízu jsou kulaté, černé a trochu nepříjemně páchnoucí bobule. K lidovým názvům černého rybízu dříve patřily i nevábná označení jako smrdinka či smradlenka, což je dáno zápachem po rozemnutí listů. Dnes se mu také lidově říká meruzalka či srstka. Černý rybíz roste po celé Evropě, s výjimkou Evropy severní. 

Černý rybíz se vyznačuje zvláštní aromatickou kořeněnou chutí, která má své skalní příznivce i odpůrce. V každém případě je velmi zdravý, můžeme ho zařadit mezi přírodní léky. Léčivé účinky najdeme v celé rostlině černého rybízu. Plody černého rybízu jsou velkou zásobárnou vitamínů. Kromě vysokého obsahu vitamínu C, celého spektra vitamínů skupiny B, obsahují i nezanedbatelné množství vitamínu A, řadu cenných minerálů a dalších biologicky aktivních látek. Konzumací rybízu posilujeme imunitní systém, aktivujeme látkovou výměnu a tvorbu hormonů, chráníme sliznici a buňky před volnými radikály, posilujeme činnost srdce a svalů a také si zlepšujeme náladu.
Listy černého rybízu obsahují řadu tříslovin, silic a vitamínů a působí jako velmi účinné antirevmatikum. Dobré je odvar z listů černého rybízu kombinovat s dalšími bylinkami jako například s natí macešky rolní, listy jasanu nebo kopřivy, květem tužebníku nebo vrbovou kůrou.

Odvar z kořene černého rybízu výrazně pomáhá při zánětech jater.

Čerstvý rybíz nebo rybízová šťáva jsou skvělým lékem při horečkách a kašli, a to i velmi dávivém.
Silný odvar ze sušených plodů je vhodný na kloktání při angíně a zánětech v ústní dutině a jako jeden z mála rostlinných léků pomáhá při ochraptění a přetažení hlasivek. Díky obsahu rutinu zvyšuje černý rybíz pružnost cév. Pomáhá také při zvládání nadměrné psychické a fyzické zátěže a stresu, účinný je i při rekonvalescenci po těžkých nemocech a operacích. Samotný černý rybíz nebo v kombinaci s borůvkou pomáhá zastavovat průjmová onemocnění.
Na černý rybíz by si však měli dát pozor lidé, kteří trpí nadměrným překyselením žaludku nebo pálením žáhy.
Creme de Cassis neboli rybízákMožná už jste někdy ochutnali známý francouzský ovocný likér Creme de Cassis, vyráběný z dokonale zralých plodů černého rybízu, pocházející z Burgundska. Tento likér temně purpurové barvy má  velmi plnou ovocnou chuť a vytváří tak dokonalou harmonii sladké a kyselé chuti. Cassis je vhodný k přípravě ovocných míchaných nápojů, výborně dochutí a dozdobí dezerty, zmrzlinové poháry nebo se pije samostatně, ovšem dobře vychlazený.
Ve Francii se používá především na přípravu nápoje Kir, což je malé množství Cassisu doplněné kvalitním suchým bílým vínem. Připravuje se ale také Kir královský – Kir Royal, kde je Cassis doplněn šumivým vínem.

Čerstvé plody černého rybízu jsou velmi chutným a oblíbeným ovocem, ze kterého vyrábíme sirupy, džemy, marmelády, likéry nebo také pečený čaj. Kuchařky přidávají několik lístečků černého rybízu do nakládané zeleniny – zlepšují její chuť a nekazí se. 

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account