Na zahrádkách už nastává období dozrávání jednoho u nás hojně pěstovaného druhu drobného ovoce – rybízu. Mezi jeho dobře známé odrůdy, kromě rybízu červeného, bílého a růžového, patří i rybíz černý, pocházející původně ze severní Asie. Plody černého rybízu jsou kulaté, černé a trochu nepříjemně páchnoucí bobule. K lidovým názvům černého rybízu dříve patřily i nevábná označení jako smrdinka či smradlenka, což je dáno zápachem po rozemnutí listů. Dnes se mu také lidově říká meruzalka či srstka. Černý rybíz roste po celé Evropě, s výjimkou Evropy severní.
Odvar z kořene černého rybízu výrazně pomáhá při zánětech jater.
Silný odvar ze sušených plodů je vhodný na kloktání při angíně a zánětech v ústní dutině a jako jeden z mála rostlinných léků pomáhá při ochraptění a přetažení hlasivek. Díky obsahu rutinu zvyšuje černý rybíz pružnost cév. Pomáhá také při zvládání nadměrné psychické a fyzické zátěže a stresu, účinný je i při rekonvalescenci po těžkých nemocech a operacích. Samotný černý rybíz nebo v kombinaci s borůvkou pomáhá zastavovat průjmová onemocnění.
Na černý rybíz by si však měli dát pozor lidé, kteří trpí nadměrným překyselením žaludku nebo pálením žáhy.
Ve Francii se používá především na přípravu nápoje Kir, což je malé množství Cassisu doplněné kvalitním suchým bílým vínem. Připravuje se ale také Kir královský – Kir Royal, kde je Cassis doplněn šumivým vínem.
Čerstvé plody černého rybízu jsou velmi chutným a oblíbeným ovocem, ze kterého vyrábíme sirupy, džemy, marmelády, likéry nebo také pečený čaj. Kuchařky přidávají několik lístečků černého rybízu do nakládané zeleniny – zlepšují její chuť a nekazí se.