V minulém článku jsem vám popsala, proč je černý jeřáb tak důležitý pro lidské zdraví, že má hodně vitamínů a minerálů a že nám může pomoci s řadou zdravotních problémů. Pod článkem se brzy objevily dotazy, jak tuto kouzelnou rostlinu bezpečně rozeznat, aby nedošlo k velice našťastnému omylu. Slíbila jsem, že se na to podívám a informace doplním. 

Hned na úvod by se hodilo důkladněji popsat samotný černý jeřáb, který známe i pod názvem aronie nebo temnoplodec. Jedná se o keř či menší strom o vyšce 0,5 m – 2 m. Je nepravidelného kulovitého tvaru, navíc je řídký. Jeho listí je lesklé a kožovité, na podzim se zabarvuje do ruda i do fialova, následně opadá. Od května do června se zdobí vrcholíky bílých květů. V červenci a srpnu pak můžeme místo nich vidět souplodí černých malviček.

Nespleťte si ho s jedovatým ptačím zobem!


Ptačí zob je hojně pěstovaný keř, který dorůstá do výšky 3 – 4 m. Je hustý a rozkladitý. Jeho listí je tmavě zelené, obvejčité, lesklé, drobné a opadavé. Taktéž má bílé květy, ale o něco později – v červnu až v červenci. Navíc jde o jednoduché hroznovité květenství, kdy na hlavní a zároveň nejdelší ose jsou kratší osy s kvítky. V září až říjnu má zralé černé plody.

Dejte si pozor i na lilek černý


Lilek černý je jednoletá jedovatá bylina, která dorůstá 20 až 50 cm. Listí je řapíkaté, široce vejčité nebo trojúhelníkové. Kvete od června do října.  Květy jsou pětičlenné s bílou korunkou. Kulaté černé bobule mají nazelenalý, nažloutlý nebo nafiolavělý nádeh.

Pokud se na podzim necháte zmást břestovcem, nic se vám nestane



Zrovna ten je naštěstí jedlý! Patří k čeledí jilmovitých. Břeštovec západní je strom 7 – 12 m vysoký. Má velmi výraznou povrchovou vrstvu kmene, která je odumřelá (jinak známá jako borka, často zaměnitelná za kůru). Jeho listí je srdčité, pilovité, kopinaté a řapíkaté. Z rubu chlupaté. Kvete v dubnu až v květnu.  Plodem je peckovice, která uzrává v srpnu. Bobule jsou nedříve oranžovo červené, později tmavnou. Dužina je sladká, i když není šťavnatá.
Tak tomu se říká sladká tečka na závěr. Ovšem nám jde o zdraví prospěšnou aronii, která už tak sladká rozhodně není, ale o to víc nám prospívá. Věřím, že díky popisu, pozorování přírody v průběhu roku i obrázkům (na úvodním obrázku je také černý jeřáb, známý jako aronie) v článku, ten magický keř bezpečně poznáte. 
Hledání zdar! 

Zdroje:

https://abecedazahrady.dama.cz/http://www.nabla.cz/

Zdroje obrázků:

pixabay.com a wikipedie.org
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account