V poslední době vyšlo několik článků odkazujících na studie o tom, že používání ústní vody může pomoci zneškodnit tolik skloňovaný virus Covid-19. Co na to říká stomatolog a majitel české firmy Herbadent Pavel Smažík a na co si podle něj dát při výběru ústních vod pozor?
Článků o účinnosti ústních vod proti virům, případně konkrétně na Covid-19, se objevuje poměrně dost. Takové ústní vody musí obsahovat určité látky v daném množství. Je ovšem nutné zdůraznit, že všechny články správně říkají, že se jedná o závěry studií in-vitro. Jde tedy o testy prováděné v laboratorních podmínkách, což bohužel není možné brát jako vědecký důkaz.
Pokud odhlédneme od vědeckého zkoumání různých chemických látek, jasné je, že onemocnění člověka je závislé na několika faktorech. Jedním z nich je „virová nálož“, tedy množství virů usazených na sliznici a roli hraje i doba, po kterou tam ulpěly.
Pravidelné vyplachování ústní dutiny tedy logicky virovou nálož snižuje. A pokud použijete ústní vodu, která má standardně protibakteriální a protivirové účinky, je efekt ještě větší. Na co je ale třeba dát si obzvláště velký pozor, je dlouhodobé a intenzivní používání silných ústních vod s obsahem chemie. Ústní mikroflóra, tedy bakterie, jsou důležitou součástí trávicí trubice, tedy i úst a není v našem zájmu ji „vybít“. Proto je vhodnější používat ústní vody na přírodní bázi, které sice sníží počet bakterií a případně virů, ale zachovávají ústní mikroflóru vyváženou. Agresivní bakterie se tak nemohou bez kontroly ostatních množit nadměrně.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account