Zdravá páteř v každém věku: Přínosy jógových protahovacích cviků
Ať už trávíme den sezením v kanceláři, za volantem, pobíháním po nákupech nebo poletováním kolem dětí, po určité době naše tělo zavolá po změně. Ať už se věnujeme čemukoliv, tělo potřebuje pestrost v pohybu.
Proto, abychom si uchovali dostačující hladinu energie, je třeba střídat fyzickou pasivitu (gaučink v kanceláři či doma 🙂 ) s přirozenou fyzickou aktivitou (chůze – nikoliv na podpatcích, běh, nebo protažení – jógové či klasický strečink). Když budeme následovat našeptávání svého těla v tom, co právě potřebuje, ale na druhé straně se nenecháme uchlácholit tou lenivější částí naší bytosti, na sklonku dne můžeme být ještě stále plni energie a užít si tak příjemný večer s dětmi nebo partnerem u sklenky vína na prosluněné terase. Podělím se s vámi o tři velmi jednoduché jógové pozice, které mě zachraňují během pracovních hodin u počítače nebo dlouhého cestování. Zvládnete se protáhnout jak v kanceláři, na toaletě či na parkovišti u svého vozu.
Pro zachování zdraví páteře a potažmo vitality celého těla, je důležité pravidelně uvolňovat energetické či fyzické bloky páteře. Slouží k tomu tři snadné pohyby trupu, které jóga využívá po tisíciletí.
Předklon k nohám – PADAHASTÁSANA a záklon
Z rovného stoje TADÁSANA, kdy držíme chodidla rovnoběžně a na šíři boků se začneme pomalu předklánět. Postupujeme velmi opatrně, pozvolna a vědomě. Nejprve přitáhneme bradu do krční jamky a poté se předkláníme jako bychom chtěli procítit každý obratel od horního konce páteře. Hlídáme si protažní nohou, v předklonu se chvíli prodýcháme (v józe téměř výhradně nosem) a s nádechem se vracíme v opačném pořadí (napřimujeme se postupně od spodní části páteře) nazpět do rovného stoje, TADÁSANA. Můžeme spojit ruce dlaněmi nad hlavou, vytáhnout je vzhůru a s nádechem se jemně a opatrně zaklonit.
Boční úklon – TRIKONÁSANA
Poté, co se protáhneme z předkolu do záklonu, je vhodné udělat čistý úklon do strany celým trupem. Vycházíme opět z rovného stoje. Nejprve se ukloníme vpravo s nádechem, s výdechem se vratíme zpět, poté vlevo s nádechem, s výdechem zpět na střed. Při úklonu napravo může být pravá paže na stehně pravé nohy, levá paže vytočená dlaní vzhůru ve výši ramen. Paže působí jako opora. Náročnější variantou tohoto cviku, který mimo jiné i intenzivně zpevňuje svaly středu těla, je spojit paže nad hlavou a uklánět se bez opory. Druhou variantu doporučuji pokročilým a skutečně bdělým jedincům.
Rotace do strany – KATIČAKRÁSANA
Posledním cvikem v pořadí pro dokonalé protažení páteře je rotace. Rotace i úklony vždy začínáme nejprve na pravou stranu. Z rovného stoje se opět s nádechem a vytažením páteře do délky vytočíme od pasu vzhůru napravo, pravou ruku ohnutou v lokti si přitom omotáme zezadu pasu a levou paži položíme dlaní na pravé rameno. S výdechem se vrátíme zpět a pokračujeme na levou stranu.
Každý cvik můžete udělat jednou (do obou stran), nebo třikrát. Cvičení vám zabere maximálně deset minut. Minimum nákladů v porovnání s přínosem, který okamžitě pocítíte nejen na vlastní kůži 🙂
NAMASTE
Zdroj foto:Pixabay.com