První pomoc při alergické reakci na bodnutí hmyzem: Co dělat a co nikoliv

Léto, vysoká teplota a čerstvě nakrájené ovoce na talíři. Terezka si právě ulovila jahodu, ale společně s ní i včelu. „Mami, mami! Terezka pláče!“ volá Lucinka. „Včelička bodla Terezku“ říká a rozpláče se.
Na první pohled je patrné žihadlo v dlani dvouleté Terezky. „Lucinko, běž do mrazáku a přines pytlík zeleniny a utěrku.“ Vyšle maminka starší dceru a nehtem rychle vyškrábne žihadlo. Místo bodnutí je zarudlé a i přesto, že se chladí tak se objevuje otok a kopřivka. Stav se nelepší a Terezka začíná být malátná. Maminka se rozhodne vytočit tísňovou linku.

(M – matka, D – dispečer)
D: „Záchranná služba, dobrý den!“
M: „Dobrý den, tady Hadrová. Volám jen pro jistotu, dceru bodla včela do ruky, ale je to nějaké divné. Je to asi půl hodiny. Má to oteklé, červené a teď je taková malátná. Mám ji někam odvézt?“
D: „Odkud voláte?
M: „Z chalupy Bačetín 79.“
D: „Kolik je dceři? Už někdy měla nějakou alergickou reakci?“
M: „Má dva roky. O žádné alergii nevím.“
D:  „Žihadlo jste vytáhla?“
M:  „Ano.“
D: „Nikam ji nevozte. My přijedeme. Říkáte, že je malátná, vnímá vás a jak dýchá?“
M: „Ano, vnímá mě a dýchá dobře.“
D:  „Sanitka je na cestě. Zůstaňte s dcerou a kdyby se cokoliv změnilo, tak okamžitě znovu zavolejte.“
M: „Ano, za jak dlouho tady budou?“
D: „Už vyjeli. Budou tam do 10 minut. Hlídejte to vědomí a dýchání. Kdyby se vám cokoliv nezdálo, dcera by začala špatně dýchat, tak znova zavolejte.“
M: „Dobře, děkuji.“

Postřehy k první pomoci:

Nástup i průběh reakce na alergen (bodnutí, léky, potraviny, aj.) je různý. Záleží i na místě vstupu a druhu alergenu.

Časté příznaky spojené s bodnutím včelou, vosou, sršní: bolest, zarudnutí a otok zasaženého místa (pozor při bodnutí do jazyka, tváře, krku), svědění, kopřivka, bledost, chrapot, poruchy dýchání, kolaps až bezvědomí.

První pomoc: odstraňte žihadlo (vyškrábnutím nehtem, platební kartou, pinzetou), místo chlaďte (studený obklad), můžete místo potřít chladicím gelem, který je k tomu určený např. Fenistil. Preventivně můžete podat volně prodejné antihistaminikum (léky snižující alergickou reakci) např. Zyrtec, Zodac.

Pozor! Objeví-li se celkové příznaky (nevolnost, zvracení, poruchy vědomí, obtížné dýchání, zrychlený puls, kopřivka, bledost) vždy volejte 155 a řiďte se pokyny dispečera.

Jste-li svědky anafylaktického šoku (extrémně silné alergická reakce s rychlým nástupem a celkovými projevy) okamžitě volejte 155. Osoby mohou mít u sebe injekční aplikátor s dávkou adrenalinu (Epipen/Anapen). Aplikujte se do stehenního svalu podle pokynů dispečera.

Plakát-infografika ke stažení pro Vás – bodnuti_hmyzem_ppzive.
Tři minuty, které jste věnovali první pomoci mohou někomu zachránit život. Kdo zachrání Vás, když to budete potřebovat? Prosím sdílejte a šiřte s námi osvětu v první pomoci, děkujeme.

Autoři – Lucka a Dagmar

Zdroje:

www.ppp.zshk.cz

www.vcelarikonicko.wednode.cz

www.zzsmsk.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account