Pardubický kraj pořádá další pracovní setkání pro vedoucí školních jídelen
V Sukově síni pardubického Domu hudby se 23. srpna 2017 konalo pracovní setkání vedoucích školních jídelen Pardubického kraje. Za účasti zástupkyně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jitky Krmíčkové, krajského radního pro školství Bohumila Bernáška a dalších vzácných hostů zazněly v průběhu celého dne zajímavé příspěvky na téma standardů kvality, nejnovějších trendů či nejčastějších nešvarů ve školním stravování
Častým tématem bývá jídelníček, probírá se také zvyšující se obezita v populaci ( i u dětí ) a její dopad na zdraví, riziko kardiovaskulárních chorob a možnosti prevence.
Dále se řešila pestrost v jídle, zařazování zeleninových salátů. Zájem o zdravá jídla.
Velice náročné kolikrát bývá spojit cenu a pestrost.
Dnešní problém je zařadit do jídelníčku RYBY a LUŠTĚNINY. Děti taková jídla snědí, když je v jídle na první pohled nevidí.
První vyhlášku, která stanovila výživové normy pro školní stravování, vydalo ministerstvo školství v roce 1963. „Propracovaný systém školního stravování v České republice se může stát pro mnohé země vzorem,“ řekl krajský radní Bohumil Bernášek a poukázal na vyspělé země, jakými jsou Velká Británie, Norsko, Spojené státy americké, Španělsko, Portugalsko či státy Beneluxu, kde celostátní systém školního stravování zcela chybí. V Itálii nebo Holandsku se žáci stravují většinou doma, systém školních jídelen nahrazují bufety. V Rakousku a Německu má vlastní jídelny pouze kolem 20 procent škol. Na opačném pólu stojí finské a švédské školy, kde mají žáci stravu zdarma. Školního stravování se v těchto severských státech účastní 90 procent žáků základních škol.
V České republice existuje 8125 školních jídelen.