Traduje spousta mýtů o beďarech, zaručené rady a triky, jak se jich zbavit. Většinou pomocí všemocných přípravků, zázračných krémů a mastiček. Pravdou ale je, že v drtivé většině případů je odpověď v našich střevech. Konkrétně v tlustém střevě. Pojďme se podívat, jak můžeme zlepšit svou pleť díky zdravému střevu.

Jak souvisí střevo s beďary

Tlusté střevo má v našem těle nezastoupitelnou funkci ve vstřebávání živin do krevního oběhu a vylučování nestrávených zbytků stolicí z těla ven. Už podle stolice se dá dobře otestovat, jak na tom naše trávení je. Pokud je naše strava nevyvážená, je stolice příliš řídká nebo naopak příliš hustá. V praxi se to projevuje na špatné aktivitě střeva. Nevyloučené zbytky jídla se ukládají do střevních klků, kde hnijí a vytvářejí ideální prostředí pro plísně a kvasinky. Ty narušují střevní sliznici a toxické zbytky pronikají na našeho krevního oběhu. Naše tělo je chytré a když nemůže vyloučit toxiny střevem, vylučuje je kůží. A tak často vznikají ty naše slavné beďary. Pokud tedy chceme vyčistit pleť, musíme nejprve vyčistit střevo.

Strava pro naše střeva

Ve velké míře můžeme zdraví našeho střeva ovlivnit stravou. Kvasinky a plísně zbožňují sladkosti, pečivo, smažené snacky a polotovary. Jo, a taky mléčné výrobky, alkohol a dokonce i sladké ovoce v zimě. To vše je při akné třeba aspoň na nějakou dobu vysadit.
Pro ideální složení vašeho jídelního talíře se můžete inspirovat výživovou poradkyní Margit Slimákovou. Zdravý pohyb střev vám zajistí dostatek ovoce a zeleniny (ideální je zelí nebo červená řepa), ječné kroupy, naklíčená semínka. Protizánětlivě pak působí medvědí česnek, křen, jablečný ocet i všechny zelené bylinky ze zahrádky. A probiotika pro lepší trávení dodáte kvašenou zeleninou nebo potravinovými doplňky. A do toho všeho nezapomínejte dostatečně pít.

Očista střev je jako očista pleti

Když však máme beďary, ekzémy nebo jiné problémy s kůží dlouhodobě, znamená to, že už to jen samotnou stravou nespravíme. Zde přichází na řadu systémová očista. Existuje spousta způsobů, jak k ní přistoupit. Tak si vyberte ten, na který si troufnete:
    Dobrý start trávení aneb hrnek teplé vody s citrónem hned po probuzení pomůže nabudit tělo, aby se začalo čistit vlastními silami
    Kůra s chlorellou, jílem na sebe naváže toxiny a vyloučí je z těla ven
    Klystýr je velmi šetrná metoda, jak očistit konec tlustého střeva. Do klystýru můžete přidávat i další ingredience jako lžíci jablečného octa pro účinný boj s kvasinkami. Často se ho lidi obávají, ale při správném použití je to velmi příjemná procedura.
    Šankaprakšalána – jogínská technika pro pokročilé. Spočívá v hojném pití slané vody. Pro návod se obraťte na zkušeného jogína, abyste nebyli zaskočeni jejím působením.
    Hydrocolon terapie – po republice existuje několik center, které šetrně provádějí hloubkovou očistu střev pomocí napouštění a vypouštění vody konečníkem. Tato očista je velmi důkladná a můžete při ní opět spatřit třeba knoflíky spolknuté v dětství. Je ale důležité jít k odborníkovi, ke kterému máte důvěru, aby vše proběhlo šetrně a bezpečně.
Po provedení očisty je třeba několik týdnů přijímat hlavně lehkou stravu ze zeleniny a obilnin. Pro obnovu střevních sliznic dodávejte amarant, lněné nebo chia semínko a také probiotika.

Běh na dlouhou trať

Už pár dní/týdnů po provedení očisty a změně jídelníčku můžete vidět velké rozdíly ve stavu vaší pleti. Ale moc záleží na tom, jak si nový životní styl udržíte. Ideální je, když se vám podaří dlouhodobě ctít aspoň základní pravidla:
    minimalizovat v jídelníčku maso, cukr, mouku, lepek, sůl a průmyslově zpracované potraviny
    zařadit do svého jídla potraviny či doplňky, které podporují aktivitu střev – s obsahem vlákniny
    očistu nebo půst dělat pravidelně – aspoň na jaře a na podzim
    sauna či odkyselování jako podpora vylučování škodlivin může být příjemným doplňkem vašeho snažení
A když vám to semtam (nebo i častěji) ujede, tak nezoufejte. Podle stavu své pleti vždycky víte, jak na tom střevo je – je to posel zpráv o zdravá vašeho trávení. A znovu začít pečovat o své střevo se dá kdykoli.
Poznámka: Jsem si vědoma, že ne vždy je za špatným stavem pleti tlusté střevo. Ale v naprosté většině případů to tak bývá. Tak pokud si nejste jisti, rozhodně konzultujte vás zdravotní stav s lékařem.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account