Musíme počítat kalorie, abychom zhubly? Mýty a fakta

Když jde o udržení váhy, počítá polovina žen kalorie jako šílená. Druhé polovině stačí, když jenom jí zdravě. Ale co máme dělat, když chceme zhubnout? Vede detailní počítání kalorických hodnot opravdu k tomu, že docílíme vysněné figury? Touto metodou pracují programy na hubnutí, jako například Weight Watchers – kalorický obsah potravin mají spočítaný do puntíku.

 

Clean Eaters si oproti tomu absolutně nedělají hlavu s tím, kolik kalorií si zrovna naloží na talíř – hlavní věc je, že potraviny jsou přírodní a bez přidaných látek. Také takt lze dosáhnout skvělé postavy a zároveň se nemusíte trápit přesným propočítáváním a složitým vymýšlením kombinace jídel. Je tedy počítání kalorií zbytečné? Potřebujeme si hlídat čísla na obalech potravin? 

 

MUSÍME POČÍTAT KALORIE, ABYCHOM ZHUBLY ?

 

Důležité je nejdřív ze všeho získat cit pro to, které potraviny mají kalorií opravdu hodně. Proto je určitě užitečné alespoň prvních pár dní používat aplikaci na počítání kalorií. Výsledkem můžete být potom velmi překvapená. Mnoha lidem totiž například nedochází, jak vysoce kalorické jsou nápoje, jako jsou slazené limonády a ovocné šťávy a freshe.

 

KOLIK KALORIÍ TEDY SMÍM VE SKUTEČNOSTI PŘÍJMAT ?

 

To se liší podle toho, jaký jste typ. Obecně platí vzoreček: bazální metabolická spotřeba ( kalorie, které tělo spotřebovává, i když neděláme nic ) + pracovní energetická spotřeba ( kalorie, které tělo potřebuje při aktivitě ) = celková energetická spotřeba. Když jíme méně, hubneme. Ale pod 1200 kalorií denně bychom se v žádném případě neměly dostat!

 

CO SE JIM STANE?

 

Kdo jí delší dobu příliš málo, přivede své tělo do nouzového stavu hladu. Tělo obratem utlumí látkovou výměnu. A ve chvíli, kdy začne opět jíst více, si začne vytvářet zásoby, aby bylo do budoucna připraveno – a nastupuje jo-jo efekt.

 

JE V ZÁSADĚ JEDNO, Z ČEHO BEREME KALORIE?

 

Kdo se stravuje jenom z fast foodů a přitom zůstává pod hranicí celkové metabolické spotřeby, tak sice hubne – jenomže výsledky testů ukazují drasticky zhoršený cholesterol a další krevní hodnoty! Burgery atd. tělu dodávají jenom prázdní kalorie – esenciálně důležité látky a vitamíny v nich nejsou zastoupeny ani omylem.

 

MŮŽE BÝT POČÍTÁNÍ KALORIÍ TAKÉ NEBEZPEČNÉ?

 

Ano, pokud se z něj stane posedlost a člověk začne v jídle místo požitku vidět jen čísla.

 

TAKŽE BYCHOM NEMĚLY RADĚJI POČÍTAT?

 

Kdo si chce udělat přehled o svých stravovacích zvyklostech, ať si kalorie týden, ale třeba i měsíc počítá. Tak totiž rychle zjistíte, kde na vás ve vašem běžném dni číhají zakryté kalorie, a s touto znalostí pak můžete volit zdravější alternativu. Celkový přehled o kvalitě vašich kalorií – zda jsou zdravé, vyvážené a bohaté na výživné látky – je mnohem důležitější než jejich součet. Kdo ho chce mít bez počítání, ať si založí třeba fotodeník – kam si svá jídla prostě nafotí.

 

4 NEJOBLÍBENĚJŠÍ APKY NA POČÍTÁNÍ KALORIÍ A 1 FOTOJÍDELNÍČEK

 

MYFITNESSPAL

 

LIFESUM

 

NOOM COACH

 

FDDB EXTENDER

 

SEE HOW YOU EAT

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account