Nebojte se experimentovat: Jak začít s morušemi, makadamovými ořechy a mladým kokosem
…mám pár tipů pro vás, co stojí za ,,zkoušku,, 😉
Rádi zkoušíte něco nového? Nebo nemáte odvahu či nevíte co s tím pak dělat a třeba uvařit? Často chodíte v obchodě kolem regálů se zajímavě vyhlížejícími potravinami a váháte, zda koupi či nekoupit…
MORUŠE
Připomínají svým vzhledem ostružiny. Můžeme se setkat s různými druhy (červené, černé, bílé). V obchodech spíše seženete sušené plody, ale za vyzkoušení určitě stojí i čerstvé. Obsahují vitamín C, E, vitamíny skupiny B, hořčík, vápník, fosfor, draslík a křemík. Jsou také zdrojem resveratrolu, který má antioxidační a antibakteriální účinky a moranolinu, který zpomaluje vstřebávání sacharidů, čímž napomáhá stabilní hladinu cukru v krvi. Chuť je medová, sladká. V sušené formě ho můžete zkusit použít jako ,,sladidlo,, do jogurtů či domácího musli.
MAKADAMOVÉ OŘECHY
Tyto ořechy právem vynikají nad ostatními ořechy. Jsou mnohými považovány za nejvýživnější a nejchutnější. Obsahují všechny esenciální aminokyseliny, mají lejlepší poměr omega-3 : omega-6a tvoří je převážně mononenasycené mastné kyseliny (cca 83%). Pomáhají zvyšovat hladinu HDL a snižovat hladinu LDL cholesterolu, zlepšují schopnost organismu odolávat stresu a jsou zdrojem vitamínů B, E, selenu, manganu, vápníku, železa a fosforu. Jejich nevýhodou je ale vyšší cena, která se pohybuje u 100g kolem 60kč a více. Chuť je jemná, nasládlá, krémová.
MLADÝ KOKOS
Klasický hnědý kokos patrně všichni známe, ale co jeho ,,mladší,, varianta? Budete se divit, ale liší se od sebe v mnoha ohledech. Jak už název napovídá, mladý kokos se nechává zrát kratší dobu (6-8měsíců). Klasický kokos zraje kolem 1 roku a má větší množství tuků , více kalorií a nejčastěji se z něj získává kokosové mléko (rozmixováním dužiny s vodou). MLADÝ KOKOS nabízí řadu zdravotních benefitů – Kokosová voda (nachazející se přímo v ořechu), obsahuje množství minerálních látek jako sodík, draslík, vapník, hořčík, vitamín C a skupiny B a trávících enzymů. Je považována za přírozený iontový nápoj, přispívá k rehydrataci organismu (skvělá pro sportovce), snižuje svalové napětí, funguje jako přírodní diuretikum a pomáhá při zažívacích potíží. Dá se použít třeba do kokteilů. Dužina mladého kokosu je velmi měkká a lehce stravitelná. Hodí se k přípravě různých thajských a indických pokrmů, desertů a v raw kuchyni.
KOKOSOVÉ MÁSLO
Se vyrábí rozmixováním dužiny do podoby tekutého krému. Před konzumací je třeba jej zahřát je tvrdé (v létě bývá měkkčí). Nepleťte si jej s KOKOSOVÝM OLEJEM! Kokosové máslo je chuťově jiné, bohatější a zároveň jemné, podobné chuti jako rafaello, takže se dá říci že je ,,návykové,, *smile* Na rozdíl od kokosového oleje, máslo není čistý tuk! Obsahuje vlákninu, bilkoviny, vitamíny i minerály. Je výborný pro těhulky a kojící maminky, které pravidelnou konzumací zajistí miminku potřebné tuky a zvýší si tvorbu mléka a živin. Hlavní rozdíl mezi olejem a máslem je, že olej se získává lisováním kokosové dužiny za studena.
PITAHAYA
Neboli také řečeno ,,Dračí ovoce,,. Je nádherné už na pohled. Jde o plody kaktusu pocházejícího z Jižního Mexika a Střední Ameriky. Barva slupky plodů může být různá. Nejčastěji v obchodech narazíte na růžovo-fialové. Dužina je bílá s černými semínky. Chuťově méně výrazná, lehce nakyslá, připomíná angrešt v kombinaci s vodním melounem. Dá se použít do salátů a jako ,,netradiční,, ozdoba desertů a pohárů. Obsahuje vitamín C, vápník, fosfor, vlákninu a řadu antioxidantů. Konzumace prospívá srdci a játrům a pomáhá snižovat inzulinovou rezistenci.
FAZOLE ADZUKI
Jsou malé, tmavě červené a mají ve srovnáním s ostatními luštěninami jednu velkou výhodu a to lepší stravitelnost. Jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, vlákninu a skvěle zasytí. Obsahují vápník, hořčík, zinek, nehemové železo, vitamín B2 a B6. Mají také pozitivní vliv na činnost ledvin. Chuť je výrazná, nasládlá, oříšková. Dá se použít jak na slano, tak na sladko.
Krásný den přeji 🙂
Zdroj foto: Lucie Holbová