Slunečních paprsků bychom si měli užívat, co to jde, jsou totiž zdrojem vitamínu D, který nám dodává energii i radost. Zároveň však musíme dbát na to, abychom se slunci vystavovali dostatečně chránění a opalování nepoškodilo naši pokožku. Proto se podívejme na několik základních pravidel, jak docílit zdravého letního bronzu a zároveň zůstat šetrný k pokožce.

Jak chytnout hezkou barvičku

Opálení je ochranná reakce kůže na UV záření. Vzniká v horní vrstvě kůže, kde se buňky neustále obměňují – tedy dozrávají a odumírají. Naše pokožka je schopná tvořit melanin jen po určitou dobu a do určité míry, a proto je lepší se k opálení propracovat postupně.

Jak dlouho je zdravé se denně vystavovat slunci záleží zejména na typu pleti, ale obecně se denní maximum pohybuje na 3 hodinách. Optimální doba pro opalování je pak v brzkých dopoledních hodinách, ideálně mezi 8. a 11. hodinou, a odpoledne po 16. hodině. V těchto časech je sluneční záření méně intenzivní, což snižuje riziko spálení pokožky a minimalizuje škodlivé účinky UV záření. Tělo tak může postupně a bezpečně tvořit melanin.

Jaký opalovák bude pro vás ten pravý?

Fototyp pleti hraje velkou roli v tom, jak vaše pokožka zareaguje na sluneční záření. Lidé s fototypem 1 a 2 mají světlou pleť, která se snadno spálí, a potřebují vyšší SPF (30-50). Naopak ti s tmavší pletí, fototypy 3 a 4, mohou používat nižší SPF (15-30). Fototyp 1 se snadno spálí a nikdy se neopálí, zatímco fototyp 4 je jeho přesným opakem.

Přípravky na opalování jsou dostupné v mnoha podobách. Opalovací krémy a mléka jsou klasickými formami ochrany před sluncem a jsou dostupné s různými SPF faktory. Hutnější konzistenci s více výživnými látkami pak mají másla na opalování. Olejové přípravky ve spreji se dobře rozmazávají, a navíc nechávají pokožku hezky lesklou. Opalovací gely jsou vhodnou volbou pro ty, kteří mají mastnou a problematickou pokožku, nezanechávají totiž na kůži mastný film, neucpávají póry, ale i tak efektivně chrání před UV zářením.

Na Heurece si můžete typ přípravku a hodnotu SPF jednoduše vyfiltrovat, přečíst si recenze ostatních uživatelů a najít tu nejlepší cenu.

Udržte si bronz po celé léto

Sluneční záření má na naši pokožku blahodárný vliv, ale jen pokud k němu přistupujeme s rozvahou. Hydratace je základem zdravé pokožky, a proto je důležité pít hodně vody, aby byla kůže dobře hydratovaná a připravená na sluneční paprsky. Hydratujte ji ale i zvenčí pomocí krémů či mléka, nejlépe s obsahem látek jako je glycerin, kyselina hyaluronová nebo aloe vera. Tyto složky pomáhají udržet pružnost pleti a zabraňují odlupování opálené vrstvy.

Skvělou variantou pro obnovu a regeneraci pleti po opalování jsou přírodní oleje – kokosový, jojobový nebo třeba mandlový. Tyto oleje jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty, které podporují obnovu pleti a chrání ji před dalším poškozením. Stačí nanést olej po sprše nebo koupeli ve slané vodě a jemně vmasírovat do pokožky.

Betakaroten – parťák do slunečných dnů

Beta karoten je antioxidant, který mimo jiné chrání pleť před poškozením slunečním zářením, čímž pomáhá předcházet spálení, tvorbě vrásek a pigmentových skvrn. Díky své schopnosti zvyšovat hladinu melaninu v těle také podporuje rovnoměrné a trvanlivé opálení. Po betakarotenu se vyplácí sáhnout alespoň měsíc před vypuknutím sezony slunění, avšak čím dříve s užíváním začnete, tím lépe. Samotné užívání betakarotenu v doplňcích stravy však nestačí. Důležité je ho přijímat také ze stravy – mezi nejbohatší zdroje beta karotenu patří mrkev, brokolice, hrášek, mango, sladké brambory, dýně, špenát nebo meruňky.

Pozor na opalování u vody

Pokud se chystáte na opalovačku u moře, myslete na to, že voda odráží sluneční paprsky a záření tak bude intenzivnější. Přibalte tedy do plážové tašky nejlépe voděodolný opalovací přípravek s vysokým faktorem. Ten nanášejte opakovaně, ideálně každé dvě hodiny nebo ihned po koupání. Nezapomínejte také na časté otáčení, abyste docílili jednotného opálení.

Slunci zdar!

Ať už se vyrazíte slunit do tropických krajin nebo k českým rybníkům, nezapomeňte na správnou ochranu pokožky. Užívejte opalovací přípravky, vyhýbejte se polednímu slunci a nezapomínejte na hydrataci a pokrývku hlavy. A teď už hurá na sluníčko!

 

Zdroj: Heureka

Foto: iStock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account