Od jara do podzimu sbírám bylinky. Máte zájem jít na ně se mnou? Ráda Vás vezmu a každý týden seznámím s bylinou, která právě roste a hodí se ke sběru. Přidám i recepty na jejich použití.
Právě jsem se vrátila ze sběru podbělu a napadl mě námět na takový mini seriál. Chtěla bych se s vámi zde scházet a povídat si o bylinkách. Nejsem žádná babka kořenářka, ale bylinkám se věnuji již hodně let a doma je používám.
Podběl lékařský:
Tyto žluté střapaté hlavičky vyráží hned s prvním sluníčkem. Chodila jsem na něho až v květnu, ale letos je vše posunuto, takže máte nejvyšší čas.
Podběl roste na suchých místech a rumovištích. Sbíráme jej nadvakrát. Jednou na jaře, jeho krásné, žluté kvítky a podruhé až koncem května, už plně vyvinuté listy. Myslím, že ho každý zná a tak hned přistoupím k užití.
POUŽITÍ:
Květ – je výborný na všechny nemoci plic a průdušek. Léčí průduškové astma, zápal plic, těžký dech, kašel a zahlenění. Současně povzbuzuje organismus a zlepšuje chuť k jídlu.
Listy – spařené a trochu rozmačkané se přikládají horní / tmavší/ stranou na špatně se hojící rány, záněty žil, popáleniny, bolavé klouby, bolestivá místa při revmatismu a dně.
POZOR!!
Obsahuje i některé nebezpečné látky, proto ho užívejte jen během potřeby, ne samostatně, ale v čajových směsích.
ČAJOVÁ SMĚS NA ZAHLENĚNÉ PLÍCE:
Složení: podběl, mateřídouška, list jitrocele.
Dvě lžíce směsi zalít 1/2 l vody vroucí, 15 min. louhovat , přecedit, osladit medem a pít po troškách vícekrát denně.
Mějte se fajn a buďte zdravé s bylinkami!
Jarka S. penzion Vladař
Zdroj foto: Pixabay.com