Spolek Skutečně zdravá škola spustil ve spolupráci s obchodním řetězcem Lidl 3. ročník projektu Jedlá školní zahrada. Grantová výzva je pokračováním spolupráce na projektu, který má za úkol podpořit pozitivní vztah dětí k přírodě a zdravému stravování. Letos může grant ve výši 100 000 Kč na realizaci vlastní zahrady získat ještě více škol než v předchozích ročnících, a to celkem osm.
Iniciativa, realizovaná ve spolupráci s programem Skutečně zdravá škola, má za cíl podporovat zdravé stravování a rozvíjet vztah dětí k půdě a potravinám. Žáci, kteří mají možnost využívat zeleninové a ovocné zahrady, získávají lepší vztah k přírodě než jejich vrstevníci. Zelené prostředí podporuje rozvoj mnoha dovedností a schopností, včetně motoriky, kreativity a sebevědomí. Děti tak mají možnost objevovat přírodu a získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. „Těší nás, že můžeme podpořit osm škol v rámci projektu a každé z nich darovat finanční částkou ve výši 100 000 korun. Tato iniciativa je pro nás důležitá, neboť zrcadlí naši snahu přispívat k vytváření zdravějšího a udržitelnějšího prostředí pro děti. Společně s programem Skutečně zdravá škola se snažíme podporovat zdravé stravovací návyky a vztah dětí k potravinám a půdě,”,“ uvedla tisková mluvčí společnosti Lidl Eliška Froschová Stehlíková.
Kromě finanční podpory přináší projekt jedlých školních zahrad také metodické vedení pro školy a školky. Za první dva ročníky bylo do projektu investováno přes 1 200 000 Kč a podpořeno celkem dvanáct školních zařízení. Některé z nich se v průběhu minulého roku zaměřily na rozšíření svých zahrádek o ovocné a bylinkové rostliny, vybudovaly venkovní interaktivní učebny a investovaly do zavlažovacího systému, kompostování a edukativních cedulí. Zatímco některé školy začaly s vytvářením svých zahrad prakticky od nuly, jiné navázaly na dlouhodobé úsilí a zdokonalily je o interaktivní učebny a nové odrůdy rostlin. Například na zahradě MŠ Kamarád v Novém Veselí bylo díky grantu zakoupeno nářadí pro společnou práci dětí, rodičů a prarodičů. Asi šest rodin se přihlásilo k zajištění materiálu a dalších deset nabídlo svou pomoc při samotné realizaci projektu. Celá komunita se tedy spojila a společně udělala z jejich zahrady ještě krásnější a užitečnější místo pro všechny. Grant dále umožnil například realizaci vyvýšených záhonů a stavbu lískového teepee v Mateřské škole Řestoky u Chrudimi či stavbu kurníku se slepičkami a hedvábničkami na školní zahradě v Dětenicích na Jičínsku.
„Letošní výzva navazuje na první dva úspěšné roky spolupráce se společností Lidl. Jsme za tuto podporu a spolupráci nesmírně rádi, jelikož nám umožňuje podpořit ve školách projekty, jež aktivně zapojují nejen žáky a pedagogy, ale také celou širší školní komunitu. Děti si při realizaci jedlých školních zahrad a jejich následném využívání rozvíjí kompetence potřebné pro praktický udržitelný život,“ doplňuje Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.
Do grantové výzvy na vybudování jedlých zahrad se může přihlásit každá škola či školka, která je zapojená v programu Skutečně zdravá škola. Vzdělávací zařízení mohou zasílat přihlášky na adresu to*@sk*****************.cz až do 30. dubna 2024.
Zdroj: Lidl
Foto: se souhlasem Lidl