Stačí jedno malé bodnutí, a dovolená se může změnit v mrzutý zážitek.

Takové včelí nebo vosí žihadlo vám nejen pokazí celý den, ale může způsobit i zdravotní problémy.
Včelí bodnutí sice pálí a je bolestivé, ale je nebezpečné jen pro alergiky. Nejběžnější reakcí na bodnutí je zčervenání místa vpichu a bolestivý otok. Otok neotéká pouze na povrchu, ale může otéct i směrem dovnitř, a to je nebezpečné v okolí krční tepny nebo žíly – může způsobit zadušení.
Dalším problémem je prudká reakce organismu na bodnutí, kdy člověk začne obtížně dýchat – jedná se o anafylaktický šok. Ten ztiší jen lékař podáním injekce a antihistaminika.
Svědící otok potírejte protialergickým gelem, dobré je také vzít si tabletku na alergii, která pomůže uklidnit rozbouřenou reakci organismu.

Jak se bránit proti bodnutí?
Doporučuje se nenosit do přírody pestré oblečení, včely si ho totiž pletou s květinami. Hmyz lákají i pronikavé parfémy a vůbec vše sladké – jen si vzpomeňte, jak si vosy brousí zuby na vaši zmrzlinu nebo kolik jich lítá kolem odpadkového koše, do kterého kdosi vyhodil kus melounu.

Pamatujte!
Čmelák na člověka neútočí, když ho nebudete dráždit prudkými pohyby, nebodne vás. Pokud se tak náhodou stane, toto bodnutí stačí potřít citronem.
Také sršni bodají jen v sebeobraně.
První pomoc při bodnutí

Včelí žihadlo seškrábněte nehtem, nikdy ho nevytahujte rukou přímo za jedový háček. Stlačením háčku byste si do těla stříkli další dávku jedu.

Místo vpichu je dobré potřít rozkrojenou cibulí, octem, ledem, alkoholem nebo antihistaminikem.

Když vás včela štípne do úst nebo jazyka, začněte rychle cucat led, lízat zmrzlinu nebo si dát do pusy navlhčenou sůl. Ihned vyhledejte lékaře.

Oteklé místo splaskne rychleji, když na něho přiložíte rozdrcené listy jitrocele nebo břečťanu.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account