Soda, ocet a sůl jsou skvělí pomocníci pro naše tělo, duši i domácnost. Pojďte se podívat, jak je využívám já:
 
1. Soda a pečení
To určitě znáte: do koláčů, buchet, domácího pečiva, palačinkového těsta, nebo rychlého irského chleba. Ten vám musím napsat, je až neuvěřitelně jednoduchý: Smíchejte 450g špaldové nebo jiné mouky, 500 ml řeckého bílého jogurtu, 1 čajovou lžičku krystalového cukru, 1 čajovou lžičku soli a 1 čajovou lžičku jedlé sody. Jemně promíchat, pomalu bez hnětení, žádné kynutí! Pečte tak 50-60 minut na 180°C, záleží na troubě. Je jednoduchý, skvělý a chutný. Dá se s ním kouzlit, já přidávám chia semínka nebo nasekané ořechy.

2. Soda, ocet a úklid
Hodně vzteku si užijeme u ucpaného odtoku v koupelně a kuchyni. Máte to taky tak? Není nic snadnější, než pravidelně nasypat dávku jedlé sody do odtoku, následně zalít octem a pak si jen užívat bublající reakci, která ucpaný odtok vyčistí jedna dvě. Nechte směs vybublat a pak ještě zalijte litrem horké vody. Následně pusťte vodu z kohoutku a zkontrolujte, že odtok je opět hezky průchozí 😎
3. Ocet a praní
Ocet je skvělý odstraňovač mastnoty, prachu, pachů, bakterií a vodního kamene. Používejte ho ideálně do každého praní, asi 1-2 dcl. Hezky rozpustí prášek, příp. zamezí usazování tekutého prostředku v pračce. Dále vaše prádlo zjemní, vydesinfikuje, osvěžuje barvy a pohlcuje pachy. Navíc si rozumí i s pračkou, nijak nepoškozuje jednotlivé díly, čistí usazeniny a vodní kámen. Pro mne je to hrdina za pár korun!

4. Ocet a čištění
Ocet ráda přidávám do každého kbelíku s vodou, ať už myji podlahu, okna nebo čistím koberce. Toaleta a ještě víc kuchyňská linka jsou přímo vesničky pro bakterie a s těmi si ocet hravě poradí. Jednoduše umyjte vodou s octem. Okna nejdřív umyji jarovou vodou a pak opláchnu a naleštím vodou s octem. Používám klasické látkové pleny a hotovo. Skvělé poslouží i pro čistění koberců. Pořádně vysát a pak do kbelíku horká voda a půl litru octu. Prodrbu koberec špagátovým mopem. Jednak ho takto vydesinfikuji, zneutralizuji zápach a taky krásně oživím barvy koberce. Nemusíte se bát, silný odér octu rychle vyprchá. Ocet je u mě prostě jednička!
5. Sůl a domácnost
Sůl taky známe hlavně na vaření, bez soli to prostě nejde. Sůl navíc uvolňuje, desinfikuje, pohlcuje pachy a rozpouští skvrny. Umí totiž na sebe navázat tekutinu i s jejím obsahem. Pokud tedy potřebujete odstranit skvrny, zakápněte místo vlažnou vodou a posypte solí. Sůl na sebe pak natáhne tekutinu i s nepříjemnou skvrnou. Pak už jenom klasicky vyprat. Z koberce nebo sedačky skvrnu mokrou houbičkou postupně vytírejte. Něco víc o soli, její druhy, účinky a použití třeba pro tělo najdete i tady: 4 druhy soli pro vaše zdraví, aneb bez soli to opradu nejde.

6. Sůl a topánky
Sůl můžeme použít na uvolnění bolavých nožiček, a taky k péči o naše botičky. Vytřete vnitřní část bot solným roztokem. Nebo vnitřek navlhčete, posypte solí a nechte působit. Pak jenom mokrou houbičkou vytřete. A ráno jsou botky připravené opět posloužit 😉 
 
Máte taky osvědčené použití? Napište.
Díky a přeji hezký den.
Silva

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account